Най - вълнуващия въпрос зимно време.
filmatoplo - майстор
Браво на Лазар :) че се сети за аварийния термостат освен работния :wink: Ама който го прави трябва наистина да му са ясни нещата :wink: .
k r u m - специалист
По добре помисли за читав комин отколкото да правиш такива духалки :) .Нещо не ми го побира акъла какъв ще е тоя вентилатор как ще издържа на температурата и саждите :? ,отделно колко ще струва.
nikisv - специалист
Според мен човека няма проблем с комина а търси икономия цитат от неговия първи пост "И така да увелича времето на горене на дървата, и въобще цялото КПД?"По скоро има проблем с котела :) .
naskov - майстор
Моя опит показва, че монтирането на нагнетателен вентилатор определено има ефект върху горенето на котела. Имам случаи при котли, които едва са достигали 60*, но след монтирането на вентилатор температурата без проблеми достига 80-90*. С КПД-то незнам какво става, но определено хората са по-доволни :)
k r u m - специалист
НАГНЕТАТЕЛЕН -да, но тук май става въпрос за смукателен на комина ,интересно как той би подобрил КПД-то това не се ли постигаше с по добро оползотворяване на газовете :? .
LazarGanev - "Велик майстор"
Всмукателен вентилатор е по-добрият вариант, защото с нагнетателен котелът може да пропушва, особено при отваряне. И да, вентилаторът може да подобри КПД - като създаде условия за оптимално горене, вкарвайки тягата на комина в предписаните от завода норми :wink:
tretre - специалист
Много благодаря на всички за помощта.
Наистина с 2 терморелета е по-добре май.
Идеята ми е да е дуракоустойчиво. Примерно като термодатчик на радиатора на колите , проблема е че работят на по-висока температура.
Авария на тези котли се получава, когато не върти помпата.Помпата не върти когато спре тока, а тогава е спрял и вентилатора.
Като цяло идеята е да спъна комина /да му намаля отвора на изгорелите газове от най-обикновена клапа/ и така при достигане на желаната температура вентилатора спира.
И все пак остават въпросите:
Какви релета да сложа?
На колко градуса да се пуска помпата и да се спира вентилатора?
filmatoplo - майстор
При котел с нагнетателен вентилатор , при отваряне на вратичката -той се спира предварително .Някой котли даже имат фабрично ключе на вратичката , и при отваряне -вентилатора спира автоматично :wink: .Атмос 70 и 100 са така , и при други Мактек и Линитомат .Само не разбрах -защо питащия иска при ход на помпата вентилатора да спира :? , едното с другото не си пречи.
tretre - специалист
Отговори първо каква трябва да е температурата на двете , щом трябва да са отделни!
Ако помпата вече върти яко и охлажда водната риза, а вентилатора продължава да бумка и да гори дървата,не се връзва нещо!!!
naskov - майстор
Котлите Мактек се продават фабрично с три терморегулатора-на единия се настройва на колко градуса да включи вентилатора, на другия на колко да изключи и трети авариен, настроен на около 90*. На първите два могат да се задават произволни стоиности. Има и терморегуатор на помпата, настроен на 40*, но това е ниско за мен и затова слагам отделен за помпата- да се включва на 60*.

Тема "Вентилатор на котел на дърва!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: