Супер! Започвам работа по комедията "СВЕКЪРВА" от Антон Страшимиров в Бургаския театър. Измислила съм едно шантаво "бедняшко домакинско" съоръжение на колела, което да симулира умивалнико-пералньо-сушилня едновременно, конструкцията е от дърво и стоманена тръба -цялата е накачулена с поцинковани кофи, корита, портативен умивалник с чучур- пак от поцинк. ламарина,и т.н.Та лъскавият метал трябва да се обработи до неузнаваемост. От синьото ще почна- ще ми се да се получи ярка живописна структура с контрастни цветове.Ще пробвам доста техники, па да видим...
Наистина ще кача снимки, но това - по-натам- премиерата е в началото на май.
Евала за изчерпателните рецепти, намерих откъде да се снабдиме с всичката тая химия, излиза под 100 лв, без бои и грундове.
Ето на какво се натъкнах в един англ. сайт снощи, ще ми се да хвърлиш око и да дадеш мнение, а и ако някой друг се интересува, да му спестим време:
ТИПОВЕ ОКИСЛЯВАНЕ И РЕЦЕПТИ
Има два основни вида мека стомана, студено валцувана и горещо валцувана стомана. Горещо валцуваната стомана се оформя и валцува при високи температури. Горещо валцуваната стомана има покритие от черен оксид, наречено скална маса. За патиниране на горещо валцуваната стомана, най-горния й филм трябва да се отстрани. Добър и евтин начин за постигане на това е използването на окислители, състоящи се от равни обеми вода и солна киселина. Това може да бъде опасно поради изпаренията и експозицията, така че не забравяйте да носите ръкавици и предпазни очила. Студената валцувана стомана просто трябва обикновено да бъде изтъркана с тел, последвана от избърсване с разтворител. Ако студеното валцуване е силно ръждясало, то повече от вероятно ще се наложи киселина.
Окисляване:
Когато абразивите и телените четки са недостатъчни за отстраняване на обширната ръжда, киселината може да бъде най-полезна. Една от най-бързо действащите е солевата киселина. В повечето случаи най-добре е тази силна киселина да се разреди с вода. В екстремни случаи, въпреки че е най-добре стоманата да се натопи в концентрата точно от бутилката. Имайте предвид, че тази киселина може да ви заслепи почти мигновено, тя изгаря кожата и парите са токсични със задушаваща миризма. Също така, когато приключите с ецването, трябва да изплакнете с много вода, за да смекчите ръждясването, защото стоманата ще бъде в активирано състояние.
Ако изпаренията са основна грижа, има киселина, която не произвежда почти никакви изпарения и превръща ръждата в неразтворима основа на праймера, която може да се боядисва. Тази киселина е фосфорна киселина. На пазара за търговия на дребно на пазара на основата на фосфорна киселина има няколко маркови почистващи средства за ръжда. Принципът на реакцията е железният оксид в стоманените корозионни продукти се превръща в железен фосфат. Този фосфат е относително инертен и неразтворим и предлага бариера, която може да бъде боядисана.
Разтворител за почистване на стомана:
Най-полезните разтворители за почистване на стомана са ацетонът и "денатурираният"(?) алкохол. Това са най-евтините разтворители, но са отлични и отстраняват масла и мазнини. Тези течности са запалими, така че не забравяйте да пазите контейнерите далеч от източници на запалване като заваръчна техника. Също така, те се смесват с вода във всички пропорции, а водата изплаква стоманата от окисленията. Ацетонът и алкохолът ще отстранят останалите следи от влага, след което ще се изпарят, оставяйки сух метал.
ПАТИНИРАНЕ ЧРЕЗ ПОРЪЖДАВЯВАНЕ:
ТЕХНИКА: Много евтини и достъпни съставки, включително: Сол, оцет, водороден пероксид, хлорна белина, солна киселина, въздух, вода и слънце.
ЕФЕКТ И СЪВЕТИ: Избелващата и солната киселина са корозивни и токсични. Само голи, почистени и изшкурени стомани ще ръждясат равномерно.
Поръждавяването, точно както звучиq представлява покритие от окисляване върху стомана за да ръждяса по изкуствен път. Един от най-опростените начини за постигане на това е да оставиш голата стомана навън на времето. След няколко седмици или месеци, в зависимост от влагата и влажността, металът ще започне процес на окисление и в крайна сметка ще покрие цялата повърхност.
Ако времето е от съществено значение, тогава трябва да ускорим нещата химически. За щастие, повечето формули за ръждясване на стомана могат да бъдат направени от лесно достъпни продукти. Един много прост метод използва само солена вода и топло слънце. Просто повторното прилагане на солена вода и позволяването на топлото слънце да работи отнема няколко дни вместо седмици. Ако е зима или живеете в преобладаващо облачни условия, тогава може би е необходимо малко по-активно решение. Една евтина, но много ефективна рецепта включва смес от сол, оцет и пероксид. Това решение е с ниска токсичност и бързо действие. То придава най-интензивен чили-червен цвят при контакт със стомана. Правилните пропорции са в рецептата по-долу. Най-добре е всеки път да правите нова партида.
Оцет / Пероксид Формула
Това е формула, получена от всички лесно достъпни материали и е с ниска токсичност. Солта се разтваря в оцета и след като се разтвори, се добавя пероксидът, докато общият обем на течността е 16 унции.
2 супени лъжици каменна сол или кашерна? сол
2 унции или 1/4 чаша 5% дестилиран оцет
3% водороден пероксид от аптеката,
ЧЕРНО ПАТИНИРАНЕ:
ТЕХНИКА: пистолетно „потъмняване“ и други потъмнители (GUN BLUING)
ЕФЕКТ И СЪВЕТИ: Пистолетното и други търговски потъмнители съдържат медни соли и други оксиданти, които са токсични. Чистият лъскав метал работи най-добре с тази техника. (признавам, че от тоя абзац горе нищо не разбрах)
Активната съставка е селенов диоксид, който окислява желязото до магнитен черен железен оксид и също отлага елементарен селен. Нанесете върху чиста стомана и изгорете до желаните резултати, след което веднага изплакнете. Ако не изплакнете напълно патината, металът ще започне да ръждясва под патината. Също така трябва да се знае, че опитът е неефективен при сплавите от неръждаема стомана.
ТОПЛИННО ОЦВЕТЯВАНЕ НА СТОМАНА/ПАТИНИРАНЕ:
ТЕХНИКА:НАГОРЕЩЕН ВЪЗДУХ, НАГРЯТ МАТЕРИАЛ
ЕФЕКТ И СЪВЕТИ: Голите и полирани стомани работят най-добре, за да им се придадат живи цветове. Имайте предвид източниците на топлина и горещия метал!
Ако имате блестяща и прясно полирана стомана, можете да създадете впечатляващ цветен палет само чрез нагряване във въздуха. Това, което се случва, е кислородът от въздуха, който играе върху горещата стомана и започва да образува оксиди. Първоначално слоевете на оксидите са тънки, а прозрачните цветове, които са резултат, са интерференционен ефект. Цветовете са трудни за контрол. Можете да използвате горелка.Работа в пещ ще даде по-последователни резултати. Поставянето на няколко капки вода или масло върху метала преди нагряване може да създаде някои интересни модели. Много от синкавите, магентените и теменужени нюанси не могат да бъдат ясно подчертани, защото дебелината на прозрачното покритие, добавено към окислението, променя оптичните му свойства. Златни и бронзови акценти могат да бъдат ясно постигнати, но в крайна сметка ще потъмнеят с времето. Препоръчва се периодично прилагане на ренесансов восък за защита, би било полезно за запазването на по-деликатни покрития.
МЕДНО ПАТИНИРАНЕ:
ТЕХНИКА: Леко подкиселен разтвор на меден сулфат или меден хлорид
С усърдна грижа и подготовка е възможно да се получи медно покритие върху гола стомана.
Медта е по-малко химически активна от желязото, ако имате мед в съставна форма, разтворена във вода, тогава част от нея може да бъде изместена от по-активни метали като желязото в стоманата. Обикновено е необходимо да се добави малко количество киселина към медния разтвор, така че да се "активира" стоманената повърхност чрез отстраняване на остатъчните оксиди и да се подпомогне разтварянето на медната сол в процеса.
Веднъж нанесен, медният патинов разтвор трябва да се изплакне с чиста вода и да се запечата с прозрачно покритие наведнъж, освен ако стоманата не е ръждясала отдолу. 10% разтвор на меден сулфат с добавени няколко капки сярна или солна киселина е добро начало. Има и няколко компании, които пускат на пазара патентовани продукти, които са били тествани широко.
ЕФЕКТ И СЪВЕТИ: Медните соли са токсични и вредни за околната среда. Адхезията може да бъде трудна. Старателно почистете и обезмаслете голата стомана преди потапяне.
линк към оригиналната статия:
https://feltmagnet.com/crafts/Patina-Finishes-for-Steel
Толкоз засега от проучването. Залагам първо на твоите рецепти, пък -"каквото сабя покаже!"