crimsonred написа:Как си обясняваш това, че водата която идва отгоре минава през същия малък диаметър на софона който не може да смогне долу при мен. Според теб след като почти изравнихме диаметъра долу на сифона с този на тръбата дали е решен проблема.
Не мога да ти разбера обясненията как така сте изравнили диаметрите, като на снимката виждам капак с голям диаметър и изход с поне два пъти по малък. Сифона е отворена система, а твоите разсъждения за отвора горе и доле важат за затворена система.
Вашата система е широка отвесна тръба с изтичане през щуцер (стеснение). При малък много малък дебит този сифон няма да връща в терасата. Обаче като нарасне дебита и стеснението ще предизвика завирване, а щом нивото на водата се покачи над горната плоча на сифона, значи терасата е наводнена.
Освен това като изтече водата през горното стеснение, това са три метра вертикално ускорение, а насреща преграда. Струята на скорост среща преграда. Скоростта намалява, напора се увеличава във формата на ниво (навирва се в тръбата).
Вашата система може да работи с тръби с по-малък диаметър от преходния етажен елемент. Ако не е имало такива тръби и строителя е пригодил по-широки и системата е прецакана. И все пак колко е диаметърът на отвора в преходната част, която се вгражда в плочата?
Вашата конфигурация вероятно е само за отводняване на балкони с тръба отгоре до долу Ф50 мм. Другото е творчество от рода на "с един куршум два заека". Само че творчеството не е инженерна мисъл и дава различни резултати. Ей на вместо отводняване на терасата, творчески става обратното.