Страница 1 от 1

Разсад къпини

Публикувано: вт сеп 28, 2010 1:32 pm
от sensi
Здравейте на всички. Как се прихваща капина. Можели като лозата да се отреже пръчка и да пусне корени. Комшията има много хубава капина и искам да си взема.

Публикувано: вт сеп 28, 2010 2:46 pm
от petkov_75
КЪПИНА
Къпината е неоправдано подценяван овощен вид, като се има в предвид, че плодовете и са подходящи за консумация както в свежо така и в консервирано състояние, а при някои сортове къпиновите плодове имат по – добри технологични качества от колкото тези на малината.
Къпината се отглежда предимно като любителска култура. По биологични особености къпината прилича на малината, но образува по – малко на брой издънки. В зависимост от растежните особености на издънките, къпините биват изправенорастящи, стелещи и междинни. Издънките, особено на изправенорастящите сортове, образуват по – едри шипчета отколкото малиновите. Интерес представляват селекционираните сортове без бодли, които се берат сравнително по – лесно. Къпиновите сортове са самофертилни, но има и такива които се нуждаят от чуждо опрашване.
РАЗМНОЖАВАНЕ:
То е в зависимост от биологичните особености на сортовете и типа на храстите. Основния начин при стелещите се и полустелещите се сортове е чрез вкореняване на върховете. При изправените и полуизправенорастящите сортове се прилага размножаване чрез издънки. При къпината успешно се прилага и вкореняването на резници (коренови и стъблени). Ограничено приложение има размножаването чрез подложници.

ИЗИСКВАНИЯ КЪМ ЕКОЛОГИЧНИ УСЛОВИЯ:
Определя се донякъде от характерните особености на сортовете – безшипчестите сортове изискват повече топлина за нормалното узряване на плодовете отколкото шипчестите. Общо взето къпината е по – чувствителна към студове отколкото малината. При по – ниски от минус 17 – 18 градуса температури издънките, особено при стелещите се и полустелещите се сортове и на сортовете без шипчета, получават значителни повреди, а при минус 23 градуса могат напълно да измръзнат. При тези температури коренищата не се повреждат чувствително и растенията се възстановяват. Къпината верее на различни типове почви, стига те да не са много варовити и да са минимално снабдени с хранителни вещества.
СЪЗДАВАНЕ НА НАСЪЖДЕНИЯ:
Пред посадъчната подготовка на мястото и засаждането на вкоренени растения са както при малината. Разстоянията на засаждане се определя от особеностите на сорта, наклона на терена, плодородието на почвата, начина на отглеждане, наличната техника и т.н. В по – големите насаждения междуредовите разстояния за изправенорастящите и полуизправенорастящите сортове е 2,6 – 2,8 метра, а в редовете 0,8 – 0,9 метра за първите и 1,2 – 1,4 метра за вторите. В любителските овощни градини междуредовите разстояния могат да бъдат по – малки – 1,8 – 2 метра. При стелещите се и полустелещите се сортове, когато се отглеждат на подпорна конструкция, разстоянията между редовете са 2,8 – 3 метра, а в редовете – 2,5 – 3,5 метра. В любителските градини тези разстояния са съответно 1,8 – 2 метра и 2 – 2,5 метра.
РЕЗИТБА:
На лице са известни различни по групи сортове. Преобладаващата част от изправенорастящите сортове се отглеждат храстовидно, без подпорна конструкция. При сортовете със стелещи се и полустелещи се издънки, както и при някои сортове с полуизправени издънки, се налага привързване към двуредови или триредови телени конструкции. Вместо към телове, издънките на тези сортове могат да се превързват и към колове с височина 1,4 – 2 метра. При изправенорастящите и силно разклоняващите се сортове за плододаване се оставят по 3 – 5, а при полуизправенорастящите и слеборазклоняващите се сортове по 5 – 6 издънки в храст. Рано напролет, оставените за плододаване издънки се съкращават на 1,7 – 1,8 метра, а страничните им разклонения се оставят с дължина 30 – 35 сантиметра, по – рядко 45 – 50 сантиметра. Ниско разположените (до 50 – 55 сантиметра от почвената повърхност) се отстраняват. При стелещите се сортове, броя на оставените за плододаване издънки е 8 – 10, а при полустелещите се – 6 – 7 издънки на храст. Издънките се съкращават така, че да останат с дължина 2,5 – 3,5 метра в зависимост от растежната сила. Те се превързват към теловете по две заедно или по една в хоризонтално положение, или по формата на ветрило. Прореждането и съкращаването на едногодишните издънки се извършва обикновено след разпукване на пъпките рано напролет, а изрязването на вече плододавалите веднага след беритбата на плодовете.
Поддържането на почвената повърхност и напояването са както при малината.
БОЛЕСТИ И НЕПРИЯТЕЛИ
По къпината в нашата страна са разпространени основно болестите ръжда, антрактоза и септориоза. Тя се напада от същите неприятели както малината. Химичната борба и при двата овощни вида е почти еднаква. Срещу ръждата по къпината се прилагат две – три предцъфтежни пръскания със Силит 65ВП – 0,1%, бордолезов разтвор – 1% и други.
СОРТОВЕ:
За размножаване са одобрени полуизправенорастящите сортове без шипчета – Торнфрий, Смутстем и Хул торнлис и стелещия се сорт Бойсен. Интерес представляват и сортовете Теодор, Дирксен торнлис, Блек сътин и други.
БОЙСЕН: Плодове много едри, удълженоцилиндрични, тъмночервени до черни, силно гланцирани, с умерено плътно, нежно, сочно, сладко – кисело плодово месо. Частично самофертилен. Издънки средно дебели, стелещи се, със шипчета.
ТОРНФРИЙ: Плодове средно едри до едри, заоблени, черни, гланцирани, с плътно, леко възкисело, със слабо доловима тръпчивост плодово месо. Издънки полуизправени без шипчета. Устойчив на дидимела и антрактоза.
СМУТСТЕМ: Плодове едри, тъпоконусовидни, до леко удължени, винено червени до черни, гланцирани, с плътно, възкисело, със слабо доловима тръпчивост плодово месо. Издънки – полуизправени без шипчета.
ХУЛ ТОРНЛИС: Плодове едри, с отлични вкусови и технологични качества. Издънки – по – изправено растящи отколкото на Смутстем и Торнфрий, по – устойчив на ниски температури.

Публикувано: вт сеп 28, 2010 3:16 pm
от Nejdet
Може да се направи като лозата.

Преди 3-4 години ввзех няколко пръчки есента, след като окапаха листата. нарязах ги на 2-3 пъпки, и ги поставих за зимата в пясък и под сайванта на закрито, при компотите. На пролет ги засях през 30 см на една редичка, поливане според условията цяла година. Което се вкорени го преместих есента на постоянните им места.

Другия вариант е през пролетта заравяш летораслите в земята и есента са готови за преместване.

Ама сорта нещо не ми харесва много. Без шипове е но плода нещо киселее повече от дивите.

Публикувано: вт сеп 28, 2010 4:32 pm
от todor_velikov
Nejdet написа:
Ама сорта нещо не ми харесва много. Без шипове е но плода нещо киселее повече от дивите.
и при мен е така и мисля догодина да ги махам ,тоест да го махна щото е 1 храст,ако някой е от софия и го иска ще му го извадя като паднат листата :cool:

Публикувано: чет сеп 30, 2010 2:04 pm
от sensi
Колега petkov_75, ти ме разби. Много пълна и изчерпателна информация. За което много благодаря. Ще ги изчакам да упадат листата и действам. Тези които съм харесал са без бодли и много едри. Ще се пробвам, пък да видя какво ще излезне на пролет. Още веднъж много благодаря за инфото на всички.

Публикувано: чет сеп 30, 2010 4:12 pm
от Nejdet
sensi

Освен че са едри, да ли са вкусни както дивите?!
Моите са едни, горе долу колкото едри череши, 15-18 мм но вкуса им е сравнително кисел, спрямо дивити които тава лято брах и ядох.

Ако си ги вкусвал сподели.

Публикувано: чет сеп 30, 2010 11:53 pm
от diaflin
@petkov_75 , bravo !!! :supz:

Публикувано: пет окт 01, 2010 2:51 pm
от sensi
Nejdet написа:
sensi

Освен че са едри, да ли са вкусни както дивите?!
Моите са едни, горе долу колкото едри череши, 15-18 мм но вкуса им е сравнително кисел, спрямо дивити които тава лято брах и ядох.

Ако си ги вкусвал сподели.
Да сладки са, но когато узреят, иначе са киселки. Комшията го е изоставил двора и се родиха страшно много, макар, че и миналата година не ги беше брал. А в съседство има други капини, който са много по едри и по сладки, но са с бодливи стъбла.

Публикувано: пет окт 01, 2010 4:21 pm
от sspoko
Имам такива в градината и понеже това лято много много не съм влизъл там част от филизите бяха паднали по земята и на "ставите" там където са листата които са били в контакт с почвата си бяха пуснали коренчета, така че може и с една отводка на един клон от тази на съседа да го заринете и на пролет само режете и разсаждате на новите места .

Публикувано: пет окт 01, 2010 4:27 pm
от crez
Прегледай летораслите на комшията, къпината има свойството да се самовъзпрозвежда чрез вкореняване на възлите по леторасъла. Ако има някой на земята няма начин да ни се вкоренил на няколко места. Изрежи от двете страни пръчката и изкорени коренчето, засади ги сега.