Страница 1 от 2

Изгребна яма, дренаж и заустване

Публикувано: съб окт 03, 2009 4:07 pm
от ioio
Здравейте,
ще строя къща. Трябва да е с изгребна яма и смятам да ползвам малка "пречиствателна станция" с анаеробно действие. От друга страна трябва (съвет на хидро-геолога) задължително да направя и дренаж защото, има високи подпочвени води. Проблем е че няма къде да заустя пречистената вода от станцията и водите от дренажа. Моля, Ви за съвет как е най-добре да се организира изхвърлянето на водите.

Публикувано: съб окт 03, 2009 7:57 pm
от mitaka_vk
Можеш да направиш попивен кладенец за дренажа и условно пречистената вода. Събилаш я водата и я ползваш например за поливане. Иначе можеш да я заустиш в някое близко дере или канавка.
Но ако нямаш къде наистина дая заустиш по добре я събирай и за поливане, консултирай се пак с геолога да ти предостави варианти евентуално.

Публикувано: съб окт 03, 2009 8:08 pm
от ioio
Проблема е, че през зимата няма да мога да я изразходвам за поливане.

Публикувано: съб окт 03, 2009 8:33 pm
от mitaka_vk
Трябва да видиш за какви водни количества става въпрос. Ако са малко водните количества ще ти свърши работа един попивен кладенец, но ако са повече си направи нещо като резервоар който да ти събира част от водата и с преливник до някоя канавка.

Re: Изгребна яма, дренаж и заустване

Публикувано: съб окт 03, 2009 8:44 pm
от Каналски
ioio написа:
....
Здравей !
Под "изгребна яма" аз разбирам -> "безоточна яма" / резервоар за отпадни води ! Не виждам връзката с "пречиствателна станция с анаеробно действие" !? Или Едното или Другото !
Ако няма къде да заустиш пречистените битови отпадни води и води те от дренажа .... това е Патова ситуация !
Сещам се за ...
Битови отпадните води -> резервоар , който като се напълни периодически се изпразва/изпомпва със специализирана автоцистерна и се отнася
Води от дренаж -> ами няма да правите дренаж ... ще се инвестира в по-добра хидроизолация
Дъждовни води -> е тука е въпроса !!! какво правим с водата при дъжд ... пускаме я към съседа ли ? Или накъдето тръгне ? Ами ако остане ...
съвет на хидро-геолога -> не съм сигурен , какво очакваш от Човекът ?

Публикувано: съб окт 03, 2009 9:04 pm
от mitaka_vk
Е че то и пречиствателната се почиства от време на време. При пречистването остава не само вода но и твърди отпадъци които също трябва да се махнат. Разликата е че пречиствателното съоръжение се почиства по рядко за разлика от изгребната яма. Когато вземаш пречиствателното съоръжение се запознай по подробно с описанието и типа на работата му.

Публикувано: съб окт 03, 2009 9:26 pm
от ioio
Благодаря за съветите, но това с "Патовата ситуация" не ми хареса. Все пак трябва да има решение - в най-лошия случай с "медарката". Не е ли така? И попивна яма?

Публикувано: нед окт 04, 2009 12:04 am
от Каналски
ioio написа:
...
Ами ти каза "Проблем е че няма къде да заустя..." . Аз само се хванах за думите ! Винаги може да се измисли нещо , но ... е така както си стоим тук във форума е трудно да се дава Акъл. Няма ли там някой покрай теб ... да седнете на по едно кафе и да помислите ... после кажи какво сте измислили ? Варианта да ревизираш идеята "ще строя къща" също е Вариант. Има наистина криви имоти и парцели + нерешен нивелетен план (вертикална планировка) на населено място + липса на канализация + липса на водопровод + липса на електричество = на патова ситуация .
Но на практика в населено място притиснат между съседи и улица и високо ниво на подпочвени води ... избора е много малък !

Публикувано: нед окт 04, 2009 1:19 am
от hygro
Човече, щам имаш високи подпочвени води, които НЯМА къде да се заустят, обикновен дренаж не може да се направи. Попивният кладенец не нищо повече от дупка в морето - нивото на водите при основите ще е същото, както в кладенеца. Откажи си от дренажни помпи, преди да си помислил за това. Викни си един строителен инженер и седнете на по ракия да обмислите вариант с плитко фундиране, чакълен насип и т.н. Най-добре, преди да наченете шишето, да направиш и геоложкото проучване (ако онзи геолог не го е направил), за да не преливате от пусто в празно.

Публикувано: нед окт 04, 2009 1:17 pm
от ioio
Благодаря за съветите. Предстои да го обсъждаме със строителния инженер и хидро-геолога, но исках да се ориентирам в проблема (пак благодарение на вас), защото ми се струва, че няма очевидно (и тривиално) решение. Ще пиша, когато разбера какви възможности ще предложат.