Страница 1 от 1

дограма

Публикувано: чет мар 15, 2007 11:23 pm
от ivan_svirkov
:? искам да освежа една стара дограма. същата е на 15г. и е обработена само с безир още при поставянето й и така си стои до сега. искам да я почистя и лакирам с някакъв по-тъмен лак за да изглежда стара. трябва ли да я шлайфам и с какво за да махна тъмно жълтия цвят от безира или мога да работе върху него. трябва ли да използвам грунд и изобщо през какви стъпки да мина и какви лакове да използвам? благодаря!

Публикувано: пет мар 16, 2007 8:45 am
от EDI
Привет.Аз правих нещо подобно преди около 3 години.Имах стар прозорец в кухнята - чам и безиросан.Реших да го лакирам.Свалих крилата, свалих стъклата.Изшкурках на ръка крилата и касата - първо едро с 60, след това шлайф със 100-120, като не навсякъде падна безира.След това използвах чешки лак на водна основа - СОКРАТ, цвят ОРЕХ.Ударих две ръце.Дървото стана като от 18 век.Остатъците от безира дадоха страхотен състаряващ ефект.Лака е устойчив на атмосферни условия.Прозореца е на север, вече 3 години го вали дъжд, но лака не е мръднал.Стъклата ги монтирах със силикон.

Публикувано: пет мар 16, 2007 11:58 am
от Sav4ev
Много е важно какъв е стария безир. Ако е истински ленен има вариант все още да е лепкав на места. Ако е много лепкав навсякъде няма смисъл да се занимаваш - ако поставиш отгоре лак от южната страна където напича слънцето безира започва да "кипи" и отлюпва лака за 1-2 години най-много. Иначе шлайфаш /60, 120, 180/, преди 180 може и да почистиш с обезмаслител, ако лепне някъде, и да китосаш с подходащ цвят кит леките дефекти.
Важно е преди да купиш лак да се поинтересуваш дали конкретния лак има добавки против синя плесен и мухъл, а още по-важно е да има UV филтри - обикновено лаковете се повреждат бързо от южната страна.
С цветните лакове на водна основа се работи по-бързо и няма силен мирис, но равномерен цвят се постига много по-трудно и не изтрайват толкова дълго във времето.
На основата на разтворител има много лакове, като най-добрите обикновено издържат до ПЪРВИ дефекти поне 5-6 години. Евтините тип "лазурни" лакове допълнително имат нужда от защита с безцветен лак, а марковите обикновено са дори по-здрави от безцветните. В България ги наричаме "Лакове", но в други държави за тези "лакове" използват термина Woodstain - прониква дълбоко в дървото, не прави дебела кора, съответно не се напуква, отблъсква водата, има съставки против гадини и плесени, UV филтри, "живее" с дървото - свива се и се разширява заедно с него, дава цвят и др.
Някои производители имат и специални праймъри, които се поставят преди лака и значително удължават живота на цялата система.