Правил съм силиконова мазилка от тази
http://www.storemat.com/prodotti.asp?id=1627 . Не се долива вода. Единствено трябва да се разбърка с дрелката. Първата стеничка и аз я обърках, защото не се прави като обикновената мазилка и я изчаках доста дълго време. Хубавото е, че имам навик при работа с нови материали да започвам от някоя малка по размери стеничка.
Та въпросната мазилка се нанася на пласт около 1,5-2 мм и почти веднага се обработва с кръгови движения с гъба като тази
http://www.kapriol.com/IT/template03.as ... &prod=0103 . Гъбата се мокри периодично, но не толкова често като при вароциментовите мазилки.
Не трябва да допускаш мазилката да хване коричка. Обработката с гъбата може да започне почти веднага след нанасяне на първия квадратен метър. Поне в моя случай беше така, защото температурата беше около 34 градуса на сянка. При по-хладно време ще трябва малко повече време. Трябва да се движиш по такъв начин, че там където си изкарал гранулата преди 5 минути примерно не трябва да докосваш с гъбата, защото се надира. Ако все пак това стане може да опиташ да го намокриш с мека четка добре напоена с вода, като внимаваш да не се стече водата. В никакъв случай не натискай силно.
На един строеж видях, че вместо с гъба я минават с мокро мече. Резултата не беше много задоволителен, но според мен се дължи на лошата основа, на която полагаха мазилката.За постигане на добър резултат е много важно основата да е равна. Без напуквания и ръбове. Първата стеничка, която както вече писах не ми се получи я минах втори път директно със силиконовата мазилка.
Тази която използвах пишеше, че хваща на почти всякаква основа, дори и върху боядисани повърхности, но не се препоръчва да се полагат други мазилки върху нея. По-добре не шпакловай отгоре, а направо мини още веднъж със силиконовата. Първо направи няколо малки по размер стени или колони докато ти свикне ръката и после се захващай с големите участъци.
И това не е работа за сам човек. Един трябва да нанася, а другия да минава с гъбата или мечето.