• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
ba6ticata - специалист
Прилагам по долу схемата, която смятам да изпълня,като приемам всякакви предложения и критики.
Прикачен файл:
Pump.jpg
Pump.jpg (15.22 KиБ) Видяна 4634 пъти
Публикувам схемата при работа в режим охлаждане,но с малко въображение след
като затворите кранове 2,4 и 6 и съответно 1,3,5 и 7 се отворят, ще имате
р-м отопление, съответно и четирипътен вентил е в другат посока!
Запазвам външния топлообменник за случаите:
а/в р-м охлаждане ако бойлера достигне макс.температура да се включи
външен вентилатор за класическото охлаждане на фреона.
б/в р-м отопление ако водата в земната серпентина замръзне,отново да се включи
външен вентилатор за затопляне на фреона.
Т1 иТ2 са топлообменици от типа фреон - вода.

В режим разкрежаване(за около 7- 10 минути)ще се включва ел.нагревател на бойлера
за да не пада температурата на водата в него.
Компресора ще се включва само ако температурата на водата в котлето падне
т.е. ако е свършило горивото(обикновено след полунощ).

Удачно ли е връзването последователно на бойлера в системата?
a_stoev - майстор
Брее, човеко, вземи из копирай някое готово решение и не се мъчи да откриваш топлата вода. Тука си комбинирал всичко възможно, без да се замислиш какво и защо прави. Вземи първо да се опиташ да обясниш кое и как работи и сам ще си разбереш какво си сътворил
ba6ticata - специалист
Запознал съм се с доста схеми,но такава комбинация котле -термопомпа не съм срещал(поне в българските форуми).Идеята ми е климатика(малко съм разпръснал елементите му) да се включи за поддържане на отоплението след полунощ,когато горивото в котлето е свършило,а пък лятото да охлажда помещенията и съответно да подгрява бойлера.Съжалявам,че схемата ми е неразбираема,но ще се постарая да я публикувам в по-добър вид.
ba6ticata - специалист
Направих опит за опростени схеми на двата режима:

Прикачен файл

HeatPump-bmp2.jpg
HeatPump-bmp2.jpg (35.8 KиБ) Видяна 4387 пъти

Прикачен файл

CoolPump-bmp2.jpg
CoolPump-bmp2.jpg (36.83 KиБ) Видяна 4388 пъти
BobyB - специалист
ba6ticata написа:
Запознал съм се с доста схеми,но такава комбинация котле -термопомпа не съм срещал(поне в българските форуми).Идеята ми е климатика(малко съм разпръснал елементите му) да се включи за поддържане на отоплението след полунощ,когато горивото в котлето е свършило,а пък лятото да охлажда помещенията и съответно да подгрява бойлера.Съжалявам,че схемата ми е неразбираема,но ще се постарая да я публикувам в по-добър вид.
Не разбирам логиката, при наличие на по-евтината енергия от термопомпата защо изобщо ще си играеш с твърдо гориво?
a_stoev - майстор
За какво ти служи изпарителя в студения край на радиаторния кръг?
Ако искаш да комбинираш земна серпентина и въздушен топлобменик по-добре е да минеш през междинен топлобмен.
Правиш топлобменик фреон/вода, като вместо вода ползвай разсол, и после вече го върти през земна серпентина и въздушни пити , както сметнеш за добре. Може и да ги прекараш през слънчев панел. Така ще работиш и при температура на флуида -10. Бойлера за бгв се вързва за топлобменник /desuperheater/ след компресора преди четирипътния. Котела го вързваш към буфера с отделна серпентина, да не се мешат водите с термопомпата. Имай в предвид, че котела иска вода 80*. термопомпата пък с 45-50* и няма начин да се съгласуват успешно без буфер и управление на потоците.
За каква площ става въпрос, че ако са малко квадрати автоматиката ще е повече от оборудването и ще е безсмислено.
ba6ticata - специалист
Не разбирам логиката, при наличие на по-евтината енергия от термопомпата защо изобщо ще си играеш с твърдо гориво?

Желанието ми е да имам всякакъв вид алтернативно гориво тъй като в България всичко е възможно.Проблема е,че засега разполагам с климатик 6 киловата,а по изчисления къщата(100кв/м.) е за 20-22 киловата.Тъй като ще се използват само две-три помещения за живеене,на първо време термопомпата ще върши работа,а пък за в бъдеще ще й увеличавам моща.Все пак и бойлера ще глътне мощност и затова котлето ще бъде за около 25 киловата,като през деня ще се отопляват всички помещения,а през ноща - само две спални за което термопомпата ще върши работа.
Ако искаш да комбинираш земна серпентина и въздушен топлобменик по-добре е да минеш през междинен топлобмен.
Правиш топлобменик фреон/вода, като вместо вода ползвай разсол, и после вече го върти през земна серпентина и въздушни пити , както сметнеш за добре
Термопомпата ще се включва само ако температурата на водата в котлето падне например - под 50 градуса.
В режим отопление след външния изпарител(само той и вентилатора са извън къщата) последователно съм включил втория пластинчат топлообменник (със синьо е изпарения вече фреон)през който преминава водата от подземната серпентина задвижвана чрез втората помпа.От приблизителните изчисления при заровени 600м тръби на дълбочина 2.50 - 3м. отдадената мощност ще е около 5-6 киловата.В случая ще използвам външния изпарител за отнемане топлината от въздуха само ако водата в пластинчатия започне да пада например - под +2 градуса.
Благодаря за участието ви в дискусията.Явно ще има много проблеми,но все още тази схема не окончателна.
BobyB - специалист
ba6ticata написа:
Не разбирам логиката, при наличие на по-евтината енергия от термопомпата защо изобщо ще си играеш с твърдо гориво?

Желанието ми е да имам всякакъв вид алтернативно гориво тъй като в България всичко е възможно.Проблема е,че засега разполагам с климатик 6 киловата,а по изчисления къщата(100кв/м.) е за 20-22 киловата.Тъй като ще се използват само две-три помещения за живеене,на първо време термопомпата ще върши работа,а пък за в бъдеще ще й увеличавам моща.Все пак и бойлера ще глътне мощност и затова котлето ще бъде за около 25 киловата,като през деня ще се отопляват всички помещения,а през ноща - само две спални за което термопомпата ще върши работа.
Ако искаш да комбинираш земна серпентина и въздушен топлобменик по-добре е да минеш през междинен топлобмен.
Правиш топлобменик фреон/вода, като вместо вода ползвай разсол, и после вече го върти през земна серпентина и въздушни пити , както сметнеш за добре
Термопомпата ще се включва само ако температурата на водата в котлето падне например - под 50 градуса.
В режим отопление след външния изпарител(само той и вентилатора са извън къщата) последователно съм включил втория пластинчат топлообменник (със синьо е изпарения вече фреон)през който преминава водата от подземната серпентина задвижвана чрез втората помпа.От приблизителните изчисления при заровени 600м тръби на дълбочина 2.50 - 3м. отдадената мощност ще е около 5-6 киловата.В случая ще използвам външния изпарител за отнемане топлината от въздуха само ако водата в пластинчатия започне да пада например - под +2 градуса.
Благодаря за участието ви в дискусията.Явно ще има много проблеми,но все още тази схема не окончателна.
Е какви са тия изчисления - за 100 квадрата 20 киловата??? Аз отоплявам къща 550 м2, от които отопляеми 400 м2 с 1 термопомпа 20 киловата. Я вместо сложни системи си сложи една стабилна изолация 10-15 см на стени, 30-40 см лека вата на тавана, 10-15 см на пода към земя, тройни стъклопакети с К стъкло и ще видиш че не 6 ами 3 киловата ще ти стигат. А какво да се застраховаш толкова - ако няма ток ли? При такава малка площ и добра изолация една камина или печка на дърва са ти 100% алтернатива за цялата къща.

ПП. Божеее сега видях - 600 метра тръби заровени в земята??? Какви 6 киловата, от това можеш да извлечеш 60 киловата бре! На мой приятел къщата с 160 квадрата отопляеми термопомпата е 10 киловата с заровени 100 метра тръби, освен това загрява и бойлера. Такива гигантски инвестиции за 100 квадрата къща???
Кой ти прави тия сметки? Тука има съфорумец Чаро който се занимава с термопомпи, сигурно има и други.
BobyB - специалист
a_stoev написа:
За какво ти служи изпарителя в студения край на радиаторния кръг?
Ако искаш да комбинираш земна серпентина и въздушен топлобменик по-добре е да минеш през междинен топлобмен.
Правиш топлобменик фреон/вода, като вместо вода ползвай разсол, и после вече го върти през земна серпентина и въздушни пити , както сметнеш за добре. Може и да ги прекараш през слънчев панел. Така ще работиш и при температура на флуида -10. Бойлера за бгв се вързва за топлобменник /desuperheater/ след компресора преди четирипътния. Котела го вързваш към буфера с отделна серпентина, да не се мешат водите с термопомпата. Имай в предвид, че котела иска вода 80*. термопомпата пък с 45-50* и няма начин да се съгласуват успешно без буфер и управление на потоците.
За каква площ става въпрос, че ако са малко квадрати автоматиката ще е повече от оборудването и ще е безсмислено.
Разсола как ще се държи с металните части? Не е ли по-смислено с антифриз например. Или направо фреонът да тече по серпентината.
Чаро - Акълия
В режим охлаждане на термопомпата ще и е 'тесен' бойлера. Послушай а_стоев за междинния топлообменник. Свържи Тп и Котела успоредно с отделни циркулационни помпи. Те и без това работят с различни дебити, но тва е въпрос на сметки.
Тия комбинирани системи не им излиза сметката май :? .
И на мен ми е интересно как дойде разчета 20+кв за 100кв.м! Имаш стъкла на прозорците, нали? :-D

Боби, ако не се лъжа, колегата беше заровил тръбите на много малка площ и са ПЕ или РЕХ. Имаше тема нейде из форума. Тва е проблема. А тия термопомпи, с малкото заровени тръби с фреон в БГ ги прави само един за сега. Тръбите са медни с малко фи и има доста специфики там. Има и внос, но цената е необосновано висока.
Последна промяна от Чаро на пон мар 12, 2012 10:49 pm, променено общо 1 път.
  • 1
  • 2

Тема "Моля за вашето мнение за комбинирано отопление?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: