Ако си с windows използваш ExactAudioCopy за рипване и съответният кодер (FLAC, Monkey audio, MP3, OGG vorbis или каквото ти хареса) и готово. За слушане - foobar2000 (или VLC).
3 неща. Елементарно е.
най-лесното е инсталирането на гореописаните програми, най-трудното е тяхната настройка така че да извлечеш максимума от програмата,от диска и същевременно да оптимално да е натоварен Windows. Компресията на дадена песен/диск е от съществено значение / ще направя една хубава съпоставка - прав изгладен лист хартия нека го приемем като един вид оригинално сд, при неговата компресия или смачкване на листа ние до известна степен нарушаваме неговата структура и при разкомпресиране или изглаждане на листа хартия степента на възстановяване зависи от степента на смакчване респ. компресиране. При по голямата компресия визирам смачване на листа хартия след това при възстановяване получаваме по големи загуби. Това важи за мp3 - ките, докато при Lossless форматите това не важи, и именно там е силата и удобството на тези формати.
Тези две програми макар и прости като интерфейс когато се влезне в техните настройки се вижда колко много опций имат те и там е тънкостта и същността на нещата.
Какво толкова има да работиш по тези файлове, че чак и ръководство да пишеш? И те са както всички други. Ако искаш да ги слушаш си намираш плеър (foobar2000 за windows, например, прави всичко, което можеш и не можеш да си представиш), ако искаш да ги пишеш на диск си намираш програма за писане на диск (k3b за linux, например, ми пише директно от flac и ape).
А за да разбереш дали диск е записван от MP3 просто трябва да го чуеш на достатъчно добра система.
мисля че и по този въпрос отговорих, на сайта на двете програми ExactAudioCopy, foobar2000 (или VLC) има форум където се дискутират всички неща за тях, за тяхното най-оптимално използване,а не само инсталиране ........
Защо точно тази програма? Защо не посочиш и алтернативи?
Доста плеъри съм пробвал, доста рипващи програми съм използвал и това което представям просто си заслужава да бъде инсталирано. За това дали една програма е достойна за използване имам в предвид колко ресурси взима,нейното качество на работа, дали е платена или не е платена.
Похвално е че правиш ръководство как качествено да сваляме CD-та, но го направи както трябва, за да е наистина полезно и да помага.
все от някъде трябваше да започна, отначало този вид информация за мен в различните ръководства бе хаотично написана, но когато започнах да приемам малко по-малко информация и да пиша л.с. с тъпи въпроси нещата лека полека се избистряха в мене. В момента подготвям хубаво ръководство
за инсталирането и настройката на Exact Audio Copy ползвайки материали от много форуми на руски тракери. Макар и с насмешка - какво толкова една настройка или инсталация- но нещата опират до доста сложни неща.
От всичко изписано досега се видя че не само човек да вземе оригинално сд да го компресира/рипне в mp3 -ка с 128 kBit/s и да го представи на другите, не само да види някъде публикуван някакъв албум, да го свали и да си го запише. Навсякъде където се качват музикални албуми има и тяхно представяне на качеството на компресия и формат. Тогава когато на човек му е все едно какво слуша тези неща не му се набиват на очи, когато иска да слуша качествена музика - тогава той я подбира. Това не е само за музиката - това е във всичко - когато искаме да си купим качествен латекс ние виждаме неговите показатели и разбираме за качеството му, а не просто да пъхмем валяка в баката и да боядисаме стената.