Страница 1 от 1

Да направим асмалък

Публикувано: пон юли 28, 2025 8:10 pm
от aleksnp
Искам да си направя асмалък. Лозичките, са от двете страни на бетонна пътека, широка 1.2м, на разстояние от нея 50-60 см. Има денивелация от около 4-5 см на метър, по дължина на пътеката. Разстоянето от първата до последната лозичка е 14 м. Това е, като задание. Ако са нужни други параметри, които не съм написал, питайте. Не съм решил, от какъв материал да бъде. Моля, за идеи.

Re: Да направим асмалък

Публикувано: пон юли 28, 2025 8:45 pm
от hidrazin
пон юли 28, 2025 8:10 pmaleksnp написа:
Искам да си направя асмалък.
Явно искаш да си направиш тунел от лози... :-D
Или бъркам. Отгоре над пътеката също ли искаш да има лози?
Относно м'атриала - първо се гледа какво имаш налично.
Ако нямаш е лесно - нови материали от магазина.
:partyman:
P.S. Денивелация 70-85 санта на 14 метра ... помисли и за ски-лифт. Под лозичките. :-D

Re: Да направим асмалък

Публикувано: пон юли 28, 2025 8:49 pm
от aleksnp
Нещо, като тунел ще стане. Нямам наличен материал. Ще се купува.

Re: Да направим асмалък

Публикувано: пон юли 28, 2025 9:02 pm
от hidrazin
пон юли 28, 2025 8:49 pmaleksnp написа:
Нещо, като тунел ще стане. Нямам наличен материал. Ще се купува.
Ахаааа... :-D
Виж ся, аз лично бих сложил за колове (вертикалите) колове от цимент/бетон.
Отгоре ще ги свържа, спъна ... с поцинковани, метални профили (винкел).
Не забравяй че както по "стените", така и по "покрива" ще трябва да се опъва и поцинкована стоманена тел за опора.

Иначе не знам как ще стане тая работа с тунела. :?
По принцип или се прави лозе - демек лози само по "стените", или се прави само асмалък - лози само по "тавана".
Защо? Имам си някои "виждания" по въпроса ама ще е друг път... :)
Дай ся да ти развиваме идеята... Някой ще ти предложи "дървения" - аз не бих се навил...
:partyman:

Re: Да направим асмалък

Публикувано: пон юли 28, 2025 10:29 pm
от Svetoslavoff1
Ширината на пътеката ме навежда на мисълта, че тя ще да е в по-представителната част на двора. Ако е така, не бива да се подценява естетиката на конструкцията и дали да са лози или нещо декоративно.

Re: Да направим асмалък

Публикувано: вт юли 29, 2025 6:34 am
от aleksnp
То си беше асмалък, но при един ранен сняг се срути всичко и за да разчистя отрязах всички лози на 40-50 см от земята. Избиха всички и сега си вървят по земята.... плетеница. Беше с бетонни колове, но всички налягаха странично, предполагам, че не е било направено, както трябва. А и с бетонните колове беше ниско и трябваше да се върви приведен, да не си блъскаш главата в гроздовете.
Допълвам, че бетонната пътека е около 10 см. над терена. Само отгоре ще има телове, странично не. Изчетох много теми и сега клоня към метална конструкция от квадратен профил примерно:
Колони - 40х40х2мм
Носещи - 60х40х2мм
Ребра - 30х20х2мм

Re: Да направим асмалък

Публикувано: вт юли 29, 2025 10:40 am
от miroki
А колко широко ще искаш да стане? Лозите могат много да се разширят.
Моята едната е с тръби ф40-45. Вертикали и винкел пак толкова за хоризонтали, като имам до към 3,5 м. От кол до кол. Това с 60 на 40 ми се вижда доста.

Re: Да направим асмалък

Публикувано: вт юли 29, 2025 11:29 am
от aleksnp
На широчина, според лозите. Примерно 2.20-2.40м. Не знам, на какво разстояние трябва да са колоните?