Страница 1 от 2

"Зимен кит" за неинвертор - струва ли си?

Публикувано: ср юни 10, 2009 11:49 pm
от zmeios
Имам една Мидеа в едно неотговорно помещение.

Купих я преди 2-3 години - 9-ка, от най-нисък клас. Имах спешна нужда в малък бюджет да получа сносно охлаждане. Не съм си и представял, че ще топля с нея. Логиката беше "абе то един хубав инвертор е 1300 лева, аз какво искам от тоя за 450"

Да, ама се оказа удивително сполучливо моделче. Че охлажда, е ясно - даже Бургаските дървета го правят - но и в преходните сезони осигурява безупречно отопление! Електромер не съм му закачал, ама съдейки по цикъла на звука "он / оф", има съвсем прилична ефективност като за никаквата си цена.

Сега съм се замислил дали да не пробвам и през зимата да подухва малко (да кажем, над 0 градуса). Последната зима направих такава проба. Работи, но бързо обледява отвън тялото, и съответно хаби много време (съотв. и ефективност) докато прави дефрост твърде често.

Идеята ми е, струва ли си да се пробвам да му закача един зимен кит във външното тяло, ако да - колко вата да е?

Забележете, не търся съвет как да се отоплявам. Имам инвертор в друго, в пъти по-голямо помещение. Обаче тая 9-ка е вече монтирана, работи безупречно и се опитвам да и "дам още едно рамо" срещу съвсем скромна инвестиция.

Някакви идеи?

П.С. Естеството на помещението е такова, че нямам нужда да оставям машината включена 24 часа в денонощието, а я пускам и след десетина часа я спирам. А и не забравяйте - не е инвертор, а класически "он / оф"

Публикувано: ср юни 10, 2009 11:53 pm
от zmeios
А, и като питам "струва ли си"...

Самият нагревател за кита струва колкото една салата в кръчмата :) така че въпроса ми не е "струва ли тоя кит финансово". По-скоро, "струва ли си играчката и боденето с бормашина в стената за допълнителен захранващ кабел"?

Публикувано: чет юни 11, 2009 7:58 am
от 2v6
zmeios написа:
А, и като питам "струва ли си"...

Самият нагревател за кита струва колкото една салата в кръчмата :) така че въпроса ми не е "струва ли тоя кит финансово". По-скоро, "струва ли си играчката и боденето с бормашина в стената за допълнителен захранващ кабел"?
Ти за кое обледяване говориш?
Външния радиатор няма как да не се обледява. И инверторен да е пак ще се обледява при влажен въздух и ниска температура. Цикъла на размразяване е само за външната пита.

Допълнителен нагревател се слага в тавата и канала за оттичане на конденза, когато климатика се използва за отопление при външна температура под 0 градуса. Това се отнася за всички климатици - инверторни и неинверторни.

Публикувано: чет юни 11, 2009 11:46 am
от zmeios
2v6 написа:
Външния радиатор няма как да не се обледява. И инверторен да е пак ще се обледява
Това е ясно... Целта ми е да се обледява по-малко, за да намаля пропорцията "време за дефрост към ефективно време на работа"
2v6 написа:
Допълнителен нагревател се слага в тавата и канала за оттичане на конденза, когато климатика се използва за отопление при външна температура под 0 градуса.
Говоря именно за тавата, както и за ниската част на топлообменника ('якото' обледяване винаги тръгва отдолу нагоре).

Виждал съм решенията с два котлона, сложени в тавата ;) но ми се вижда по-цивилизовано да сложа професионално изолиран нагревателен кабел, произведен специално за зимен кит, или пък добре изолиран кабел за подово отопление.

Но не зная какъв 'режим' е подходящ да се осигури на кабела. Включване от време на време с 500 вата излъчване? Или пък целодневна работа със 100 вата?

Питам, защото зная че тук има професионалисти, които са се борили с по-обикновени клими при нашите условия (независимо дали кучите студове в северозападна България, или по-мекия но адски влажен въздух по Черноморието). А иначе аз съм в София.

Публикувано: чет юни 11, 2009 2:24 pm
от marc
За да не пускам отделна тема , ще се обадя и аз за подобен проблем.
Бях пуснал една тема в друг форум , за нетрадиционно размразяване на леда в тавата и питата.За режим отопление , през зимата. Но там така ми се изсмяха и ме подиграваха за това мое питане , че ми стана жал за другите потребители , които и от мене са по незапознати по този въпрос. Все пак аз съм техник.Като чели тамошните модератори са се родили научени...Но това е друга бира....
Живо се интересувам какво представлява този кит, от къде се купува .Имам някои идеи и очаквам и други мнения.Дали не е по добре да се пусне да подгрява на не повече от 36 волта с оглед на техника на безопастността.Може пък да направим и някоя рационализацийка . Нетрадиционните методи понякога са по ефективни , и по лесни и по евтини ... понякога де.
Виждам , че тук потребителите и модераторите са учтиви и отзивчиви.

Публикувано: чет юни 11, 2009 7:43 pm
от vanko68
Отговарям и на двамата:
Обикновено под "зимен кит" се разбира слаб нагревател за дъното на компресора ( картера) ,където е маслото му. Ако се подгрява при минусови температури,развъртането на компресора се улеснява поради по-малкия вискозитет (гъстота) на затопленото масло.
Може да се говори и за кит за предотвратяване на обледеняване на тавата на климатика и евентуално за дренажната тръба,ако има такава.Изработва се лесно от специализиран нагревателен елемент,прилича на кабел за ел.подово отопление,но с многослойна силиконова изолация.Датската фирма ДЕВИ е лидер в тази област от 50 г.Кабела се полага спираловидно в тавата и част от него се пъха в дренажната тръба.Мощността му се изчислява в зависимост от площта на тавата и дължината на дренажа.Добавя се елементарна автоматика,за да се включва само в режима на дефроста.
А по главния въпрос-как да замръзва по-малко външната пита? Правил съм опити с подобен гъвкав кабел,положен отзад на питата по цялата й площ,за да затопля малко входния въздух.Полагането му вътре няма да доведе до ефект,понеже топлината ще се издуха навън от вентилатора,а питата е преди него.Личното ми мнение е,че инвестицията не си заслужава,а за допълнителния разход на ток не ми се говори.Под 1000 Вт резултат не се забелязва. По-добре да се включва вътре в помещението някакъв ел.уред ,докато дефроства,отколкото отвън да топлиш околния въздух.

Публикувано: чет юни 11, 2009 7:57 pm
от marc
vanko68, благодаря за изчерпателната информация.
Май ще е по ефективно да се прави профилактика преди зимата. Дава се някой лев и за 1-2 зими е добре. А иначе всеки знае - Дайкин, мерцедеса на климатиците .

Публикувано: чет юни 11, 2009 8:09 pm
от vanko68
Сещам се за още един,нетрадиционен начин да не замръзва тавата.Внимателно с малък ъглошлайф се изрязват дълги правоъгълни отвори в ламарината точно под питата.Много трябва да се внимава да не се закачат медните тръбички в долната част на питата.Идеята е,когато се размразява климатика,водата да не пълзи до дренажния отвор и "по пътя" да замръзне, а да се изтече веднага след като капне от затоплената пита.Методът работи безотказно.

Публикувано: чет юни 11, 2009 10:44 pm
от zmeios
Хмм, благодаря за изчерпателния отговор. Звучи разумно, макар и да не е това, което ми се искаше :( ;)

Значи излиза, че поставянето на нагревателен кабел / котлони / прочее може да помогне само за първоначалното размразяване, ако климата не е работила някакво време, но не помага никак 'текущо' (дори и без да обръщаме внимание на консумирания от нагревателя ток)?

А един друг въпрос, колко вата ориентировъзно се връзват около дъното на компресора, за да сгрее маслото?

Публикувано: пет юни 12, 2009 8:43 am
от 2v6
marc написа:
...
Живо се интересувам какво представлява този кит, от къде се купува .Имам някои идеи и очаквам и други мнения.Дали не е по добре да се пусне да подгрява на не повече от 36 волта с оглед на техника на безопастността.Може пък да направим и някоя рационализацийка . Нетрадиционните методи понякога са по ефективни , и по лесни и по евтини ... понякога де.
Виждам , че тук потребителите и модераторите са учтиви и отзивчиви.
Може да се ползва кабел за подово отопление без допълнителна изолация. С трансформатор на 50-60 волта е абсолютно безопасно.
Пробвал съм го за размразяване на водосточна тръба - 2 години работи без проблеми.