линейно температурно разширение-стоманена греда
Публикувано: пет сеп 01, 2017 3:55 pm
Намери вдъхновяващи идеи, практични решения и емоционални дискусии на теми, свързани с дома, строителството и направи си сам
https://forum.napravisam.bg/
Руди написа: Трябва да се мисли за температурното разширение и конденза в местата на връзка между различни материали.
Руди написа:1. Стоманобетонови сутеренни стени. Върху тях ще се реди дървен гредоред. За разделянето на полетата на гредореда е натикана стоманена греда (малко над 6 м) с фланцеви плочи, които с анкери са хванати за срещуположните стени. В резултат от нагряването, гредата се изметнала, щото и двата детайла не допускат удължаване, стените не мърдат, а сечението е стройно.
BLUEPUPIL написа: Ако, приемем ,че стоманената греда е 6м. и температурите, при които работи са от -10 до +40 градуса, то линейното удължаване е максимум 3.6мм. Реално температурния диапазон не е 50 гр. а е наполовина по-малък т.е. 25 градуса и удължаването на гредата ще бъде 1.8мм. Което не е никакъв проблем. При по-дълги греди може да се приложат връзки, които поемат температурното удължаване.
Руди написа: Да сметнем: възпрепятстваното удължаване от 2 мм за 6-метрова греда предизвиква 70 MPa напрежение на натиск, едно IPE 300 се изкълчва при 50 MPa (около 26 тона), а отместването
в средата е над 60 мм. За мен си е проблем...
Руди написа:...при 50 MPa (около 26 тона)...Как ги получи тези 26 тона? 50MPa=5098тона/м2=0.5098тона/см2.
BLUEPUPIL написа:Как ги получи тези 26 тона? 50MPa=5098тона/м2=0.5098тона/см2.Силата се получава като умножиш площта на сечението по напрежението.
BLUEPUPIL написа:И действително би могло да се получи описаното от теб- добре видимо изкривяване, което би трябвало да е в диапазона 5-7см отклонение от правата линия при дължина от 6м. Прави се, обаче едно допускане, с което не съм съвсем съгласен. И то е ,че ст. бет. стени са безкрайно корави и не поддават дори и милиметър.Добре е, че получаваме прилични резултати, значи истината е близо!
Руди написа:Не съм съгласен обаче с апроксимацията на сутеренните стени с греда. Можеш да опиташ пак с тристранно подпряно поле (свободен горен край), дебело 40 см.Приемам, че сравнението не е много подходящо, но пък резултата получен при тристранно подпряна плоча няма да е кой знае колко по-голям и отново няма да може да окаже достатъчно съпротивление на разширяващата се ст. греда.
Руди написа:Изкълчването идва при натиск 275 kN (28.2 тона), което е напрежение от 51,1 MPa.
BLUEPUPIL написа:Ако оприличим силите, които действат върху IPE 300 с центричен натиск, то максималния натиск във вид на аксиална сила, който може да понесе сечението е между 9 и 11 тона в зависимост от приетите коефициенти за условие на работа.Това е единственото голямо различие което имаме. Уточняването на точните цифри е важно, защото, ако ти си прав 28 тона е доста, и има вероятност при подходящи условия тези 28т. да повдигнат фундамента в единия му долен край с 1 милиметър (да го отлепят от почвата), което в горния край, там където стъпва гредата може да достигне над 2мм. и ще бъде достатъчно да не вкарва ст. греда в режим на центричен натиск. Ако моите цифри 9-11 тона се окажат вярни (около три пъти по-малко от 28т.), то колкото и парадоксално да звучи, те ще подкрепят твоя пример и твоята теория и ще докажат възможността за тяхното реално съществуване в стр. теория и практика дори и при непритенциозните фундаменти да речем на една къща.