Страница 1 от 1
Как да изправя диск на шмиргел ?
Публикувано: вт сеп 19, 2023 4:38 pm
от pif4o
Здравейте колеги, на скоро бащата ми подари неговия шмиргел на които смених лагерите че бяха се поразбили с такива на тимкен, и му купих и два нови диска един по грапав и един бял по "мазен" да ама тея дискове са малко криви, бият на пред по оста не странично, и съответно машината като е яка (стара българска) като се развърти и влиза в доста яки вибраци заради тоя дис баланс. Като му подам леко някои детаил към диска и го пусна да се врътне се вижда как детаила реално се стърже само по половината от окръжността на диска демек все едно диска е яице. Не знам сигурно с време на експлоатация може да се изравни ама кои знае колко време ще отнеме и няма ли да разбие пак лагерите. Има ли начин тоя диск както се върти с нещо бързо да се износи че да се поизправи ?
Re: Как да изправя диск на шмиргел ?
Публикувано: вт сеп 19, 2023 5:17 pm
от Pansim1
Има, с нови качествени дискове. Или с правилно монтирани такива.
Re: Как да изправя диск на шмиргел ?
Публикувано: вт сеп 19, 2023 5:50 pm
от pif4o
Че то кво има да му объркаш? Влиза си плътно на втулката, стегнат е добре без пресилване, какво значи правилно?
Re: Как да изправя диск на шмиргел ?
Публикувано: вт сеп 19, 2023 5:55 pm
от wanderer
Не е задължително камъните да са некачествени за да искат изправяне при първото пускане, а и регулярно при нужда. Най бюджетния вариант е със съответният камък за изравняване. По добрият вариант е с диамантен изравнител, или ако намериш сондажна корона както е в моят случай.
Прикачен файл:

378085826_1103088494403330_5227767916720909408_n.jpg (101.19 KиБ) Видяна 2972 пъти
Re: Как да изправя диск на шмиргел ?
Публикувано: вт сеп 19, 2023 6:12 pm
от Andri01
Re: Как да изправя диск на шмиргел ?
Публикувано: вт сеп 19, 2023 10:57 pm
от ZEDYCUS
Имам едно парче от карборундов изравнител, дето ми не трябва(щото някой няма да му казвам името, ми подари едни такива като тва показано на снимката по горе

)Ако се срещаш с на женати брат и

, да му го оставя на него, че ще се видим скоро. Пия бира по принцип

Re: Как да изправя диск на шмиргел ?
Публикувано: ср сеп 20, 2023 6:26 am
от Трифон П.Трифонов
Мисля, че какъвто и да е абразив, няма да свърши работа просто "на ръка".
До колкото разбирам, тук се иска баланс, а не просто изравняване на повърхност.
Та, абразивът, какъвто и да е, трябва да се държи от нещо друго, за да оправи биенето на дискът.
Re: Как да изправя диск на шмиргел ?
Публикувано: ср сеп 20, 2023 8:24 am
от Чираче
А проверена ли е оста за изкривяване? Ако оста е крива, изравняване на дисковете е безсмислено. Ще "бие" и ремъчната шайба.
Проверяването за кривина става като се центрова по лагерните шийки, и с индикаторен часовник се гледа биенето на шийката на диска и ремъчната шайба. Ако няма биене, диска се изравнява с диамантен изравнител.
Re: Как да изправя диск на шмиргел ?
Публикувано: ср сеп 20, 2023 10:50 am
от Трифон П.Трифонов
Точно, Чирак.
Имам такъв за диска на точилото. Влиза си в комплектацията.