• 1
  • 39
  • 40
  • 41
  • 42
  • 43
  • 104
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
miloto - напреднал
kpacи написа:
Puf-Paf написа:
Все се надявам след 20 лета да има технологии хем природни, хем достъпни, хем щадящи и кръста на пишущия... Амин!
Блажени са вярващите!
Трябва да се надяваме :)
sashonikolov - специалист
Puf-Paf написа:
Здраве и щастие на всички ентусиасти тука!
Нека и аз да драсна един - два реда. Много ми е интересно в България цените на твърдите горива защо скачат така душмански през зимата! Бахти търговците, бахти бизнеса- продават всички дърва и въглища на открити складове. Естествено снегът/дъждът са ги накиснали до безобразие, а като за бонус никой не ти показва сертификати за произход на дървата, а за въглищата... То там може да си платиш за дУМбаски :-D , а да купиш шлаката на Чукуровските мини. В това отношение добро впечатление ми правят само продавачите на екопелети, имам предвид тези на вносните пелети, де! Почти не вдигат цени през различните сезони. За запалянко като мен на тема отопление мисля, че коректността е много важна!
Иначе- 150 кв.метра отопляема площ, къща, с изолация, за миналия сезон (който според мен беше студен), разход- 5 тона пернишки въглища и 10 кубика дърва. Във всички помещения поддържах температура около 23 градуса. Заради дремещата в хола баба, де!
Явно трябва да се замисля по-сериозно за изолация защото при мене пак са 150 кв.м. на етаж но топля един етаж за сега.Но при мене на сезон изчезват безкрайно около 13-14 кубика дърва и 3 тона донбаски въглища.Което като пари мога да кажа,че излиза около 2300 лева.За подготовката за настъпващият сезон съм заредил 15 кубика бук и около 3 тона въглища.Като стойност дървата ги взех на 75 лева(нацепени и нарязани) за кубик а въглищата на 380 лева за тон,съответно близо 1200 лева.
Обща сума за отоплителен сезон около 2300 лева.Аз поне отоплителният сезон го смятам за 6 месеца и се получава,че един месец ми струва 383 лева,отделно от това е хамалогията и мръсотията и още куп негативни неща.
Догодина дай-боже да мислиме нещо,че сега съм и безработен и не е момента за инвестиции.....
Puf-Paf - специалист
Добре де, ама наистина не ми излизат на мен сметките! Я всеки да си каже от кога точно да кога приблизително е палил и отоплявал през сезона зима 2011/2012 г.? На мен отоплителния ми сезон стартира на 10.10.2011г. Е, верно след това имаше прекъсвания, но само за по ден... Пък после престанах да паля Атмоса ежедневно едва на 23.04.2012... и най- накрая на 22.05. издухах последните дърва. :-D Тъкмо започвах да се опасявам, че ще се наложи да подаря на детето за първи юни десет цепеници цер и взе, че се стопли!! Мда! Т`ва си прави близо 7 месеца. Хайде сега да чуя и вас!
П.П. искам само да добавя, че не сме студували - напротив, с тия зиморничави жени едва ли мога да си го позволя този лукс... :weedman:
kpacи - специалист
Сега си погледнах и аз графиките от предния отоплителен сезон. Включил съм ТП на 12 октомври 2011 и съм я изключил на 14 април 2012.
И защо не ти излизат на теб сметките?
VLADO66 - майстор
romanpm написа:
:rolleyes: Вижте една мечта : http://www.bgnow.eu/news.php?cat=2&cp=0&newsid=9523
Това е за темата за почвата и пасивните къщи :)
Владислав Керанов - напреднал
Камина с водна риза.
Дърва + "ЕКО" брикети от Слънчоглед (поддържат жара) + "ЕКО" брикети от талаш (вдигат бързо градуса).
Както се казва- "3 в 1"
Puf-Paf - специалист
kpacи написа:
Сега си погледнах и аз графиките от предния отоплителен сезон. Включил съм ТП на 12 октомври 2011 и съм я изключил на 14 април 2012.
И защо не ти излизат на теб сметките?
С извинение за закъснението! Ами ето защо не ми излизат- аз за почти седем месеца съм "кихнал" два пъти по- малко от колегата... Ако аз трябваше да платя за топлото 2300 лева, то щях при всички положения да мина на екопелети. Ми да- цяла седмица си караш ей така, бункера пълен, горелката плющи, вятъра в платната и в хола... а,бе идилия за тези пари :)
Сега тази топла есен е една добра изненада за мен. Паля котела отпреди две седмици и то нередовно, защото двамата с жената си греем по джезве ракия вечер, а детето папка сутрин на закуска цяла купа попара с вино. Бухахааа!
Парно + климатик. Помещение 80м2. Просто и аз се чудя още кое ми е по-изгодно, защото парното много ни го надписват и ми отива по 300-400 лева на месец. Затова като не е много студено карам на ток, като захладнее много го пускаме. Така поне има някакъв баланс.
zigi - напреднал
Реших да разбутам малко една забравена тема. А относно горелките на отработено масло. Доста материал изчетох варианти много. Направих един бърз опит, но не се получи. Вторият път съм го замислил да стане почти като хората: подаване на сгъстен въздух, а не от вентилатор. Маслото също да е под налягане. относно въздуха: компресор от хладилник ще се нагнетява в бутилка и след което ще поема към горелката. Маслото посредством хидравлична помпа /задвижвана от електромотор от стара пералня/ ще се отправя и то към горелката. Нека да събера още малко снимков материал и ще го кача.Всичко друго като подгряването на маслото, и частите които ще ми трябват са почти налице/пресостати,нагреватели,тръби,манометри,кранове и т.н./. Ако нещо се е както съм го планирал казвайте, да се поправя докато е време. #-o
  • 1
  • 39
  • 40
  • 41
  • 42
  • 43
  • 104

Тема "С какво се отоплявате" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: