Страница 1 от 2

Бойлер - не ми харесва как работи

Публикувано: нед окт 07, 2007 12:15 am
от galin.com
Здравейте
имам следния казус. Електрически бойлер 80 литра, стар с много подобрения по него, от известно време не работи както очаквам. По-точно загрява за много бързо време и после се включва и изключва през много малки интервали от време. Примерно за 40 минути столля цялата вода, после след 10-15 мин включва за по-малко от минута и веднага изключва. След 15 мин пак и така докато не почнеш да ползваш топла вода. След това включва за по-дълго, спреш ли да черпиш загравя водата и след 15 мин пак се почва. Дори засякох включване само за 14 секунди и това много ме озадачи.
Промените които са правени по него с времето са следните.
1. Сменен оригиналния поцинкован съдържател (защото изгни), с емайлиран от вътрешната повърхност нов водосъдържател, с анодна защита. Новия водъсъдържател беше с необработена ламарина отвън затова е минат с 2 ръце грунд.
2. Добавана е три пъти повече вата в сравнение с фабричното. От което съм супер доволен 15 часа след като е изключен от тока има гореща вода.
3. Оригиналната електрическа схема е с двоен реотан 3 KW (1 киловат + 2 киловата) регулируеми с петстепенен ключ отвътре на самия бойлер и друг отвън. Бойлера е занулен. Промени са направени в кръга на релето. За да не се товарят неговите контакти е използван въздушен контактор 25 А, управляван от релето. Друга промяна която е правена е поставянето на часовник за включването му всяка вечер, който сложих защото забравях да го пусна вечер но той се повреди така че сега се включва ръчно от таблото в коридора.
Намам никакви забележки относно работата му докато работи. Шумове прекалени загрявания, бързо разхаждане на водата не се наблюдават. Само това досадно често включване за кратко което кара контактора да включва и изключва с дразнещия си звук.
Преди се е включвал по 2-3 пъти за цялата нощ, а сега цъка на всики 15 мин.
Какви може да са причините за това ?
Възможно ли е анодната защита да се е разпаднала и заедно с боклук от водопровода да са обгърнали реотана и тръбичката за релето в плътна маса и то да се заблуждава ? В такъв случай защо нямам проблем с количеството и температурата на топла вода ?
Колко живот има анодната защита ?
Възможно ли е релето с времето да е станало "свръхчувствително" и сега да ми прави номера ?
Не ми се иска да отварям фланеца, защото незнам ще намеря ли точно такъв. По електрическата схема нямам забележки - нито пробил реотан нито утечки и др. Бойлера се включва предимно на нощна тарифа и през деня при необходимост (по скоро като застраховка).
Знам че стана дълго но наистина се притеснявам още повече че сега го ползва само майка ми, която го е забелязала ама нали крайния резултат не е променен и си мисли че всичко е нормално.
Идеи и съвети приемам всякакви.
Предварително благодаря.

Публикувано: нед окт 07, 2007 12:24 am
от velsi
Тези оригиналните терморегулатори на бойлерите поначало са много смотани. След като си направил толкова подобрения защо не смениш и него с нещо по-надеждно? Аз съм си мислил за нещо електронно. Скоро гледах на сайта на "Млад конструктор" тяхна разработка терморегулатор със задаване на температурата и програмируем хистерезис. Отделно има дисплей който може да показва зададената и текущата температура. И всичко това на цена 25 лева! Според мене перфектно за бойлер.

Изображение

http://constructor.bg

Публикувано: нед окт 07, 2007 12:34 am
от Palawnik
Смени си терморегулатора ;) и ще се оправи
Успех

Публикувано: нед окт 07, 2007 1:59 pm
от romanpm
Имах проточен 6 Квт който правеше същите номера та подскачах от контактора , вината бе в терморелето ! :-D

Публикувано: нед окт 07, 2007 5:20 pm
от докера
Ако не е почистван скоро от отлагания / задължително е при емайлираните водосъдържатели с анодна защита/ е напълно възможно да се включва често :wink: . Боклуците се натрупват около нагревателя и напрактика той нагрява каша . Бойлера в къщи го чистя на около година и половина , като всеки път вадя кофа и половина варовикова каша и анодния прът е отишъл наполовина :wink:
Един от признаците е шум при работа на нагревателя , който се чува ясно близо до бойлера . Прилича на шума от вряща вода.
Анодната защита се хаби различно - зависи много от състава на водата .
Невъзможно е да е проблем с терморелето - то е защитно и когато изключи - включването му става само механично - на ръка :wink:
Възможно е проблема да е в терморегулатора , но при такова прещракване скоро ще сдаде багажа :wink:

Публикувано: нед окт 07, 2007 9:35 pm
от Trifun
Според мен причината за тази ненормална работа не е в терморегулатора, нито в термичната защита.
По скоро бих заложил на проблем с варовика, както спомена @докера - анодният протектор трябва да се подменя на всеки 3-4 години. Преди време имах същият случай, и като отворих фланеца, отвътре излезе някаква слузопобна маса - протектора се беше разложил напълно, и заедно с натрупания варовик беше обгърнал нагревателя и тръбичката, в която е сондата на терморегулатора и по този начин го лъжеше ...
Също така е възможно нагревателя да се е пръснал и дава т.н. "непълно късо" - част от веригата да се затваря през водата - на принципа на бързоварчетата, направени от две лъжички :wink:
При всички случаи е добре да го отвориш !
Не виждам защо се притесняваш за фланеца - при отварянето той не се сменя, сменя се само гуменото уплътнение, а те са стандартни - има ги навсякъде.
Ако не е отварян скоро - отвори го задължително, почисти го, смени нагревателя, ако е необходимо, и после пиши какво е станало :)
Успех !

P.S. Може да хвърлиш и едно оче и на тази тема.

Публикувано: пон окт 08, 2007 7:24 am
от lyki
Като чета информацията дадена от теб си правя извода че бойлера ти е от тия с емайлирания водосъдържател, с по малък от стандартния фланец,и може би тремо регулатора нее стационарно закрепен на фланеца а изведен на вън и с тръбичка която завършва с термо датчика е напъхана в тръбата за регулатора??
Но при всички случаи проблема е в терморегулатора ,няма логика приваровикови и отлагания от друго естество които са обвили тръбата за датчика и реотана да включва толко често. При натрупване на утайки може да те лъже в количеството и качеството на топлата вода но не и да щтрака контактора като за цвето музика.
Смениго и виж резултата.

Публикувано: пон окт 08, 2007 7:27 pm
от Trifun
lyki написа:
... няма логика приваровикови и отлагания от друго естество които са обвили тръбата за датчика и реотана да включва толко често.
@lyki, логиката е следната :
Нагревателя и тръбата за терморегулатора са много близко едно до друго. Между тях нормално би трябвало да има вода. В процеса на работа на нагревателя се извършва топлообмен, и когато цялото количество вода, намиращо се във водосъдържателя, се загрее, терморегулатора реагира на тази температура и изключва нагревателя.

Какво става обаче когато се натрупа много варовик, и той обгърне в плътна маса нагревателя и тръбата за терморегулатора ?

Нагревателя работи, но той загрява вече този варовик, а не водата. Термогулатора реагира вече на този загрят варовик, а не на водата и ... изключва, естествено. След малко, когато варовикът изстине, пак включва. После пак изключва. И така до безкрайност.
Или докато не се повреди самият регулатор...
А да не говорим че има и реална опастност да се пръсне самият нагревател, тъй като при много варовик той не може да отдаде топлината, която произвежда, защото тя се задържа около него.
А при спукване на корпуса на нагревателя стават и други, далеееч по-големи поразии, които не бива да допускаме !

Затова - чистете си бойлерите, момичета и момчета !

В книжката, която се дава с всеки новозакупен бойлер, пише, че това трябва да става ежегодно !

Публикувано: ср окт 10, 2007 5:41 pm
от lyki
След малко, когато варовикът изстине, пак включва. После пак изключва. И така до безкрайност.

Имам пред вид ,че това малко време не би трябвало да е толко кратко както се описва в дадената информация . Колкото и утайка или котлен камък да сее натрупал до времето на изключване все пак е топлоотдал и на заобикалящата го вода ,така че не ми се струва толко тратко времето на изключване и включване освен ако термо регулатора нее някакъв свръх чувствителен което при бойлерите липсва.Натрупанате утайка може да повлияе на по бързото изключване с което влияе на количеството на топлата вода ,(което при питащия липсва )възможно е и да се случат поразийте които описваш ,но толко кратки включвания и изключвания не са нормални за чувствителноста на термо регулатор за бойлер, освен ако нее прецакан самия термо регулатор.

Публикувано: ср окт 10, 2007 11:08 pm
от Palawnik
Trifun написа:
Нагревателя и тръбата за терморегулатора са много близко едно до друго. Между тях нормално би трябвало да има вода. В процеса на работа на нагревателя се извършва топлообмен, и когато цялото количество вода, намиращо се във водосъдържателя, се загрее, терморегулатора реагира на тази температура и изключва нагревателя.
Ако се е натрупал толкова варовик, че да запълни 2-3 см. нагревателя отдавна да е изгорял.
Залагам една бира, че е терморегулатора. :prost: