Страница 1 от 1

Въпрос за основа за химически анкер

Публикувано: пет май 16, 2025 11:32 am
от Svetoslavoff1
Здравейте,
Заглавието май не е най-подходящото, затова малко описателно да кажа за какво става дума.
Тераса на селското къще, обрамчена със зид прибл 60см висок, изграден от бетонни блокчета 4ох20х13см с две кухини и затворен отгоре с бетонен пояс 22см широк и 4см висок. идеята е да се увеличи височината до 100-110см с алуминиве парапет с може би 2 струни. Коментирах с една фирма и те имат основателни резерви, че като пробият за основите на колонките ще попаднат на кухина и химическия анкер, който ползват няма да върши работа.
А зидът е от преди повече от 20г и не помня дали съм запълвал кухините.
Идеята ми е да пробият на точните места за основите на колонките и ако и където се попадне на кухина, през отвора, 20мм, да налея силен р-р пясък/цимент и така да се получи здрава основа. От фирмата май са съгласни на този вариант.
От тук и въпросът ми - колко време да се изчака, за да добие налетия разтвор достатъчна здравина?
Благодаря!

Re: Въпрос за основа за химически анкер

Публикувано: пет май 16, 2025 6:42 pm
от torbalan
4 седмици.

Re: Въпрос за основа за химически анкер

Публикувано: пет май 16, 2025 7:06 pm
от nikolson
Има бързосвързващ цимент.

Re: Въпрос за основа за химически анкер

Публикувано: пет май 16, 2025 7:55 pm
от Svetoslavoff1
Благодаря nikolson, бях забравил за тази опция!. Дано да се намира в по-малки разфасовки, може би около 2кг ще са достатъчни.

Re: Въпрос за основа за химически анкер

Публикувано: пет май 16, 2025 8:03 pm
от hidrazin
пет май 16, 2025 11:32 amSvetoslavoff1 написа:
Тераса на селското къще, обрамчена със зид прибл 60см висок, изграден от бетонни блокчета 4ох20х13см с две кухини и затворен отгоре с бетонен пояс 22см широк и 4см висок.
Че тоя зид от 60 санта до сега нищо ли е нямал отгоре? :shock:
А онова поясЧЕНЦе дали има арматура и тя дали в Фаната някъде за стените?
Предполагам се сещаш на къде бия...
:partyman:

Re: Въпрос за основа за химически анкер

Публикувано: пет май 16, 2025 8:45 pm
от Svetoslavoff1
Естествено, че нямаше нищо отгоре, баш си е добре за сядане с чаша и чинийка с мезелък или кайве. Но снахата се притеснява унуките да не направят някоя беля, та "да вържем попа, че да е мирно селото" :)
По тоя повод малко off. Преди няколко години скитах из Непал и на няколко места по-нагоре направо настръхвах като гледах как малки дечица, едва проходили са оставени да се катерят надолу-нагоре по камени стълби, без парапет. Питах местните: - няма страшно, те усещат и се пазят. А жени трета младост припкаха като козички по ствол от дърво с дебелина около 30-40см, дълъг над 3м, с издялани стъпки по него, подпрян почти вертикално на плоския покрив, на който сушаха нещоси.
Бетонното поясче беше изградено както трябва и с каквото трябва, доколкото си спомням де.

Re: Въпрос за основа за химически анкер

Публикувано: пет май 16, 2025 9:22 pm
от ZEDYCUS
Ми да ползват втулка за кухини за хим. анкер. Като се напълни със смолата и вкараш шпилката избива през отворите настрани и няма как да излезне крепежа. Още повече, че имаш и поясче 4см. Унуките докът пораснат ще ги удържи. :partyman: