Страница 1 от 9

Отливане на алуминий

Публикувано: вт юни 23, 2015 8:02 am
от profesionalist_wood
Значи аз си гледам тези клипчета как пича си отлива алуминиевите изделия. Въпроса ми е какъв е този сив инертен материал? https://www.youtube.com/watch?v=7h7vA0ARJWs
https://www.youtube.com/watch?v=M95bhPrDwA0

Видях го същото в тази щайга в сайта http://biznes-catalog.com/index.php/201 ... nt&print=1

Преди години съм отливал олово в гипсови калъпи и имам хубави спомени :roll: Било то войници,самолетчета,влакчета....

Re: Отливане на алуминий

Публикувано: вт юни 23, 2015 8:59 am
от n_a
Леярска пръст.Шамот много ситна фракция, бентонит и вода.
Ползвай си гипс за фините неща

Re: Отливане на алуминий

Публикувано: вт юни 23, 2015 9:06 am
от bigdragon
profesionalist_wood написа:
.....Въпроса ми е какъв е този сив инертен материал? .........
Казва се формовъчна пръст.
Основните съставки са кварцов пясък и глина.
Рецептите са най различни и зависят от размерите на отливката и сплавта с която ще лееш...

Re: Отливане на алуминий

Публикувано: вт юни 23, 2015 9:11 am
от profesionalist_wood
Брех шамот ли се е казвала бре? Та аз имам засъхнал шамот близо 300 кг и го подритвам из гаража

Re: Отливане на алуминий

Публикувано: вт юни 23, 2015 9:22 am
от n_a
Колко фино млян ти е шамота :-) А този бентонит веднага можеш данамериш на едно смешно място. Има два вида котешка тоалетна - със силикагел или с бентонит. Да си направиш пробата. Парфюмиран е, да не се стреснеш :-) :-)

Re: Отливане на алуминий

Публикувано: вт юни 23, 2015 9:28 am
от profesionalist_wood
Ами имам едър шамот с камъчета и също много фин като пластилин.
А за котешката тоалетна.....ми няма да я душа :-D

Re: Отливане на алуминий

Публикувано: вт юни 23, 2015 9:31 am
от n_a
Пластелиненият шамот дали не е точно каквото ти трябва :-)
Котешката тоалетна я ползвай неопикана :-)) :-) :-)

Re: Отливане на алуминий

Публикувано: вт юни 23, 2015 10:30 am
от nikolson
Като дете (45+години) все се завирах в една леярна, щото ми беше най-кеф да гледам и да ми дават да правя някои неща. За леярската пръст казаха, но аз не видях едно нещо, което се правеше тогава, та може с времето за такива хоби дейности да са измислили смеси, които да не го изискват. Преди затварянето на сандъка формовъчното легло се ръсеше с фин сух прах пак от огнеупорен материал. Ползваха едни неща като цедилки за сирене/цедено мляко. Служеше за гладкост на детайла и отделяне след леенето. Само че алуминий се лее трудно. Прави много шупли. Отделно, бързо изстива и, ако е по-голям детайла, трябва да се лее от двама и повече души. Това пък иска синхрон, защото потите трябва да свършат едновременно.

Re: Отливане на алуминий

Публикувано: вт юни 23, 2015 12:15 pm
от profesionalist_wood
Интересно :) Преди години бях в Кремиковци като дете и ми направиха впечатление леярните с разтопеното желязо как свети. Дори се опитах да направя меч от пирон като го загрея и да го изчукам на наковалнята

Re: Отливане на алуминий

Публикувано: вт юни 23, 2015 1:11 pm
от n_a
Я моля ми дайте практически съвети за леене в гипс. Че май дораснах до едни дребни детайли....