Страница 1 от 2
Рецепти и тънкости за готвене в гювеч?
Публикувано: пон мар 05, 2007 3:05 pm
от Тани
Вчера ми подариха гювеч и за утре вечер съм поканил човека , който ми го подари на гости за да го пробваме. Но никога не съм готвил в гювеч! Бихте ли ми дали някакви съвети и рецепти!?
Засега знам че не се слага в загрята фурна , а в студена . Има ли други тънкости? Според мен ще е като в Йенска тенджера .Дали има някаква разлика?
Ако имате някакви рецепти които сте изпробвали , моля споделете!
Публикувано: пон мар 05, 2007 4:04 pm
от Emerald
Точно снощи правих пиле по провански в гювеч. По-точно съвсем не е по провански, защото промених доста неща в рецептурата, така че си е по-скоро по емералдски.

Обаче стана убиец.
За готвенето в гювеч по принцип препоръчват преди употреба да се подържи налято с топла вода за да поеме глината- тогава ставало по-вкусно. Но моя е гледжосан отвсякъде, така че това хич не го бърка.

И да, слага се в студена фурна.
Публикувано: пон мар 05, 2007 8:35 pm
от Тани
Е дай я тази прословута рецепта де!

И оригинала и Емералдската !
Публикувано: пон мар 05, 2007 9:28 pm
от Emerald

Ето този "оригинал" гледах:
http://kuking.net/3_1674.htm
Нарязах вече бутчетата и установявам изведнъж, че виното свършило.

Смесих в една купичка водка+ бира.
Тима ми и той свършил, но се сетих, че се съдържа в една арабска подправка, която имам- заатар се казва- сложих от него. Тази душица хич не я знам каква е- сложих малко сос уорчестър.

Сол, черен, червен пипер и с това мариновах бутчетата докато нарежа зеленчуците.
Нарязах зеленчуците както е написано само патладжан нямах и го пропуснах. И после наредих отдолу зеленчуците, отгоре плътно натъпках бутчетата като между тях наредих лука и чесъна да овкусяват.. Залях с маринатата, отгоре още 1 чаша вода както е написано и задушавах 1 час във фурната. Накрая приготвих смес от сирене котаж защото нямах сметана (предполагам и кис. мляко ще стане супер)+ майонеза+ кетчуп и разбърках в гювеча. Задушавах още малко в соса и готово. Изобщо не очаквах че може толкова вкусно да стане. Направо върха. Това ще го готвя често със сигурност.

Публикувано: вт мар 06, 2007 6:48 pm
от Стефан
Публикувано: вт мар 06, 2007 7:11 pm
от Emerald

Всъщност, замених с какъвто алкохол имах. Не че водката е много ароматна, но като алкохол си има своите свойства за мариноване. Обичам да мариновам в алкохол всякакви меса за шишчета особенно- стават много меки и крехки.
При топлинната обработка алкохолът се изпарява, но той си е свършил вече работата за мариноването. Бирата оставя остатъчен аромат, водката не вярвам.

Алкохолната основа на маринатата, способства за максимално бързо мариноване и проникване на ароматите от подправките в месото.
За подправките е моя вината.

Тим (Thyme) е всъщност мащерка на български. А заатара си е всъщност мащерка със сусам.
Душица какво е и аз не знам.

Сос уорчестър вярвам е познат.
Адски е вкусно- не вярвам, че би предпочел китайско.

Публикувано: вт мар 06, 2007 7:24 pm
от Стефан
За алкохолите донякъде си права. В домашно приготвените от мен суджуци и луканки според рецептата слагам качествен коняк, или ром. Съобразно рецептата. МММММММ, супер става! Е, има още дузина подправки, но това е подробност. Но водката не влиза в рецептите, поне според моите представи. Вкусове разни. От изчанчени, по-изчанчени. Има и вицове за подражателството, но аз съм си доказан традиционалист. Моля никой да не се засяга. Гледал съм по телевизията такива вкусотии, как едни африканци си хапват с апетит живи дъждовни червеи. Други пък ядат кучета, трети мухлясало сирене. Абе......, както и да е. Сори!
Публикувано: вт мар 06, 2007 7:31 pm
от Emerald

Е Стефане, ти намери с какво да сравняваш! За мухлясалото сирене не си прав. То си е много вкусно. Има толкова миризливи сортове разбира се, от които и на мен ми се повдига

, но те са си изключително за любители.
От водката и помен не остава. Тя принципно няма аромат, затова в кулинарията използват ароматни алкохоли като рома, коняка и вина. Предполагам от ракийка нещо би останало като остатъчен аромат, но от водка...май няма какво.

Публикувано: вт мар 06, 2007 7:44 pm
от Стефан
Emerald, може би вече си му свикнала, за това казваш така. При една командировка във Франция преводачката/българка, живееща постоянно там/ ни предложи да избираме от разните видове сирена. Какво да ти кажа - отврат. Едното зеленясало от мухъл, другото с живи червейчета. Естествено, тя избра нещо по-подходящо за българи. Естествено, аз съм се осмелил да вкуся само сирене "Бри".
Няма нищо по-хубаво от български домашно саламурено сирене. Кой каквото и да ми казва.
Публикувано: вт мар 06, 2007 7:57 pm
от Emerald
Бри и камамбер са си много меки и приятни сирена. Има много хубави сирена и всяко си е хубаво по свой начин. И употребата им в кулинарията също е различна.
При нас всички сирена и кашкавали са много скъпи, включително саламуреното.

Доста по-скъпи отколкото във Франция. Изварата и тя 8 дол. килото е най-евтиното възможно.

А саламуреното сирене към 12 някъде. Пармезана над 20, може би към 30-тина за кг.

Та с тези цени да ти кажа, хич не са ми омръзнали.
