Страница 1 от 1

Всичко, което е нужно да знаем за LED осветлението

Публикувано: чет май 19, 2016 11:16 am
от ЛЕД БЪЛГАРИЯ ЕООД
Какво е LED осветление? Защо да изберем LED осветление? Как да изберем LED осветление?

Обща характеристика на LED осветлението

LED означава "Light Emitting Diode", полупроводниково устройство, което преобразува електрическа енергия в светлина. Или за да е по-лесно и разбираемо, на кристал му подаваме ток и той започва да свети.

Предимството на този вид осветление, е че то има супер енергийна ефективност и дълъг живот, светодиодите използват приблизително 85% по-малко енергия, отколкото халогенно или с нажежаема жичка осветление, което означава значителни икономии от сметките си за ток.


Когато Ви предстои да закупите LED осветление, какво е нужно да знаете при избора му

1. Гледайте и питайте за Лумени, а не за ватове

Забравете какво знаете при закупуването на осветители с нажежаема жичка - ватовете при избора и по-точно светимостта наLED осветлението не са важни.

При пазаруване на традиционни осветители, вие вероятно сте свикнали да търсите ватове, за да разберете колко ще осветяват. Яркостта на светодиодите, обаче, се определя малко по-различно. Противно на общоприетото мнение, мощността (ватове) не са показател за яркост, а измерване на колко електроенергия енергия ще изразходи осветителя. За лампите с нажежаема жичка, е прието корелация между ватовете и яркостта, но за светодиодите, ватовете не са предиктор за колко светло ще бъде. (Важното, в края на краищата, е, че те могат да черпят по-малко енергия.)

Например, една LEDкрушка сравнима с яркостта на крушка с нажежаема жичка 60W е от 6 до 12W. Няма как математически да се приравни, защото няма точен коефициент за преминаване от крушка с нажежаема жичка в LED по отношение на ватовете. Вместо това, се използва по-различна форма на измерване: лумени. В лумени (lm) реално се измерва светимостта, предоставена от едно осветително тяло, и е параметър, който трябва да се търси при покупка на светодиоди. За справка, ето една диаграма, която показва вата-лумена реализациите за лампи с нажежаема жичка и светодиоди.




2. Изберете подходящ цвят



При конвенционалните лампи (лампите с нажежаема жичка) няма избор за цвета на светлината излъчвана от лампата. При някои LED продукти, има възможност за избор на цвят, което допълнително допринася за атмосферата и настроението на мястото където са монтирани. Има едно объркване, защото цветната температура не описва реално температура на самата лампа, а на нейния цвят. И колкото е по-висока тази температура толкова по-студен е цвета.

Няма правила при избора на цвят – изборът е за лични предпочитания и използване. Ако ви харесва традиционната жълтеникава светлина на конвенционните лампи, то тогава изберете топло бяла (2700-3000К) и ще бъде идеалния избор и това е най-популярния избор за жилища. Ако искате по-модерен, по – чист, по-светъл цвят, то тогава може да изберете неутрално бялата светлина (4000-5000К).



3. Изберете подходящ индекс на цветопредаване (CRI)



Колкото е по-висок индекса на цветопредаване, толкова по естествено ще изглеждат цветовете. CRI e 0 до 100. На снимката по-долу можете да придобиете груба представа за това как индекса CRI влияе върху това как ние виждаме предметите.


В дома най-често се избира осветление с индекс CRI 80



4. Живот

При избора за живот на LED осветлението, трябва да имаме предвид колко време ще свети на ден. От това, колко часа ще свети осветителя на ден можем да изберем осветител с по-кратък или по-дълъг живот. Живот на LED осветителите (ако не е от известен производител живота са в обхвата 1000-15000 часа, ако е със светодиоди EDISON – 35 0000 ч., ако е със светодиоди OSRAM – 15 000 - 50 000 ч., а с NICHIA – 50 000 - 100 000ч.)

Например:

Характеристики, при необходимост от използване на LED ленти за основно осветление в съчетание с други осветителни тела:


Яркост на метър
1000 lm/m
CRI (индекс на цветопредаване)
80
Живот при рядка употреба
10.000 часа
Живот при ежедневна употреба в дома
15.000 часа
Живот при ежедневна употреба в търговски помещения или бизнеса
30.000 часа



5. Гаранция



Въпреки, че LED осветлението е с изключително дълъг живот, то все пак е електроника. При всяка електроника може да възникне проблем. Когато закупувате LED осветител разберете какво е нужно да пазите и знаете, за да ви е валидна гаранцията. Някои фирми имат изисквания да се пазят опаковките на осветителните тела, да се пази фактурата, гаранционната карта и ако един от тези артикули липсва не уважават гаранцията. Други имат изисквания къде се поставя, с какъв захранващ блок е свързано и колко често свети тялото и дават различна гаранция, за различните условия. Не забравяйте, че ако се опитате да отремонтирате сами осветителното тяло и после се опитате да го върнете гаранционно, гаранцията ще е отпаднала!!!!



6. Димиране



Не всички LED осветителни тела могат да се димират – т.е. да им се намаля силата на светене. Затова при закупуване на LED осветител при необходимост от димиране, попитайте дали може да се димира. Ако може да се димира попитайте по – какъв начин – някои осветители на 220V се димират с обикновени димери, за други има специални изисквания. Ако осветителите са на 12V димирането се извършва на ниското напрежение 12-36V т.е. димиращото устройство се поставя между захранващия блок и LED осветителя.



Митове за LED осветлението



1. LED осветлението е много скъпо



С напредъка в технологията на производството на LED осветлението, цените достигнаха ниво, където LED осветителите са икономически по-ефективни, отколкото енергоспестяващите или крушките с нажежаема жичка. Тази тенденция продължава, и осветителите се проектират за все повече приложения, докато цените вървят надолу с течение на времето.



2. LED осветлението е с тесен и съсредоточен светлинен лъч




Последните развития в LED технологията , са били насочени към тези въпроси. Светодиодите са "групирани" да осигурят повече светлина, и са монтирани в дифузерни лещи, които разпространяват светлината в по-широк ъгъл.



3. LED осветлението е вредно



Shang и др. (2014 г.), изучават различни конвенционални източници на светлина и е установено, че LED осветлението може да предизвика увреждане на ретината, обаче щетата е в зависимост от дължината на вълната и продължителността, на която ние сме изложени на осветлението на LED източниците. Това се наблюдава най-вече при плъхове албиноси, а експеримент върху хора все още предстои да бъде направен. Когато светодиода се използват за цифрови устройства, той може да бъде основна причина за умората на очите, благодарение на синята светлина, която той излъчва. Това също оказва влияние върху нашите циркадните ритми. Въпреки това, Henry Lau добавя още към изявлението си, че за разлика от слънчевата светлина LED осветлението, не е достатъчно силно, да увреди очите на някого до голяма степен. Показано е, че ултравиолетовите осветления и други осветителни тела в по-високо ниво на спектъра може да доведът до увреждане на човешките очи, и LED осветление излъчват по-малко UV радиация, отколкото всеки друг вид осветление. Това е причината, поради която винаги се препоръчва да носят с ултравиолетова защита слънчеви очила! Въпреки това, тъй като синята светлина е много близо до ултравиолетовата на спектъра, и голямото количество от излагането на синята светлина, може да бъде вредно за очите.

Така LED осветлението безопасно ли е? Отговорът е ДА и, това е така защото все още предстоят да се направят допълнителни изследвания по въпроса единствено за синята светлина излъчвана от студено белите светодиоди (> 6000К), а за останалите светлини - топло бели, дневно бели и цветни няма открито вредно въздействие върху човека и животните.





4. Индекса на цветопредаване е нисък



Първо, светодиодите следват същите методи за изпитване за определяне на CRI като HID и флуоресцентни лампи. Така че един светодиод с 80 CRI трябва да направи цветовете точно както и флуоресцентния източник на 80 CRI. На следващо място, LED източници се предлагат в голямо разнообразие от стойности CRI. Светодиоди от 20 CRI през целия път до 96+ CRI са налични в търговската мрежа. Повечето светодиоди отговарят на минималните изисквания за CRI въз основа на тяхното прилагане. На последно място, въвеждането на светодиоди в пазара е помогнал да се посочат някои от недостатъците на сегашните методи за изпитване за определяне на качеството на цветовете. Методиката на изпитване на CRI тества само осем стандартни пастелни цветове. Тя не тества силно наситени цветове. Експерти в света на осветлението в момента проверяват как могат да подобрят при стандартните показатели за качество на цветовете. Важно е да се признае, че CRI не е перфектен механизъм за качество на цветовете, той просто предлага изходно ниво. Въпреки това CRI все пак е важно да се разгледа в модернизация проекти.



В заключение:

За да сте сигурни, че избирате най-доброто осветление за Вас, се консултирайте със специалист. Както при всичко, което правите, за да подобрите или обзаведете вашия дом се консултирайте с компетентно лице. Имате нужда от специалист, които да помогне с това къде да са разположени осветителните тела, какви да бъдат те, да се слагат ли димери и всичко свързано с осветителната система. Има много компетентни специалисти, които ще ви посъветват за всяка една стая във вашия дом, да стане по-добра за живеене. Просто се консултирайте с експерти – те ще ви спестят часове проби и търсене на варианти, от там ще спестите пари, а ще научите новостите в осветителната индустрия. За повече информация, какво ще ви е нужно при консултацията със специалист прочетете в LED осветление за Вашата кухня

За всякакви въпроси и коментари в света на LED осветлението оставаме на Ваше разположение! Имаме и подарък за Вас, всички които сте прочели статията. При покупка напродукт от нашия сайт получавате 10% отстъпка на всички продукти. Запишете в коментар на поръчката – прочетох статията за всичко за LED осветлението.



Благодарим Ви, че четете статиите в нашия блог в http://led-bulgaria.com/!