• 1
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 61
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Кумчо Вълчо - специалист
вт апр 21, 2020 6:54 pmТрифон П.Трифонов написа:
вт апр 21, 2020 6:34 pmКумчо Вълчо написа:
Куме, па ли скъса алката бе?
Имал съм бол пари- дал съм, а? Както рече героят на Алеко?!
Ами да Трифонов, да. Ти си ги дал, не аз. Само дето не знаех, че става въпрос за БОЛ пъри, но покрай изтънченият ти литературен анализ и това разбрах.
Такава става тя, като не внимаваш в час. Не четеш внимателно кой какво пише, а бързаш първи да драскаш. Ей на, даже не ти беше проблем, някъде из предишните си постове и цена на газа 19лв. за мегават да натряскаш? Виж там, поне батериите на този калкулатор смени, може от тях да е...... Още повече, че тепърва сметки ще се смятат, локуми ще се разтягат, та да не стане пак някой ''завой'' де.
съб апр 25, 2020 2:07 pmКумчо Вълчо написа:
вт апр 21, 2020 6:54 pmТрифон П.Трифонов написа:
вт апр 21, 2020 6:34 pmКумчо Вълчо написа:
Куме, па ли скъса алката бе?
Имал съм бол пари- дал съм, а? Както рече героят на Алеко?!
Ами да Трифонов, да. Ти си ги дал, не аз. Само дето не знаех, че става въпрос за БОЛ пъри, но покрай изтънченият ти литературен анализ и това разбрах.
Такава става тя, като не внимаваш в час. Не четеш внимателно кой какво пише, а бързаш първи да драскаш. Ей на, даже не ти беше проблем, някъде из предишните си постове и цена на газа 19лв. за мегават да натряскаш? Виж там, поне батериите на този калкулатор смени, може от тях да е...... Още повече, че тепърва сметки ще се смятат, локуми ще се разтягат, та да не стане пак някой ''завой'' де.
ср апр 08, 2020 10:37 amКумчо Вълчо написа:
чет апр 02, 2020 12:49 pmТрифон П.Трифонов написа:
чет апр 02, 2020 12:40 pmКумчо Вълчо написа:
И последно?
Кьорнато от гледна точка на директните ползи, че и потенциални файди, колко аджеба е ''честитото'' за драгия варненски потребител?
Малко под 19 лв за мегават.
Брейййй, то скандално тънко бе Трифонов?! Направо си е като спешъл социално-спасителна подпорка към братята навахи, франко топлофикация Игнатиево. На такава промоцийка и самият Зарко би завидял....
Разбира се сякаш, искам да кажа, че това е ползата, а не цената.
Добре е, че за сега рядко късаш халката. Още си млад, има време.
На мен зе да ми дреме, да ти кажа. Щом е надолу, не ме интересува някой дали завижда. Вземе ли да се качва, тогас ще му мисля. Имам алтернативи.
Пък ти, късай синжира! Секи има право, в рамките на позволеното и етичното.
idealist - специалист
https://www.overgas.bg/wp-content/uploa ... 20_Bit.pdf

Бакалската сметка показа, че 1000 куб. метра природен газ е на цена под 650 лв. за крайния потребител. Изключение правят някои населени места, които са споменати в сайта на Овъргаз.
BLUEPUPIL - майстор
Приблизително 1000м3 природен газ са 10кWh електроенергия. Цена на тока средно нощна-дневна тарифа 0.18лв/кWh; 1000m3 газ- да речем, че цената се задържи около 800лв/м3, което е около 0.08лв за киловатчас.
Да приемем, че отоплението на една къща е около 10000kWh годишно.
Ток=1800лв
Газ=800лв
Разликата е двойна и отгоре, но все още сме далеч от съотношение в цената не по-малко от 3:1, характерно за EU и US.
Или иначе казано, ако приемем, че цената на 1м3 газ няма как да падне под 700-800лв, то липсата на субсидиране на битовата ел. енергия, би означавало цената на дневната тарифа, да се опитва да стигне 27-29ст за киловачас ел. енергия.

Ако в момента някой си прави сметката за бъдещи инвестиции в отоплителна с-ма за къща, цифрите който няма да го подведат са 0.10лв за кWh за природен газ-метан и 0.30лв за кWh за електрически захранвани отоплителни с-ми.
fbr - майстор
Има един мъничко детайлченце, дето проваля цялата игра. А това е, че газовата мрежа е едва забележима, съпоставена с електроенергийната. Ако утре цената стане 1 към 3 спрямо дневната, няма как потребителите на ток, в обозрим срок да минат на газ. И ще почнат да горят какво ли не, а и правителство е падало по аналогична причина. Общините трябваше да го разработят тоя бизнес, да го дадат на концесия със задължението за разширяване на мрежата, а и европейски пари можеха да се привлекат. А те отказаха да се занимават с тая работа, и се хванаха разни ЕТ, тях не ги тревожи тая работа, пък и финансиране от Европа не могат да ползват.
Antonii - майстор
Виждам, че сте човек с идеи.
Защо не отидете при съответния кмет и не му ги изложите. Като човек предложил идеята, може да ви сложат дори да движите проекта.
А една от причините да не се развиват газопреносните мрежи из провинцията в БГ, се нарича "Неправителствена ЕКО Организация".
Или най-лесното е да депозирате инвестиционен проект за изграждане на газопреносна мрежа в еди кое си населено място и веднага ще разберете името на "Неправителствената ЕКО Организация" отговаряща за този регион.
Немалко инвеститори се изнесоха от БГ заради тях и не само, но за газопреносните мрежи предимно заради тях.
Смятайте докъде са стигнали, щом една от тях си позволи дори да спъва проектите на най-големия производител на ел. енергия в БГ.
tsenkov - специалист
[Mod.Edit]: редактиран линк с цел политизиране на темата.Потребителят получава предупреждение за този пост.

https://www.fаcebооk.com/photo.php?fbid=550429709222240&set=gm.3676592009082524&type=3&eid=ARBjsClZ35whQWXXBEp8MyB5kEe8tumnAudzmyhhVplRl5zsIvTwyIrDkn6P8Gfweti1AcMoW_K5-Bf_&ifg=1
BLUEPUPIL - майстор
Вярно е, че ел. мрежите високо и средно напрежение са с голям обем, но повечето от тях са на пределна възраст и трябва да се подменят. Например един силно натоварен кабел средно напрежение се подменя на около 30-40 години. Дали ще вдигаме цената на тока за да има и за подмяна на кабелите или ще инвестираме същите пари в нова газо-преносна мрежа си е чисто политически въпрос.
Имам, обаче неприятното усещане, че ще си плащаме и за двете (без да ни питат), демек ще се „развиваме“ и в двете направления!
tsenkov - специалист
Не.Въпрос на сметки е!
И кой ти плаща бензина на колата?
schuldiner - майстор
Колко фирми доставят природен газ? Ако е една и си е все същата, и без пари да стане, пак няма да ги пусна вкъщи.
  • 1
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 61

Тема "Честита ви нова цена на метана!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: