Най - вълнуващия въпрос зимно време.
filmatoplo - майстор
За да вдига налягане настъпателно но бавно , е нужен отвор дори колкото косъм -това може да се случи и през уж затворен кран :wink: .
bogidar - помощник
Ще взема да сложа още един кран преди пълначката да видя какво ще стане. Не съм палил котела и днес. Току що свалих налягането До 0,8бара, затворих всички кранове-серпентината, пълначката и крана преди нея. Пак ще гледам какво ще стане.
bogidar - помощник
Налягането отново тръгна нагоре. От 0,8 стана 1 бар. Излиза, че не е от серпентината. Не е и от пълначката - има два крана преди нея. Остава нещо да се случва със разширителния съд. Възможно ли е той да прави някакви мизерии и да оказва влияние на налягането в системата?
kozl - майстор
Ako е мембранен, той се помпа с въздух. Може да изпуска въздух във водата и като е с по-високо налягане ще покачва налягането в системата. Малко вероятно, но ако е така неговото налягане ще спадне.
Иначе втора пълначка сменям и все си пропуска и хоп налягането нагоре.
Най-вероятно някъде има връзка със "свежата" вода и от там пълни, а налягането се вдига.
bogidar - помощник
Не би трябвало да има връзка със "свежа вода". Всички кранове са затворени и за момента изключвам този вариант. Разширителния съд е напомпан с по-високо налягане от това, което е в студената система. Лошото е, че е стъпал на земята и вентила за помпене е отдолу и достъпа е труден. Ако си играя често да го меря ще го спадна и резултата няма да е показателен.

Значи има вероятност той да е проблемен - така ли да разбирам? РС има ли възвратен клапан?
fbr - майстор
Що не спреш студената вода на бойлера и да пуснеш топлата му вода, за да спадне налягането в бойлера, за да изолираш напълно варианта със серпентината. Затварянето на серпентината от двете И страни, и пускането на електрическия му нагревател, води до това че, или един от крановете на серпентината дефектира, или серпентината се пробива, поради високото налягане на водата, която се получава при нагряването И в затворената серпентина.
igt - специалист
В крайна сметка до какви показатели се повишава налягането?
Ако е до 1.2 бара си карай така, защо даваш само пари?
kozl - майстор
Сега трябва да чета темите защо ти е по-високо налягането в разширителния съд. Ама едно време нямаше мембранни разш. съдове и съда се монтира в най-високата точка, така че при увеличаване на обема водата прелива над отопл.система и пълни разширителния съд. Като се свие обема и водата от разш.съд гравитачно се втича в системата. От как измислиха мембранните и класиката умря. Но виндкесела е съоръжение, което работи на същия принцип и се ползва много отдавна. Значително е по-скъпо и за това е изместен от мембранния съд. Все пак когато се работи със значителни налягания мембраната не издържа и решението е виндкесел. Във виндкесела има люкове или датчици за ниво. Т.е. контролира се работния обем на водата посредством допълнително въздушно налягане създадено от компресор. Та за какво изписах всичко туй?:
Когато мембранния съд е с по-високо налягане - колко му е работния обем на водата? Като го напомпаш на 2 атмосфери, а работното ти налягане е 1, между 1 и 2 атмосфери тоя съд все едно го няма.
Иначе тръби, кранове, не може да видиш какво става, но щом налягането се покачва значи обема нараства. Ако не се дължи на загряването ще трябва едно по едно да проверяваш и причината да откриеш в последната проверка. Но не само да спираш крановете ще трябва да разкачваш тръбите, за да изключиш всяка възможност за утечка.
filmatoplo - майстор
Веднъж на една инсталация , при доставка на материали ми объркаха литража на мембранния съд -дадоха ми 50 л вместо 35 , мога да кажа че с по големия съд -налягането закова и не мърда при загряване , от тогава не пестя литраж на съдовете. :wink:
Ahmakov - специалист
filmatoplo написа:
Веднъж на една инсталация , при доставка на материали ми объркаха литража на мембранния съд -дадоха ми 50 л вместо 35 , мога да кажа че с по големия съд -налягането закова и не мърда при загряване , от тогава не пестя литраж на съдовете. :wink:
Спестовността не е порок...
Ако, предпазния вентил е на 3bar, при каква температура на водата ще отвори, при 250С или при 350С? :lol: :wink:

Тема "Отново за налягането в системата/парното" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: