Niky написа:Ами тогава да те водя до вилата да ме консултираш на място 
За съжаление не съм хидрогеолог, но случайно имам няколко подръка
Niky написа:Не е проблема, че искам да е без пари. Искам да не копая залудо.
Доколкото аз съм чел, дренажната тръба се слага малко под основата. Става дума за дренаж на основата.
За дренаж на терена не знам колко се копае. Предполагам, че зависи от нивото на подпочвените води.
Ето пример: http://www.truba.hou.ru/dren1.htm
Този пример визира частен случай и не е много добър. При него под сградата има слой от прекъсващ капилярните пътища инертен материал, а в реалния живот често не е така...
Копае се винаги на дълбочина под границата на замръзване. Освен това, дълбочината трябва да е достатъчна, за да не може депресионната крива под сградата да достигне критично ниво. Симптом за този дефект е, че мазето започва да се навлажнява в централната си част. От значение е не толкова нивото но подпочвените води, а характеристиката на почвите под сградата.
Една от възможните грешки е такова поставяне на дренажа, че подпочвените води да подмиват основите. Щетите върху сградата най-често са непоправими...
Друг проблем е възможността за заустване на дренажните води. Понякога, с цел избягване на използването на дренажни помпи, се прави компромис и дренажът се поставя по-плитко от оптимума. Това, разбира се, снижава ефективността.
А на "кладенеца" му викат ревизионна шахта. Не е задължителна за всеки ъгъл, но колкото повече, толкова по-добре за обслужването и диагностиката.