Страница 1 от 1
воденично водно колело
Публикувано: пет май 22, 2009 9:11 pm
от bartek
Здравейте,
имам желание да си направя на вилата мини воденично водно колело кото да служи хем за касота хем да врътка разни мезелъци на барбекюто(който е ходил в Етъра сигорно знае за какво говоря
моля помогнете !!!!
интересува ме дали има някакво значение под какъв градус трябва да се поставят лопатките?
Публикувано: пет май 22, 2009 9:13 pm
от XpacTa
Зависи колко искаш да е ефективно. Като само ще връткаш мръвки надали има голямо значение - нали не е вец. Все пак:

благодаря
Публикувано: съб май 23, 2009 12:58 pm
от bartek
благодаря за бързия отговор
а скороста се регулира от потока вода ли?
Публикувано: пон май 25, 2009 8:33 am
от bogomilZ
за това което искаш да направиш - не е важно толкова ъгъла
но да знаеш че масата на колелото щестане голяма и от малко вода ще се развърта доста по причина че нямаш съпротивление - сиреч не отдаваш механична мощност
и без редуциране на оборотите до шиша с мръвките няма да стане, че ще се разхвърчат около барбекюто
разбира се че имаше и шега - но сега сериозно :
не прави голяма площ на лопатките, направи най малкото верижна предавка към шиша, защото няма да можеш да направиш колелото да пълзи и няма да е угледно да се върти бавно
и ще ти трябва механична фрикционна спирачка за да регулират оборотите не от дебита на водата а от спирачния момент - достатъчна ти е помпичка за фонтанче (има ги в МЕТРО по 30 -тина лева)
Публикувано: пон май 25, 2009 12:43 pm
от bartek
горе долу те разбрах bogomilz искаш да кажеш че нчма значение коло вода му се подава то ще се засилва от енерцията на вече миналата през него вода ?
а предавката също мисля да я направя с дървени зъбни колела(дано се справя де)поне до скарата а там вече не съм много сигурен някакъв червячен вал приемам и препоръки и предложения от ваша страна
Публикувано: пон май 25, 2009 12:46 pm
от bartek
горе долу те разбрах bogomilz искаш да кажеш че няма значение коло вода му се подава то ще се засилва от енерцията на вече миналата през него вода ?
предавката също мисля да я направя с дървени зъбни колела(дано се справя де)поне до скарата а там вече не съм много сигурен някакъв червячен вал като тези за гриловете
Публикувано: пон май 25, 2009 12:51 pm
от n_a
Публикувано: пон май 25, 2009 2:02 pm
от bogomilZ
bartek написа:горе долу те разбрах bogomilz искаш да кажеш че няма значение коло вода му се подава то ще се засилва от енерцията на вече миналата през него вода ?
предавката също мисля да я направя с дървени зъбни колела(дано се справя де)поне до скарата а там вече не съм много сигурен някакъв червячен вал като тези за гриловете
оценявам и хваля твоя ентусиазъм по готварство - бих ти препоръчал да задвижиш шиша с най елементарно двигателче от автомобилни чистачки и малко трафче с подходящ изправител и докато се печат пилещките шишчета ще можеш да конструираш и изработиш дървената предавка само за декорация и арт изпълнение - така ще си сигурен че няма да прегориш мръвката или тя да остане сурова
маскирай двигателчето с някаква декорация
колелото некасе върти и да върти дървените чепове но така си гарантиран да не се провалиш в готварството
на гостите не казвай за електрозадвижването - те не могат да пазят тайни
ще ти пратя на лично съобщение снимки на моето колело
Публикувано: пон май 25, 2009 2:08 pm
от bogomilZ
тряба да си хванал особеността от схемата на ХрасТА и снимката на n_a - на схемата неправилно водата пада почти до вертикалния диаметър почти до най високата точка на колелото а на снимката правилно е насочена почти до хоризонталния диаметър - там усилието на завъртането е ефективно (съгласно законите на механиката)
Re: воденично водно колело
Публикувано: ср май 04, 2011 3:13 pm
от liubaka78
Аз също съм мераклия да си направя колело и в случая да попитам ,ако колелото е потопено в долния край във водата,тя няма ли да оказва някакво съпротивление и да не позволява да се завърта бързо колелото.
А между другото за единия кръг мисля да взема 6 прави дъски като краищата ще изрежа под 60 градуса ъгъл(понеже окръжноста е 360 градуса разделено на 6 се получава 60 по мои сметки) и ще се получи като ги съединя правилен шестостен (виж скицата в червено)и след очертание смятам да изрежа като кръг(синьото).
Надявам се някой да дава идеи и съвети и заедно да направим полезна темата.