• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
VelinPetrov - специалист
чет яну 19, 2023 4:22 pmspeka_rs написа:
чет яну 19, 2023 3:34 pmVelinPetrov написа:
Сподели де?
Основното нещо при отопление или охлаждане си остава изолация, изолация и пак изолация.
След това идва термопомпата с нейните : добро управление, хубав хардуер.
А за да може да работи добре при ниски и високи температури си остава буферирането на енергия.
Съгласен. Ама съм санирал 2009 година и тогава стандарта беше 5 см.
За момента цялостно допълнително саниране на 450+ квадрата не ми е по силите.
Въпроса ми беше свързан със системата и помпата и дали да има буфер. Ама е по-яко по български да започнем да казваме на другите колко са прости, така ли?
speka_rs - майстор
чет яну 19, 2023 4:53 pmVelinPetrov написа:
Съгласен. Ама съм санирал 2009 година и тогава стандарта беше 5 см.
За момента цялостно допълнително саниране на 450+ квадрата не ми е по силите.
Въпроса ми беше свързан със системата и помпата и дали да има буфер. Ама е по-яко по български да започнем да казваме на другите колко са прости, така ли?
Според мен да има, защото като му видиш минимума на този незнаен инвертор ще се учудиш, ама какво да ти говоря като ти си решил да няма буфер.
VelinPetrov - специалист
Ще видя дали ще успея да вместя едни 200 литра в бюджета. Без серпентина?
Схемата трябва да е с 2 кръга за да е най-добре?
Предложете схема?
Машината е Hitachi Yutaki M RASM-7R1E
speka_rs - майстор
Мъчих се да му намеря минимума на тази машина, но не успях. Това което предпогам е около 1.5 кВт ел. консумация и 5 кВт отоплителна мощност, предполагам, че това ще е много за къщата ти в топлото време.
Помисли си за серпентинa за котела, да не пишеш по-късно запушва ми се филтъра след всяко палене на котела.
Потърси за 4 странно включване на буферен съд и ще ти стане ясно.
VelinPetrov - специалист
ЗА без серпентина имах впредвид за термопомпата, поне така прочетох че е по-добре. Ако котела е през серпентина остава само проблема с метални и др. боклучета от самата система (радиатори). Промивка на системата и филтър? И при буфера втора ЦП (пускана от стаен термостат) която да подава на радиатори те, а ТП да си следи само буфера? Това цялото ако успея с бюджета де :-D
speka_rs - майстор
Котела, термопомпата и радиаторите с отделни помпи.
Отделно погледни дали тази машина може да работи по външна температура и когато е по-студено от вън да си вдига температурата на отоплителната инсталация. Така да държиш максимално време да работи помпата на радиаторите, за да може да се разредят още пусканията и спиранията на машината.
А когато стане около 10 градуса и таймерите ще са вариант.
Последна промяна от speka_rs на пет яну 20, 2023 8:31 am, променено общо 1 път.
VelinPetrov - специалист
пет яну 20, 2023 8:24 amspeka_rs написа:
Котела, термопомпата и радиаторите със отделни помпи.
Така де. Ще ми трябва още една помпа което не е проблем, въпроса е някакъв хубав филтър за ТП че нали ще е в един обем с радиаторите.
radius - майстор
Или е 4,4KW или 5.5kW , че от гръцки не отбирам много, но все там.
И като сложи чудодейния буфер 200л, в преходните сезони колко топлина ще акумулира в него с делта Т 2-3С? Таман за 5 минути работа на машината.
VelinPetrov - специалист
"Шпек" машината има вариант по външна и вътрешна температура да си смята за дадено време как се променя вътрешната и сама да си контролира Т на топлоносителя, тоест топло е навън подава ти 40 градуса, студено е подава ти 55.Това ги има в инструкцията, как ще работи на практика ще се види. От там започна въпроса ми аджеба дали да има буфер или не.
LazarGanev - "Велик майстор"
Буферът си е задължителен атрибут, но няма смисъл от 200л, а 50-80л за твоята система. Напоследък дори вносителите на най-китайските термопомпи не искат да чуят за монтаж без буфер. Той е необходим не за да акумулира топлина за къщата, а за цикъла размразяване, както и за по-добра работа при охлаждане
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Тема "Нужда от буфер на инверторна термопомпа?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: