Страница 1 от 4
Подмяна на книжка
Публикувано: пон май 04, 2009 12:26 pm
от bibiqn
Тази седмица ми предстои да си подам документи за подмяна на книжката поради изтичането и.Проблема е ,че имам стар акт от 2003година ако не се лъжа.Ще ме накарат ли да го плащам за ди си получа новата книжка? :-/:
Публикувано: пон май 04, 2009 12:47 pm
от asinka
Пускам ти нещо от лекциите ми по право:
16 5. Погасителна давност
Погасителната давност е период от време, през който, ако носителят на едно субективно право не потърси неговото принудително осъществяване, правно задълженото лице може с възражение, направено пред орган на правна защита (съд, арбитраж, съдия-изпълнител, данъчна администрация) да погаси правото на иск или правото на принудително изпълнение на оправомощеното лице.
Фактическият състав на погасителната (наричана още искова) давност включва три елемента:
а) изтичане на определен от закона срок;
б) бездействие през този срок на носителя на субективно право;
в) волеизявление на правно задълженото лице, с което то се позовава на изтеклия в негова полза срок.
Погасителната давност не се прилага служебно. Освен като юридически факт погасителната давност може да се разгледа и като правно отношение (последици). Погасителната давност прескрипира само правото на защита, без да засяга субективното (материалното) право и кореспондиращото му правно задължение. Съгласно чл.118 ЗЗД, ако длъжникът изпълни задължението си след изтичане на давността, той няма право да иска обратно изпълненото, защото погасителната давност не влияе на субективното право. По тази причина субективно право, чието осъществяване не може да се иска принудително поради изтекла погасителна давност, се нарича несъвършено (естествено, изродено) право.
Погасителната давност се прилага за защита на всички субективни права, а не само на облигационните права (вземания), както следва от буквалното тълкуване на чл.10 и сл. ЗЗД. Погасителната давност се прилага за притезателните права (вещни, облигационни, семейни, авторски, наследствени) и за непритезателните (потестативните) права, т.е. както за осъдителните, така и за конститутивните искове.
6. Видове давностни срокове
Нашето законодателство разграничава три вида давностни срокове: а) общ (обикновен); б) специален; в) особен. Общият давностен срок е 5 години и се прилага при всички случаи, за които изрично не е посочен друг срок - специален или особен. Специалният давностен срок е 3-годишен и се прилага за 3 групи от искове - за възнаграждения на труд, за обезщетения и неустойки от неизпълнен договор, за дължими наемни възнаграждения, лихви, дивиденти и други периодични плащания. Особените давностни срокове са установяват чрез специални разпоредби според вида на субективните права. Така например исковете на купувача при недостатъци на продадената вещ се погасяват с изтичане на 1 година при продажба на недвижима вещ и на 6 месеца при продажба на движима вещ.
7. Начало на давностните срокове
По общо правило давностният срок започва да тече от момента, в който възниква правото на иск или правото на принудително изпълнение. Този момент се определя според вида на субективните (материалните) права.
Давностните срокове не могат да се скъсяват или удължават по съгласие на страните. Споразумението за такова изменение е нищожно. Единствено давностният срок при продажба на вещ с недостатъци може да бъде продължен или съкратен по съгласие на страните.
Публикувано: пон май 04, 2009 12:58 pm
от bibiqn
това за давноста го четох ,но въпросъм ми е каква е практиката?Знам добре че доста закони в Ъпсурдистан(България)не се спазват.С една дума или плащаш и забравяш или водиш дело,плащаш и пак забравяш.

Публикувано: пон май 04, 2009 1:22 pm
от asinka
Във всички положения трябва да се позовеш на погасителната давност пред администрацията чрез молба.
Тя не се прилага служебно.
От там на сетне не зная дали ще я приемат.
Публикувано: пон май 04, 2009 2:05 pm
от Master_Kenobi
bibiqn написа: Знам добре че доста закони в Ъпсурдистан(България)не се спазват.
Като знаеш добре и си сигурен, що пак питаш!? Колежката ти казва, ти - не!
Споко, отдавна са забравили за твоя акт! Заради това, можем вече да се наречем Абсурдистан!

Щото ако не бяхме, щяха да са ти прибрали глобата.
Публикувано: пон май 04, 2009 2:14 pm
от Spokoiniq
При смяна на книжка поради изтичане, както и смяна на категория си плащаш първо глобите , и после ти приемат документите за нова книжка.
Това е за КАТ-София със сигурност, извадиха ми актове, които бях забравил отдавна ;)
Публикувано: пон май 04, 2009 2:19 pm
от bibiqn
Ето за това иде реч

Давност няма явно както е по закон.Такаче Mastare,
убеди ли се в прилагането на закона

Публикувано: пон май 04, 2009 2:39 pm
от Master_Kenobi
Убедих се! И аз подменях книжка и имах едно неправилно паркиране от 2001 год.
Това е.

Публикувано: пон май 04, 2009 6:49 pm
от bibiqn
И плати ли си акта за неправилно паркиране или не?Или то е било фиш ,а не акт?
Re: Подмяна на книжка
Публикувано: пон май 04, 2009 7:31 pm
от Стефан
bibiqn написа:...Проблема е ,че имам стар акт от 2003година ако не се лъжа.Ще ме накарат ли да го плащам за ди си получа новата книжка? :-/:
Интересно. Аз нямам много нарушения, но при плащане на данъка на колата/за съответната година/ ми излезе, че имам неплатен фиш. И се наложи да го платя заедно с данъка. Това беше преди няколко години. Не знам как е при вас.