• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
fbr - майстор
Продава ли се въобще такова нещо, или трябва да се прави на принципа проба-грешка. Идеята ми е: когато външната температура е над 7* да работи като въздух/вода, а при падане на температурата надолу, да се превключва на вода/вода. Идеята е, да се постигне по голяма ефективност, като се изключи циркулационата помпа при по-висока външна температура. Някъде има ли работеща такава система, и какви могат да пъдат подводните камъни при такъв вид система.
AntonBM - специалист
Подпочвените води винаги са по-топли от +7°С. Специфичният топлинен коефициент на водата е много по-висок от този на въздуха. Това е причината, ако имаш подпочвени води да не ти трябва топлообмен с въздуха. Все пак това е възможно (но излишно). Слага се един така наречен сух изпарител - става и с ВА-апарат или с по-мощен вентилаторен конвектор. Има няколко варианта за свързване, но не ми се обяснява. И сам можеш да се сетиш. Въпросът е, че е излишно усложняване. КОП-а по въздух трудно ще го докараш над 4, а по вода спокойно ще надхвърлиш тази стойност.
fbr - майстор
Благодаря за разяснението, смятам че се сещам за какво ми говориш. Ще мисля по въпроса .
vanko68 - специалист
Anton BM,като почвах преди години с термопомпите,че оказа нещо много интересно - на практика КОП на една водна система се оказа доста по-малък от теоретичния...Да не говорим за усложнената технически и съответно оскъпена система...И друго - КОП на съвременните инверторни въздушни агрегати спокойно надхвърля 4 ,и то като среднозимни резултати,поради по-високото техническо ниво на въздушните агрегати.Затова и се отказах да работя в областта на водните термопомпи.Хем по-скъпи,хем ненадеждни ( откъм водата ),хем не получаваш очакваните резултати като икономия.

ФБР- и аз съм мислил и експериментирал в същата насока,но с идеята ако увисна откъм воден дебит,да прехвърля фреона към въздушен топлообменник временно,за да не спре термопомпата...По сметки се оказа толкова сложно и скъпо,че очакваната икономия никога нямаше да избие теоретично по-високия разход само на въздушната ТП.
fbr - майстор
Какво всъщност оскъпява термопомпата вода-вода. Хайде да кажем циркулационните помпи. Но разликата е в порядък, не е в проценти, така че трябва да има нещо в повече.
AntonBM - специалист
На теория с термопомпа вода/вода би трябвало да се получават по-добри резултати (КОП), но много често се пропуска енергията необходима на помпата в кръга към земята. Там се губи много енергия и съответно КОП-а пада. Най-натовареният вариант е с 2 сондажа – основен и попивен. Помпата дърпа от основния и връща в попивния. Ако се оразмерява нормално и търсим примерно 15 kWh помпата требва да има дебит от към 1,5 m3/h и напор равен на разликата в нивата на основния и попивният кладенец (към 4-6 метра) + загубите в тръбната мрежа (към 5-6 метра заедно с филтъра и топлообменника). Общият напор трябва да е към 9-12 метра. Помпа с подобни характеристики е Grundfos SP 1A-9 тя осигурява 1,45 m3/h при напор от 15 метра, като консумира 246W. Мотора е 370W, но помпата е разтоварена и консумира по-малко.
Другата помпа (вътрешната) също ще консумира някъде толкова и общата консумация на помпите трябва да е към 0,5 kW. Консумацията на самата термопомпа 15 kWh зависи от производителя, но би трябвало да е под 4kWh. Като се сумират мощностите се получава, че с 4,5 kW си докарваш 15 kW или КОП 3,3. Ако се пренебрегне вътрешната помпа – другата инсталация също я има. КОП-а нараства на 3,6.
Т.е. vanko68 е прав! Много често е неоправдано да се минава на термопомпа вода/вода. Има смисъл при по-големи топлинни мощности и изпълнения в по-студени градове. За Черноморието с по-новите машини (чилъри) може да се докарват прилични стойности на КОП-а. Средната зимна температура е сравнително висока към +6°С и в голяма част от времето темопомпите ще имат близки стойности на КОП-а. При по-студено време обаче тази работеща с топлоносител от земята не се влияе и си дава пълната мощност, а въздух/водата каталясва... Трябва и малко помощ.
filmatoplo - майстор
Двама виртуални приятеля имам в областа на термопомпите -единия монтира въздух-вода , другия вода-вода. :wink: И двамата са спецове професионалисти в областа си , тоест всеки един от тях си държи на своята техника и си я изпълнява безупречно и постига нужните резултати Коп .Този който монтира въздух -вода ,виждам не харесва вода-вода .Този който монтира вода-вода си ги харесва , но не съм го питал дали не обича тези въздух-вода . :? :) .Несъмнено вода- вода е по трудна и сложна за изпълнение , зависиш от сондажи които не са за всеки и изискват квалифицирана геоложка мисъл . :)
ivan_v - специалист
[quote="vanko68"]...Да не говорим за усложнената технически и съответно оскъпена система...И друго - КОП на съвременните инверторни въздушни агрегати спокойно надхвърля 4 ,и то като среднозимни резултати,поради по-високото техническо ниво на въздушните агрегати....

Ако същите тези инверторни агрегати се преработят на вода-вода ( 12-13гр.) ,колко приблизително би се повишил COP-a и максималната изходна мощност в проценти? Питам само за компресора, без оглед на консумацията на водните помпи.
valto4377 - напреднал
Аз се чудя ако бодна в сондата една медна тръба вместо външното тяло на климатика какво ще стане
bobivg - специалист
Ми сигурно ще замръзне водата около медната тръба. :cold:
  • 1
  • 2

Тема "Комбинирана термопомпа въздух-вода/вода" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: