• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
BobyB - специалист
Чаро написа:
В режим охлаждане на термопомпата ще и е 'тесен' бойлера. Послушай а_стоев за междинния топлообменник. Свържи Тп и Котела успоредно с отделни циркулационни помпи. Те и без това работят с различни дебити, но тва е въпрос на сметки.
Тия комбинирани системи не им излиза сметката май :? .
И на мен ми е интересно как дойде разчета 20+кв за 100кв.м! Имаш стъкла на прозорците, нали? :-D

Боби, ако не се лъжа, колегата беше заровил тръбите на много малка площ и са ПЕ или РЕХ. Имаше тема нейде из форума. Тва е проблема. А тия термопомпи, с малкото заровени тръби с антифриз в БГ ги прави само един за сега. Тръбите са медни с малко фи и има доста специфики там. Има и внос, но цената е необосновано висока.
Случая за който говоря не е във форума, медни тръби но по тях тече направо фреона. И цената съвсем не е страшна, самата термопомпа беше 3400 лв мисля, скъпото бяха сондажите че приятеля не пожела да си ги прави хоризонтални че имал дървета - за 3 сондажа по 33 метра средно около 7000 лв общо (почва без скали).
Чаро - Акълия
BobyB написа:

Случая за който говоря не е във форума, медни тръби но по тях тече направо фреона. И цената съвсем не е страшна, самата термопомпа беше 3400 лв мисля, скъпото бяха сондажите че приятеля не пожела да си ги прави хоризонтални че имал дървета - за 3 сондажа по 33 метра средно около 7000 лв общо (почва без скали).
Не се разбрахме, като писах за тръбите имах предвид това- viewtopic.php?f=10&t=36795
Объркването идва от грешка на клавиатурата вместо фреон съм написал антифриз...
Са ше го хакна :-D
a_stoev - майстор
Чаро написа:
А тия термопомпи, с малкото заровени тръби с фреон в БГ ги прави само един за сега. Тръбите са медни с малко фи и има доста специфики там. Има и внос, но цената е необосновано висока.
Аз знам за още един, с вносни, само дето "половината" му инсталирани глътнаха вода, вероятно през подземен пробив. Последно май търсиха изнесен кондензатор, да я правят на въздух. Другата работи. И двете са собственост на строителни предприемачи, които си заровиха тръбите със собствена техника.

Разсола се ползва в хладилната техника, със съответните мерки срещу корозия. Антифриза май го недолюбват заради отровността му. За климатизацията не съм се заглеждал, защото подобни екзотики според мен няма практическо приложение в България. В Скандинавия, дето от въздуха няма как да извадиш топло може да са актуални.Имай в предвид че антифриза сваля топлинния капацитет на течността и вдига вискозитета, което се компенсира с по голям топлообменник.

Най важно е как ти е организирана тръбата по земята. За тези размери които споменаваш, ще има достатъчна мощност и няма да ти трябва въздушен топлообменник.
ba6ticata - специалист
От различни сайтове като например текста по долу стигнах до извода:
Санирано жилище:
Жилище, което е санирано отлично. Какво включва това? Нова дограма, поне алуминиева или ПВЦ, както и дървен стъклопакет, външно саниране - стериопор с висока плътност, фибран на тавана, ако имаме достъп до него, фибран на пода под подовата настилка. Вътрешно саниране, което се изразява в поставянето на изолационни панели на външните стени, а може и изцяло.
При такава изолация, квадратният метър ще се умножава по 150 W.

Частично саниране:
Сменена дограма и само външна санировка на стените. Тук ще умножаваме по 180 W квадратен метър.
че за 100кв.м. къща ми трябват 15 киловата плюс 6 киловата за бойлера,разбира се докато се загрее.Както и да е,предполагам,че няма да ми е излишна тази мощност.Предстои ми саниране с 8см.стиропор,имам PVC дограма,така че се надявам както спомена BobyB да ми стигнат и 6 киловата.Когато се строеше къщата и изгребната яма,на площ от около 70-80 кв.м. и дълбочина 2.8 - 3м.
положих 600м.тръба Ф20 от тези с алуминиевата вложка и стъпка 20 см. ,като отново от някакъв форум ми изчислиха,че на линеен метър ще ми отдаде около 8-10 вата.Това са шест трасета по 100м. като евентуално ще използвам колектор за паралелно придвижване на водата в тях.Ще разчитам на експеримента.Дано ми стигнат за да не ползвам въздушния топлообменник.
a_stoev - майстор
http://termocalculator.inobix.com/
вземи си сметни сам колко са ти реалните загуби. За по лесно приеми цялата къща за тяло с обща температура и смятай само външни стени, под и покрив.

От земна серпентина се вадят 50W/m2 оптимистично, колеги са казвали да расчитам макс на 30W/m2.
ba6ticata - специалист
Благодаря на всички дали мненията си относно темата.Живи и здрави,обещавам да публикувам през есента резултатите от изпълнението,най-вече на термопомпата с подземната серпентина.Наистина не искам да откривам топлата вода,но съм от тези които нямат средства за по-модерното и действам на принципа - направи сам.
  • 1
  • 2

Тема "Моля за вашето мнение за комбинирано отопление?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: