Най - вълнуващия въпрос зимно време.
ves-ko - специалист
нед ное 22, 2020 2:47 pmHristoRZ написа:
Разбирам, видях таблицата ще видя как ще го измеря това със шнека.
Благодаря.
нед ное 22, 2020 9:16 amHristoRZ написа:
...
Мощност 3 - 8.5/45/60%
Мощност 2- 4.9/45/58%
Мощност 1 - 2.8/45/56%
Температурни диапазони са 45-75 градуса.
Това с шнека е добре да се направи първо, за да ти показва 'коректно' мощноста на горелката, НО имайки в предвид, че в горелката вероятно е заложена калоричност 5 kW/kg, а реално дървесните (бг) пелети масово са под - т.е. около 4.8, а слънчогледовите са с още по-ниска калоричност, около 4.6 (колкото и производителите 'да се кълнат', че е по-висока) и второ, за да можеш коректно да си зададеш времето за подаване на пелети.
На първо четене ми се струва, че и горивото и въздуха са ти завишени. Гориото е зададено, като за 30 kW горелка - фабрични настройки (НО, то зависи и от това колко подава шнека (кг/ч)).
При мен (шнека подара около 33 кг/ч или 550 гр/мин) на мощност 3 при 5.2/45/60% вентилатора е на около 1800 rpm и има неизгорели 'бучки' колкото ориз в пепелника. Днес намалих въздуха на 50% и оборотите бяха около 1350. следващите дни ще проверя как е било неизгорялото.
За да държи на 1-ва мошност, то значи, че няма нужда от повече (т.е. в къщи е топло) и темп. на водата е достигнала стойност, при която трябва да превключи на по-ниска мощност. При зададена горна граница на темп. на водата от 75 оС и настойки за превключване 'стандартни' 10, 5 то при 65 оС ще превключи на мощност 2, а при 70 оС на мощност 1. Съответно, ако е зададена темп. 55 оС то при 50 оС горелката ще е на мощност 1.
jolobg - специалист
нед ное 22, 2020 9:46 amLazarGanev написа:
... При Натурела работната температура е с 5-10 градуса по-ниска и ако го настроиш на 45*, той ще поддържа 35-40, което е абсолютно недопустимо ниска температура за котела. ...
Извинявам се, че използвам чужда дискусия за да си задам въпроса, който може и да е задаван n пъти, но не успях да намеря отговор с търсачката.
Та, ако въпроса е задавам вече и за това се извинявам :lol:
Лазар, имам Грейко 20 с горелка Star 20 и вече трети сезон съм с настройки за превключване на мощностите 5-3-0. Нямам термоглави и стаен термостат, управлявам по температура на котела (знам какви са минусите, но без горните устройства това успях да измъдря като "управление" затоплянето на къщата :? ) в диапазона 63 за положителни до 70-75 градуса за двуцифрени минусови външни температури. Нямам забележки към изгарянето на слънчогледови (качествени) пелети - нямам нагар, полепа по котела е снежнобял. Имам антикондензен на Herz 55 - 63 °C.
Каква е основната идея на препоръчителните настройки на праговете на превключване 10-5-0 и каква е ползата? Ако е за да не превключва често между мощностите и оттам да се избегне непълно изгаряне на пелетите при преминаване на по-малка, добре но с прецизна настройка на подаване/въздух, успях да постигна добър резултат. Какво друго е заложено в идеята на Натурелския контролер, за да го направят по-различен от други?
Благодаря предварително за отговора!
pechkata - специалист
пон ное 23, 2020 5:05 pmjolobg написа:
Какво друго е заложено в идеята на Натурелския контролер, за да го направят по-различен от други?
Това ли ти беше въпроса... :?
LazarGanev - "Велик майстор"
Основната идея на прагове на модулация 10-5-0 е, че пелетният котел е инертен, особено с тази ретортна горелка. Ако се работи с по-малки граници има по-голяма възможност котелът да прегрее (да прескочи зададената температура с 5 градуса) и да тръгне да гаси. Не знам какво ви притеснява това 10-5-0, че го намаляте :? . При камините горелката не е ретортна, по-малко инертна е и там границите на модулация са по-малки. Но иначе явно твоите радиатори не са преоразмерени много и границите в които ппроменяш зададената температура на котела са разумни!
А иначе всеки контролер си има различна логика и просто трябва да я знаем и да свикнем с нея. Е, има и такива, с които не мога (или не искам) да свикна - например интиелския контролер на Бисолид :cool:
jolobg - специалист
пон ное 23, 2020 6:20 pmLazarGanev написа:
... Не знам какво ви притеснява това 10-5-0, че го намаляте :?
Благодаря за бързия отговор!
Това е, което позна (предлагам на "ти") - радиаторите ми не са преоразмерени и ако задам 70-75 градуса при 10-5-0 и температури около 0 (каквито са в момента и вече по-голямата част от зимите), в даден момент (сравнително бързо) котелът ще достигне близо до заданието, ще трябва да го гася защото ще прегрея къщата. При тези мои променливи настройки на зададената температура, много рядко ми се случва да видя "поддържане" и никога до сега - гасене поради превишаване на заданието.
pechkata - специалист
Ако заданието Т модулация е 10 то котела няма да надвиши 70 гр. - следователно няма как да достигне желаните 75 гр. ...
При задание от Грейко 80 гр Т-то на котела...
morfei1 - специалист
вт ное 24, 2020 9:36 ampechkata написа:
Ако заданието Т модулация е 10 то котела няма да надвиши 70 гр. - следователно няма как да достигне желаните 75 гр. ...
При задание от Грейко 80 гр Т-то на котела...
Дори и консуматорите да са под P2 или P1 :roll: ?
С този контролер може всичко, но трябва да си го "пипнал".
Мога да го направя прекалено "лагав" или супер сприхав, в зависимост от целите и задачите.
morfei1 - специалист
Трифонари, точно ти не ми обяснявай за модулация, щот не я използваш, предполагам и не я разбираш. Да думкаш в буфер с 20Kw е много лесно, стига да имаш излишни 2-3 БОМбона.

Как се прави контролера лагав..... оставам на теб да обясниш, се посмея малко :lol:
Последна промяна от morfei1 на вт ное 24, 2020 2:03 pm, променено общо 1 път.
вт ное 24, 2020 1:59 pmmorfei1 написа:
Трифонари, точно ти не ми обяснявай за модулация, щот не я използваш, предполагам и не я разбираш.
Грешиш, синко. Този контролер няма тайни за мен.
Ъпгрейд с Натурела на Кютука ти и ще ти се стори, че........ си дръпнал от щастието.
Може и да се посмееш, но няма да ти е от полза.
Идеята, логиката на този контролер е да е "лагав", т.е. да не достига заданието. Сто пъти е обяснявано, ама пък дава възможност и да го направиш нервен Fireblade, както го ползвам аз.
Позволено е на палетата да предполагат колкото си искат.

Беден съм за много, Момче, но съвсем малко не ми достига да съм най богатият.
Трифон

Тема "Пелетни горелки GREYKO BMG и RB" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: