Страница 1 от 1
Полагане на цяла плочка в ъгли с ненивелирана съседна стена
Публикувано: съб фев 01, 2020 11:35 am
от Домашен немайстор
Здравейте. Искам да попитам какво се прави при реденето на плочките, когато трябва да се започне стена с цяла плочка, но съседната стена не е идеално нивелирана. За по-голяма яснота прилагам груба скица. Както се вижда, при започване с цяла плочка отляво остава едно разстояние, което трябва да се запълни някак. Денивелацията на скицата е преувеличена, за да стане ясно за какво става въпрос. При мен денивелацията е около 1 см. за цялата височина на стените.
Това ли е решението в случая? Горната плочка е на нула и надолу плочките се изрязват според наклона на съседната стена?

Re: Полагане на цяла плочка в ъгли с ненивелирана съседна стена
Публикувано: съб фев 01, 2020 12:10 pm
от batvenko
Втория вариант. При първия с тези клинове веднага се набива на очи.
Ако кривата стена се нивелира с лепилото - отдолу тънко и нагоре по-дебело.... 1 см не е кой знае каква разлика.....
Re: Полагане на цяла плочка в ъгли с ненивелирана съседна стена
Публикувано: съб фев 01, 2020 3:26 pm
от Домашен немайстор
1 см. не е голяма разлика и предполагам, че може да се нивелира с плочките, обаче аз съм с две леви ръце и ме е страх да не ги изкривя. Стените не са нивелирани, но пък са идеално прави. Изправих ги с мастар, за да може плочките да ги полагам тънкослойно и да не рискувам да ги изкривя. По същата причина направих замазка на пода с наклон вместо да задавам наклона с плочките.
Проектът на банята беше с цели плочки в някои от ъглите, но явно няма да стане така. За щастие плочките ми са широки 25 см., а дължините на стените са почти кратни на 25 см. - 223 см., 144 см., 172 см., 73 см. и 50 см. Така че мисля да започна от средата на стените и в ъглите плочките ще са подрязани с до 3-4 см. Дано не стане грозно, като не са цели плочки.
Re: Полагане на цяла плочка в ъгли с ненивелирана съседна стена
Публикувано: съб фев 01, 2020 9:10 pm
от npace
съб фев 01, 2020 3:26 pmДомашен немайстор написа:
Така че мисля да започна от средата на стените и в ъглите плочките ще са подрязани с до 3-4 см.
Точно така става най-хубаво.
144 = 22 + 4*25 + 22, 223 = 24 + 7*25 + 24 и т. н.
И някоя и друга фуга измежду плочките, естествено.

Re: Полагане на цяла плочка в ъгли с ненивелирана съседна стена
Публикувано: нед фев 02, 2020 6:39 pm
от chapara
Реди ги от средата симетрично. Ще отидат повечко плочи, но ще има по добра визия. Цялата в средата, не фугата и тогава ще имаш големи парчета скосени по наклона, но няма да бие на очи. И така всичките стени. Това да не е готова клетка на панелен блок

Re: Полагане на цяла плочка в ъгли с ненивелирана съседна стена
Публикувано: нед фев 02, 2020 7:23 pm
от Домашен немайстор
Добре, значи така ще го направя. Блокът е ЕПК.
Re: Полагане на цяла плочка в ъгли с ненивелирана съседна стена
Публикувано: нед фев 02, 2020 8:04 pm
от chapara

И пусни някоя снимка после
