Кожа с косъм лесно се обработва в домашни условия стига да имаш мерак и да не ти пука от миризмата. Не е приятна ама се свиква. Аз за 10 години такива мазоли в носа съм хванал че миризлив чорап на носа няма да усетя.
А относно начина на обработка има два начина единия е с химикали а другия с хлебна щава. Това е ензимен метод който са ползвали дедите ни на времето. Всъщност ползва се и сега ама много ограничено. Аз още си спомням как баба ми ги бъркаше в една каца на двора и после от тях шиеха кожуси. Ето пуснах чичо Гошо да търси ''хлебна щава'' и първото което изкочи.
http://www.farmer.bg/news_view.php?id=1263
А инструментите не са чак толкова сложни. То само за излешването трябва нещо като инструмент. Излешването е премахването на ципата и разните там остатъци от мазнини и месо. Представлява един извит и тъп нож. И едно дървено корито или някакво заоблено дърво. Козата се замята с мавията на горе и с тяло се затиска да бе бяга в края и с ножа се стрърже. Поразрови в нета сигурно има доста писано.
А относно кожата защо ти е станала толкова твърда. Ми майстора ти си е оставил ръцете или по точно мързела. За целта има специялни масла на растителна или животинска основа и кожата се омаслява и след това раззбива. Или в барабан с едни каочукови гюлета или просто на ръка се мачка.
Аз пряко не съм се занимавал с производство щото съм техник по професия ама за да не те лъжат че нещо по машините не е както трябва пооткраднах без да искам занаята ама рецепти не знам. Или по точно не са ме интересували. Щото ако ми е трябвало нещо е имало къде и кой да ми я обработи. Па и така съм намразил вече кожите че освен обувки май друго кожено нищо нямам. А имам доста лисичи и други кожи от хищници понеже съм и ловец ама то това беше само от началото после ми мина мерака.
П.П. То и тука е имало писано по темата. Не я четох но ето viewtopic.php?t=12743