sez_djebel написа:Без подробности относно разположението поне на стаите, коридора, банята- едва ли  е възможно някой да ти помогне   Но все пак - отделни кръгове за осветление , контакти на кухня, контакти на др.стаи и бойлер. Осветление - магистралния - 2х1.5 мм2 , към консуматор - 2х1.00 мм2 ; контакти - магистралния 3х4 мм2 , към контакти - 3х2.5 мм2 ; бойлер - 3х2.5 мм2 .
  Но все пак - отделни кръгове за осветление , контакти на кухня, контакти на др.стаи и бойлер. Осветление - магистралния - 2х1.5 мм2 , към консуматор - 2х1.00 мм2 ; контакти - магистралния 3х4 мм2 , към контакти - 3х2.5 мм2 ; бойлер - 3х2.5 мм2 .  
 
Няма да сгрешиш и ако предварително прекараш и слаботоковата инсталация - телефон+интернет , телевизия (коаксиален кабел ) - разпределението по стаите - по твой избор .  
 
Отстояние между силнотоковата и слаботоковата инсталация при полагане на кабелите - най-малко - 30 см.  
 
 Останалото е въображение и майсторлък  
 
Успех !   - Сезго
   - Сезго
Пропуснал си да споменеш един много мощен и често срещан консуматор - електрическа готварска печка. За нея ако захранването е монофазно - 3x6 mm2 директно от таблото и максималнотокова защита 32A или 40A. Ако захранването е трифазно - 5x 2.5 mm2 и защита 16A или 20A. Освен това, 
заземителен проводник трябва да има задължително до осветителните тела и ключовете за осветление. За осветлението е много удобно от разкл. кутия до всеки ключ и до всяко осветително тяло да се положи кабел с 5 жила. Така може да се монтират ключ с 3 клавиша и осв. тяло с три лампи, като всяка от тях се включва отделно. При повече ключове могат да се свържат кръстати и девиаторни. Освен това има възможност и за проява на творчество при свързването, като след време кутиите могат да се отворят и осветлението да се свърже по друг начин без да се налага да се теглят нови кабели.
Малко за електромагнитната съвместимост:
Проводниците от токовия контур на всеки консуматор трябва да бъдат в сноп. В случай на полагане на кабели това означава в един кабел.
Ще дам един пример за 
грешно свързване:
При съществуваща инсталация в къща или вила решаваме да поставим живачна лампа 500W на външната фасада. Искаме да я включваме от съществуващ на сутерена единичен ключ, който сменяме със сериен. От втория изход на серийния ключ изтегляме за икономия единичен проводник до лампата, а нула и земя взимаме от най-близкия контакт или разкл. кутия на таванския етаж.
Като се стъмни включваме лампата и се чудим защо прекъсва GSM-а, а на екрана на телевизора има ивици от "снежинки".
За слаботоковата инсталация е най-добре ако има възможност да се положат канали. Днес кабелите са медни, но след 5 години може да бъдат оптични, а старите да останат като паметник.
Това беше от мен.  
