На въпроса къде се слага разширителния съд в книгата на покойния професор Станчо Стамов има седем листа голям формат (Отопление, топло и газоснабдяване, част втора). Къде се слага помпата е също въпрос с много отговори. Недейте така категорично, щото белобрадите професори друго казват...Пълначката почва да работи, когато налягането в системата е по-малко от настроеното. Ние обсъждаме случая, когато налягането е над нормата. Тогава пълначката стои блокирана. Човекът, пуснал темата така и не уточни камината самоделна ли ще е или фабрична. Ако е направи си сам, един господ знае на какво налягане издържа. Ако е фабрична, има фирмени, които изрично не могат да работят под налягане. Именно за тоя случай разширителният съд се слага на топлата вода възможно най-близо до камината. Антон ВМ предлага компромисно там вместо него да има предпазен вентил, а пък съдът да е в банята. Съдът се слага близо, за да може при аварийно прегряване парата да напусне възможно най-бързо системата и да не се вдига налягането над допустимото. Затова тръбите, свързващи РС се смятат отделно и по нарочни формули и по тях не трябва да има никаква ограничаваща дебита арматура...Камините са по-малки от котлите и съдържат по-малко вода и съответно по-лесно прегряват. В отворена система водата завира при температура зависеща от надморската височина. За София е около 95 градуса. Прегряването не е чак толкова невероятно събитие! Например, дефектира помпата. Или спира тока. Всички търсят възможно най-евтиния UPS. Обикновено той е някакъв китайски или български боклук за 150-200 лева. Акумулаторът му чисто нов и зареден стига за около 20 минути работа на 45 ватова помпа. Колко от нас са правили в къщи експеримент колко държи UPS-а без ток? След три години експлоатация акумулаторът със сигурност е за хвърляне. Най-лошият случай е когато цепениците тъкмо са се разгоряли и стане белята. Всички ли имат термометър и манометър на видно място? Понаглеждаме ли ги? Кво прайм? Вадим дървата! В тъмното! Всички ли имат ламаринена кофа? Тя наблизо ли е? Всички знаят ли къде стои? Ами с голи ръце ли ще вадим горящите дърва? Ами ако не сме си в къщи, а там е само жената с децата? Тази евентуалност обсъдена и тренирана ли е с цялото домочадие? Ами ако цялата тая работа, вместо в мазата става в хола, както е в обсъждания проект? Късно ще е тогава да ревем и се тупаме по кълките. По-добре сега да попрочетем повечко. По-лесно и по-евтино е.
Така ето какво рабрах до тук и какво ще е променено , попринцип камината ще е фабрична на Прити , относно защитата на системата УПС ще има просто несъм го написал по горе , РС ще го преместя веднага след камината така че ако заври да изхвърля ведната от там с една тръба РС ще е свързан към тръбата за отпадните води , мисля да сложо и една защита която при достигане на 95 кградуса да пуска студена вода в системета http://www.thermoeconomic.com/predpazen ... bvts-p475/ Разщирителния съд ще е свързан веднага след камината към топлата вода и там някъде ще е тоза устройство (Но точно къде и как още несъм запознат ако може някои да разясни аз мисля че се слага на студената вода а датчика на топлата), от по горе написаното разбирам че може да постава такъв предпазен клапан след камината и РС да си остане в банята но на топлата ли вода да е свързанили на студената линия (мисля на топлата ) .И накрая Системата ще е отворена !
А я кажете кои е този учебник на професор Станчо Стамов и намира ли се някъде и полезна ли е за изграждане на една такава система или има някаква друга литература която може да се закупи