Sharkolia написа:Давай и рецепти и описания на процеса и тнт ...ако можеш на най-елементарен БГ ,че както забелзваш химията не ми беше силната страна
Отделно ще имам грижи да ги намеря в Полша където съм ,така че всичко ми се усложнява ала ,ще видим Леля ми е тука и е химичка само дето я мързи да си мръдне пръста 2 месеца я молих да ми намери Подманган - тва на бг е калиев перманганат ,сега я тормозя и за амоняк ,та ще и увелича списъка 
Специално за твоя случай незнам как седи ситуацията.Колко са ти големи детайлите от каква стомана са. И вообще какво искаш да покриваш защото има много рецепти за най различни ефектии нюанси на черно синьо и кафяво. А също и на преливащи се петна. Баща ми цял живот само с това си е вадил хляба ама и много от нещата му заминаха защото повечето си ги знаеше на изуст и никъде не са записвани. Ето ти няколко рецепти за петниста оксидация:
Няколко рецепти, които се доближават до петнистата оксидация.Предимно това са нюанси на синьото.
Рецепта 1
Вода 1литър,калиев ферицианид(червена кръвна сол)100г,железен трихлорид 100г.При по-дълга обработка цветът достига до черносин.
Рецепта 2
Тъмносиньо оцветяване.Разтвор на 124г натриев тиосулфат,38г, оловен ацетат и 1 л вода.Обработка при 80-95С до желаният отенък.
Рецепта 3
Потапяме предметите в стопилка на 500г магнезиев оксид и 5 Килограма натриев нитрат.Вадим, промиваме с горещ разтвор на натриев карбонат, изсушаваме и смазваме.
Рецепта 4
Стопилка на равни части натриев и калиев нитрат в чист(не ръждив) съд. Загряваме до 500С, добавяме 1 обемна част манганов диоксид на 50 обемни части смес( ако сместта е 50г добавяме 1грам).Очистените предмети потапяме за кратко в стопилката(при 315-345С като после повишаваме до 500С).Държим ги 4-5 минути.колкото по-висока е температурата, толкова по интензивно син цвят получаваме.Изплакваме в студена и гореща вода, сушим и смазваме.
Рецепта 5
Гълъбова(сивосиня ) оксидация.Железен трихлорид 30г/литър,живачен нитрат 30г/л, солна киселина 30г/л, етилов спирт 120г/л.Обработка до 12 часа при 20-25С-тази оксидация може да си я направи всеки начинаещ любител , защото тя не изисква високи температури.
За дълбоко,черна,лъскава оксидация р-а е:
натриева основа - 600г
натриев нитрит-200г
вода-1000мл
Разтвора се нагрява до кипене (130*С) и изделието(предварително почистено и обезмаслено) се задържа при тази температура 40-60мин.След това се измива обилно с вода.
-
За черен матов цвят:
натриева основа-600г
натриев нитрат-150г
вода-1000мл
процедурата е същата
Ако се смени с калиев нитрат и калиева основа, се получава синкав цвят.
Обезмасляването трябва да се прави грижливо, първо с ацетон, после да се потопи в натриева или калиева основа, гореща за поне 10 тина минути, като се извади и промива да не се оставят следи от пръсти.
Или ако стоманата е легирана и става кафява пък и най универсалната рецепта р-а е:
натриева основа - 600г
натриев нитрит-150г
натриев нитрат-100г
вода-1000мл
И една друга рецепта която не съм я правил но съм виждал направено. Не е оксидация но фосфатиране но пак има същите защитни качества даже и по добри. А ако е само за декорация имат и някакви други препарати на същата фирма но не помня какво точно.
Металните части се обезмасляват с кореселин,почистват и подсушават.
Не се използва вода!
Ако има малки язви по метала,може да се премахнат с фина шкука с номер 2000 до 4000.
След това се използва ето този ръждопреобразувател:
http://www.ebay.de/itm/WURTH-SABESTO-RO ... 8482753124
Препарата се нанася с четка на тънък слой време за реакция-3часа,а ефекта на оксидацията се вижда след48часа.
Важно!
Обработените метални части не се пипат с пръсти до като не изсъхне нанесения препарат,трябва да се пазят от допир,защото ще се получи ефекта ако пипаш все едно по прясно боядисан автомобил!
В общи линии това го пише в упътването на опаковката.Препарата е течен с бял цвят подобн на прясно мляко.
След успешната оксидация детайлите се полират,като се протриват леко с вълнен плат и се омазняват с някакво масло.
Ето тука има доста неща ама на руски.
http://patlah.ru/etm/etm-01c.htm