Страница 1 от 2
Какво представлява шината за ел.часта която е в основите
Публикувано: пон окт 25, 2010 3:17 pm
от Dimitur
Някой знае ли какво представлява и колко струва шината за електричеството която се монтира в основите на къщата по време на строежа?
Публикувано: пон окт 25, 2010 4:46 pm
от plamen6100
Говориш или за заземителна, или за мълниезащитна поцинкована шина 40/4 предполагам
http://www.denilighting.com/index.php?p ... asic_id=39
например
Публикувано: пон окт 25, 2010 8:03 pm
от ArturDent
Заземителна или мълниезащитна шина.
Но по принцип няма място там!
Прави се по друг начин, но строителите се измотват така за по-лесно.
Публикувано: пон окт 25, 2010 11:01 pm
от PCL82
В Европа и Америка се прави точно така. Това се нарича фундаментен заземител и има предимството, че има голяма контактна площ и е защитен от корозия чрез бетона. Така се постига нужното съпротивление и при песъкливи и каменисти почви. В България още не е много популярен.
Необходимо е бетонът да се обработи със специални добавки, които подобряват проводимостта му и да се трамбова добре. В накои страни тези заземители не могат да се използват самостоятелно а се комбинират с колове. Причината е, че ако мълния удари дирктно може да предизвика изпаряване на вода в бетона, която да го спука.
Публикувано: вт окт 26, 2010 8:56 am
от Dimitur
Благодаря на отзовалите се,и аз незнам коя точно е май трябва да се допитам до електричар ама незнам за такава дребна работа дали ще дойде,останах с впечатление че могат и майсторите да я заложат в основите стига да се позоционира където трябва,ще се консултирам и със проектанта по ел.частта.
Засега се надявам и други колеги да се изкажат по въпроса.
Публикувано: съб окт 30, 2010 1:15 am
от Humppa
Имай в оредвид, че не всеки електричар е наясно с мълниезащитата!
Публикувано: съб окт 30, 2010 7:06 am
от mirk
В България не може да си сигурен какво са ти сложили в бетона в бетоновия възел или дали изобщо са сложили нещо, въпреки наличието на сертификати и т.н. глупости.
Едва ли шините са предписани да бъдат в бетона, по вероятно е да са непрекъснат заварен контур от външната страна на сградата на 1.5метра в страни от основите на дълбочина минимум 0.70м. Към контура е хубаво да има и заземителни колове - специални поцинковани винкели 63/63/5/1500 поне в четирите ъгъла на контура. Разбира се трябва да се предвидят и изводи за свързване към таблата. Заварките трябва да са предпазени от корозия например чрез мазане с асфалт докато са топли или боядисване като истинат с някаква устойчива боя, но само местата на заварките в никакъв случай не целите шини.
Публикувано: вт ное 09, 2010 5:08 pm
от Dimitur
Оправихме работата,по проект са заложени 3 зазимителни кола които вървят с тази шина около 2,5м високи и се забиват в основите до 1,5м другото върви нагоре като шина.Лесна,проста и евтина работа стига да питаш на точното място.
Публикувано: вт ное 09, 2010 9:06 pm
от boltik
Да обесня и аз как заземявам новата къща.Полагам въпросната поцинкована шина(на БГ чембер)Тя е навита на роло 50м.Полага се в самите основи.Свърсвам я с поцинковани скоби и стягам болчетата с ключ 13.Най-малко на 2 места се пускат да ги наречем мустаци-срещуположно.Мустаците трябва да стърчат над плочата поне 50см.Шината по-правилио трябва да се засипе с пясък или пръст да не я хване ветона.
Публикувано: вт ное 09, 2010 11:23 pm
от PCL82
boltik написа:Да обесня и аз как заземявам новата къща.Полагам въпросната поцинкована шина(на БГ чембер)Тя е навита на роло 50м.Полага се в самите основи.Свърсвам я с поцинковани скоби и стягам болчетата с ключ 13.Най-малко на 2 места се пускат да ги наречем мустаци-срещуположно.Мустаците трябва да стърчат над плочата поне 50см.Шината по-правилио трябва да се засипе с пясък или пръст да не я хване ветона.
Какво правиш като изгние шината? Не се ли страхуваш, че пясъкът е лош проводник и съдържа соли, които ускоряват корозията.
Поцинкованата стомана е най-евтиният и малотраен матриел след голото желязо. За 15 години я брой бегала. Ако имаш обект със 100% застрояване и всичко е в бетон, как ще биеш нови заземители?
Блокът в който живея е строен 78г. От три страни е тротоар към улици, от задната страна е бетонен двор със подземни гаражи. Няма един санииметър почва и всичко е положено по време на строежа и сега не може да се поддържа. Забелязах как една открита шина на гръкотвод от лугата зимата от 4мм е станала 2мм.
За качествено дълготрайно заземяване има медни шини и колове, също има от неръждавейка, които са по достъпни.