Страница 1 от 2

Търся схема за автоматично поливане

Публикувано: вт апр 28, 2009 11:22 am
от ss
Търся схема за автоматично поливане. Схема, която да мери влажността на почвата и след определена граница да подава сигнал към помпата за поливане.

Публикувано: вт апр 28, 2009 7:39 pm
от bobykafe
Леко по темата и леко встрани...
Някога, мисля точно в списанието "направи сам" видях статия, която ме очарова със своята простота и ефективност:
Достатъчно голям водосъдържател с вода и паничка с вода, която е на "люлка" с изходящата към парцела за напояване тръба. Предложен бе дори вариант с две такива и различна височина на ползващата водата тръба.
Каква е идеята: при слънчево време водата от паничката се изпарява по- бързо. Когато водата намалее достатъчно, паничката олеква и лостовата система избутва маркуча да падне във водосъдържателя и започва напояването. Ако времето е облачно и хладно, дори ако завали, системата сама се адаптира... :cool:

Публикувано: вт апр 28, 2009 8:18 pm
от stefan_gb
Може да използваш някакво реле за контрол , нещо като това с малка преработка :

Публикувано: ср апр 29, 2009 3:18 pm
от nyagolov
Ако разбираш руски тук има една книга,имах една друга руска книжка специално за автоматизация на поливането но трябва да я потърся.
http://rapidlinks.ru/link/?lnk=56113

Публикувано: пет май 01, 2009 12:36 am
от nyagolov
Ето една друга книжка.
http://www.chitalka.su/2009/02/10/mikro ... stemy.html

Re: Търся схема за автоматично поливане

Публикувано: нед май 17, 2009 9:04 pm
от Zurlata
ss написа:
Търся схема за автоматично поливане. Схема, която да мери влажността на почвата и след определена граница да подава сигнал към помпата за поливане.


Ето схема, двата електрода са парчета тел забити в почвата ( неръждаеми ако имаш по-добре), с потенциометъра R1регулираш чувствителноста - прага на задействане , ще пробваш опитно може да ти трябва с по-малка или с по-голяма стоиност релето може да ти управлява контактор който пуска помпата , или да го замениш с оптрон светодиод-триак който да ти управлява мощен триак за помпата. Резистора R3 определя хистерезиса ако е много голям може да го замениш с 5 ома примерно, но зависи от релето ако е към 20 mA хистерезиса е 0.2 V

п.п.п.п.п.п Зазбравих паралелно на релето предпазен диод в обратно свързване за защита , сещаш се......

И така излиза че като падне влажноста веднага напоява и след това спира и пак така , ще поддържа една постоянна влажност. А май не трябва да е така. Примерно културите доколкото знам се поливат през дни (седмици) а не веднага като изсъхне ... Май трябва да се прави със закъснение( няколко дни) да пуска помпата, в зависимост от растенията.

Публикувано: пон май 18, 2009 6:19 pm
от lz1wvm
Сондите предполагам трябва да са от неръждавейка.На какво разстояние трябва да са една от друга и съответно на каква дълбочина.Схемата изпитана ли е.Работи ли добре.

Публикувано: пон май 18, 2009 6:29 pm
от Стефан
Електрониката ми е малко встрани от познанията, затова тук не пиша. Не коментирам схемата, сигурно работи перфектно. Но за растенията са важни друго условия, едно от които е влажността. Нещата трябва да се съчетаят, и да не си пречат. Може би в бъдеще ще се създадат и такива комплекни апаратури. Успех!

Публикувано: пон май 18, 2009 7:04 pm
от Zurlata
lz1wvm написа:
Сондите предполагам трябва да са от неръждавейка.На какво разстояние трябва да са една от друга и съответно на каква дълбочина.Схемата изпитана ли е.Работи ли добре.
Ако са от неръждавейка ще е много по-добре, нали съм писал забий ги на 50 санта в почвата и на няколко санта един от друг - 1 до 5 см.
Схемата не е пробвана вчера я драснах като видях темата, няма начин да не работи това е тригер на Шмит, просто трябва малко настроика и проба и ще работи правилно. Кондензатора на входа е да се ибегне антенния ефект ако са по дълги свързващите кабели, и да сработва чат-пат релето (BC547 има голяма Бета...)
Тука тънкоста си мисля че е в това електродите да са дълги примерно 50 см като горните 30 см са изолирани а долните 20 см са голи тка ще дават по вярна информация за влажноста в дълбочина а не веднага като се пусне помпата и като първия сант пръст се навлажни и ще изключи а не трябва да е така...

Публикувано: пон май 18, 2009 7:22 pm
от lz1wvm
Схемата наистина е опростена и ми харесва.Но си мисля че 50 см. са голяма дълбочина.Зависи какво ще се полива все пак(райграс овошки и т.н.).Сещам се че гледах някаква подобна схема но едната сонда беше изолирана през няколко сантима(не знам точно колко) и от неизолираните имаше 3-4 жички от които може да се взема сигнал за влагата в дълбочина.