Страница 1 от 2

Ремонт на старата семейна къща от 1930 година

Публикувано: ср яну 27, 2021 11:08 pm
от slavivanov
Здравейте съфорумци,
започвам основен ремонт на семейна къща, строена от прадядо ми Ангел през далечната 1930 година или преди почти един век. Реших, че може да е интересно и полезно да споделя моите неволи в тази интересна и емоционална авантюра наречена основен ремонт на вековна къща.
Прикачен файл:
IMG_4144.jpg
IMG_4144.jpg (106.47 KиБ) Видяна 1895 пъти
Прикачен файл:
61.jpg
Както доста хора в България, а и по широкия свят, след като прекарах два месеца в тотална изолация натикан в апартамент в столицата задно със съпругата ми, синът ми на 2 години и бебе на няколко месеца бях леко казано превъртял и образно казано бях преметнал едното краче през балкона, та в този момент ме осени идеята да си ремонтирам най-накрая селската къща, за да имам къде да прекарам следващата карантина.

Решението беше взето единодушно и започнах да мисля от къде да я захвана. Къщата е около 75 м2, едноетажна, с четири-скатен покрив, стените са иззидани с печени тухли, има малко мазе под част от къщата, няма баня и никога не е правен сериозен ремонт или някакво подобрение по нея откакто е построена. Разпределението е следното: просторно антре, две големи стаи, малка кухня и килер, като килера ще стане баня, а малката кухня ще стане на малка спалня за две дечица, в антрето ще има малък кухненски плот, колкото да може да се направи кафе и закуска /в двора има още една къща с кухня, както и външна кухня, затова реших, че не ми трябва цяла стая за готвене/, двете стаи стават съответно дневна и спалня.




Първата стъпка, която предприех е да подпиша договор за включване към газопреносната мрежа, за мое огромно щастие, селото ни е газифицирано, къщата се намира в с. Григорево /на 2 км. от гр.Елин Пелин/. Таксата беше 500 лева и след две седмици тръбата за газта беше пред оградата ни .

Следващата стъпка беше покрива, който си течеше при дъжд на две-три места. За щастие брат ми има строителна фирма и ми изпрати двама от най-добрите си майстори по покривите, за което съм му благодарен, момчетата погледнаха конструкцията и установиха, че има само 2-3 греди за подмяна и цялостното му състояние е добро за годините си. Дървената конструкция е дъбова.

За ремонта на покрива купих 6 бр греди 12/12, 3,5 кубика дъски за нова дъсчена обшивка и нови летви, също така нови челни дъски. При къща с площ 75 м2, покривът е 110 м2.
Керемидите са Брамак Протектор +, като изпълнявам цялата покривна система, както са я мислили немците: вентилационни керемиди, капаци, снегозадържащи елементи, фолио и тн. Общо за покривната система без дървения материал съм дал около 4300 лв., като основните керемиди са 2000 лв., аксесоарите вдигат много сметката и ако някой си прави калкулация да го има предвид. Дъските за обшивката бяха евтини, но не бяха калибровани, което не мисля е голям проблем, но някой по-знаещ може да си каже мнението.
Свалихме старите керемиди, а дъските ги ковахме върху старите, което пак не знам доколко е правилно, но така го направихме.
Добър вариант за качване на керемидите до покрива при ниски къщи е да се използва мотокар или маниту. Спестява много време, става бързо и майсторите са доволни, за наш късмет в селото имаше подходящ мотокар, който наехме за два часа и ни струва само 80 лв., иначе трябваше да търсим 3-ма общи работници, което е много трудно и да им платим по 60-80 лв. надник на човек.
Прикачен файл:
IMG_5045.JPG
Прикачен файл:
IMG_5056.jpg
IMG_5056.jpg (89.66 KиБ) Видяна 1895 пъти
Поръчах ламарина за уламите, челата и за комините, както и улуците, но след това ме убедиха да сложа коминната обшивка на Брамак – Вакафлекс, покривът протече точно от там, може би монтажът не е бил добър.
Вакафлексът беше избран заради гаранцията и застраховката, която УЖ дават от Брамак при изпълняване на цялостна покривна система, пробвах се да регистрирам покрива няколко пъти в техния сайт, но безуспешно, ще трябва да ги тормозя по телефона.
Покривът визуално стана много добре, доволен съм, надявам се да е безпроблемен след корекцията около комините.
Прикачен файл:
IMG_5180.jpg
IMG_5180.jpg (109.2 KиБ) Видяна 1895 пъти


Продължавам в следващ пост, защото не успях да кача повече от 5 снимки...

Re: Ремонт на старата семейна къща от 1930 година

Публикувано: ср яну 27, 2021 11:31 pm
от slavivanov
Епизод 2
След това по стара българска традиция подхванахме дограмата, като поради бюджетни ограничения се спрях на PVC. Единствената въпросителна беше дали да е бяла или дървесен цвят, но понеже старата беше бяла и е била такава винаги, реших да запазя поне цвета й. Сложихме 5 камерен профил на WeissProfil.
Прикачен файл:
IMG_5499.jpg
IMG_5499.jpg (107.09 KиБ) Видяна 1890 пъти
Прикачен файл:
IMG_5497.jpg
IMG_5497.jpg (84.58 KиБ) Видяна 1890 пъти
Външна изолация няма да слагам за да запазя старата фасада на къщата с нейните за мен красиви орнаменти, носещи духът на старото време. Единствено ще изкърпя с варо-циментова смес пукнатини и около прозорците, ще позашлайфам тук-таме и ще боядисам /приемам съвети за избор на фасадна боя ако има опитни форумисти/. Мисля елементите, които сега са бели да останат в бял цвят, а жълтото да стане сиво/зелено/бежово...нещо такова.
Прикачен файл:
61.jpg
След дограмата имахме дълъг период на застой, след което стартирах с вътрешни СМР-та. Започнах с малката стая, изкъртих едни стари плочки и за мое съжаление в това помещение имаше тапети, които ми костваха около два дни работа. За обръщането използвах гипсокартон, взех и едни завършващи PVC профилчета, които много улесниха работата и най-вече нивелацията. Единствен проблем с тях е, че ако краят на картона, който трябва да влезе в профила не е фабричен е почти невъзможно да влезе и трябва да се жулне с рендето.
Прикачен файл:
11.jpg
За шпакловката поради многото пукнатини по всички стени реших да положа и мрежа за изолация. Купих гипсова шпакловка и започнах едната стая, като резултатът беше нелош като за напълно начинаещ, за 4-5 месеца не е спукало, така че явно мрежата върши работа.
Реално всеки може да се справи с шпакловката на стените вкъщи ако не се очаква перфектен резултат, може би едно от най-важните неща е правилното дозиране при разбъркването на сухата смес.
Следва продължение...

Re: Ремонт на старата семейна къща от 1930 година

Публикувано: ср яну 27, 2021 11:35 pm
от slavivanov
Епизод 3
Дървените интериорни врати ще бъдат запазени и реставрирани, което се оказа една от най-енергоемките задачи по къщата. Демонтирах крилата и започнах със свалянето на няколко слоя блажна боя и лак от тях, за премахването на боята и лака от само едно крило ми бяха необходими около 2 дни работа, като то изобщо не е готово за финишно покритие. Започнах с пистолет за горещ въздух и шпатула /отвертка за тесните канали/ за да премахна слоевете боя нанасяни през последните 100 години. В тази операция намерих някакво спокойствие и се виждаше свършената работа, слоевете падаха без особена трудност и си мислих за момента, когато са нанасяни, дали е бил дядо ми или пък пра-дядо, кога ли са нанасяни, дали са ги боядисвали заради моето раждане или това на брат ми, а може би и за баща ми, спомените за роднините, които вече не са около мен ме накараха да се замисля над важните неща, връзката ни със земята и природата, наследствеността и приемствеността, все неща които някак изчезват от родината ни.
След лирическото отклонение дойде ред и на ексцентър шлайфа, наскоро бях купил един модел на DeWalt и нямах търпение да го изпробвам. Започнах с шкурка 60, като последователно качвах на 80 и 120, в плоските участъци върши работа, но вратите имат много орнаменти, които още не съм решил как да изшлайфам, ще съм благодарен за съвет. Доста неприятно усещане остава в ръцете след работата с ексцентъра, някакво изтръпване на нервите, моля опитни хора да споделят дали е нормално. Предстои ми търсене на подходящи брави, дръжки и много работа със шлайфа.
Прикачен файл:
9.jpg
Прикачен файл:
10.jpg
Прикачен файл:
14.jpg
Прикачен файл:
17.jpg
Прикачен файл:
18.jpg
В следващия пост ще разкажа за голямото приключение с подовите настилки, външните връзки за вода и канал, газовата отоплителна инсталация и за каквото имам снимков материал. Държа да отбележа, че съм доста зает с работата си, също така имам две малки деца, момче на 2 г. и момиченце на 1 годинка и времето за работа е кът. Баща ми е основен технически ръководител на обекта и без него нямаше и да мога да започна този ремонт, много помага, координира операциите, включва се и в много от задачите на обекта, така че е безценен там на терен. Много малко от работите извършвам сам и не знам дали темата е адекватна за този форум, но реших да споделя преживяването. Освен всичко пиша тази публикация с цел да си разкажа на някой, защото на жената не й е много интересна тази тема, надявам се на Вас да Ви е интересно и полезно. Поздрави

Re: Ремонт на старата семейна къща от 1930 година

Публикувано: чет яну 28, 2021 12:10 am
от KingLin
Аз мога само да кажа браво! Начинанието е похвално, ще си го направите както ви харесва, имате и кой да дава съвети. Не знам има ли камина на дърва, но аз бих сложил една ако няма.

Re: Ремонт на старата семейна къща от 1930 година

Публикувано: чет яну 28, 2021 1:08 am
от nikolov333
Браво и от мен..Много хора оцениха завръщането към селото покрай пандемията. Тененцията е положителна и дано да е трайна и след като свърши тая лудница с карантината..

Re: Ремонт на старата семейна къща от 1930 година

Публикувано: чет яну 28, 2021 2:48 am
от naster
Записвам се с интерес да следя. Адмирации за усилието да се съхрани оригиналния вид на къщата, ако запазите и цвета на фасадите ще е уникално. И колкото повече се съхрани от оригиналните подове, дървени орнаменти и дори стари мебели, толкова по-добре.

Re: Ремонт на старата семейна къща от 1930 година

Публикувано: чет яну 28, 2021 7:21 am
от Christo
Почти сигурно дърводелецът, който е правил тези врати не е имал нито абрихт, нито фреза. Действал е с ръчни рендета. Бавно, качествено, отговорно! Сух, подбран материал без чепове, лепен с туткал, защото друго не е имало. След толкова години нищо не е мръднало- няма фуги, няма кривини. В името на красотата е направил допълнителни таблета. И цената не е била кой знае каква, защото е могло и беден човек от село да си я позволи. Колко би струвала сега една такава врата? Къде да намерим такива майстори сега? Какво стана с нас? Кой ни порази така?.... Иначе браво за идеята! Поздрави и успех!

Re: Ремонт на старата семейна къща от 1930 година

Публикувано: чет яну 28, 2021 8:07 am
от Sandman
Поздравления за решението да реновирате къщата и за свършената работа!
Сигурен съм, че ще се получи чудесна къщичка!
Ще следя с интерес :)
:respekt:

Re: Ремонт на старата семейна къща от 1930 година

Публикувано: чет яну 28, 2021 10:00 am
от chapara
:supz:

Re: Ремонт на старата семейна къща от 1930 година

Публикувано: чет яну 28, 2021 6:09 pm
от aleyan
Супер става! За фасадна боя НЕ препоръчвам Мегахим, особено, ако все пак решите да оставите жълтото! Успех!