Най - вълнуващия въпрос зимно време.
DNP - помощник
А някой може ли да ми сподели нещо за марката EdilKamin? Качеството добро ли е?
syncho - майстор
Качеството е добро, но цените са доста по-високи от другите със сходно качество.
ironman - помощник
а кои марки са със сходно качество на по-ниски цени?
syncho - майстор
Ами Extraflame, Cola и Ravelli примерно. Личние ми предпочитания са ясни - Extraflame, но не мога да не призная и другите марки.
scorpia - напреднал
А какъв котел бихте препоръчали за двуетажна къща, всеки от етажите е около 100 кв.м., стандартна височина на таваните. Предлагат ни марките Propel, Burnit, Termonova и Opop. Търсим задоволително качество на добра цена, като повечето хора. Ще се радвам да ми помогнете.
syncho - майстор
Ами от горе посочените марки почвам по ред на номерата:

Propel - турско производство. Много добър котел, но е със сравнително висока цена.
Burnit - българско производство. Лично мое мнение е, че са нисък клас котли, правени с цел ниска цена
Termonova - българско производство. Не съм се сблъсквал лично с тях, но не е нещо невероятно при положение, че се правят в Дупница и най-вероятно в малки количества. Нещата, които ме притесниха при прегледа на техническите данни, обявени на сайта им, са, че при минимална мощност от 15кВ го дават с минимален разход 1,8кг/ч, което прави пелети с калоричност от 8,33кВч/кг, което е силно невъзможно, освен ако не са ги киснали в бензин. Може и да е техническа грешка. Нямам представа и цените как са им, както и окомплектовката.
Opop - полско производство. Това са нисък клас котли, направени с цел ниска цена

Като сервизни бази единствените с такава в цяла България са май Burnit на Сънсистем, но няма какво да се лъжем, че тяхната сервизна база не се слави с добра репутация. Всички останали ще зависи силно от това от къде се купува.
scorpia - напреднал
Много благодаря за споделеното мнение! А какво ще кажете за KARPAT?
*Вие, бихте ли препоръчали нещо?
syncho - майстор
Ами това е котел на дърва и въглища, на който трябва да му се добавя горелка. Погледни колко теми има във форума за горелки и сериозно си помисли дали няма да имаш проблеми.

За мен добавяне на горелка към котел на дърва и въглища се прави, когато котелът е наличен и човек няма възможност да го смени целия, а иска донякъде да си автоматизира отоплението със съответните компромиси като по-висок разход и евентуални проблеми докато се настрои горелката да гори както трябва.
syncho - майстор
Може би Slimpel би свършил добра работа, ако ви допада цената разбира се. Сигурно колегите тук ще предложат и други варианти.
vs - напреднал
Здравейте.

Моля за помощ!
Преправям стара инсталация, състояща се от радиатор, лира и бойлер 200л, към които добавям няколко радиатора. От камина на дърва (прити) преминавам на камина на пелети http://www.lanordica-extraflame.com/en/ ... idro_p8954
Производителят настоява да има термостатичен вентил, а фирмата от която купих камината ми казват, че няма нужда. Моля, като гледате схемата да кажете какво мислите. След всичко, което изчетох по темата мисля, че е по-добре да има, но къде точно и какъв точно да бъде, очаквам вие да кажете.
Хареса ми и идеята на "филма топло" да се използва бойлера като буфер и така да удължава времето, в което камината не работи. Възможно ли е това при мен?

Тръбите от старата инсталация са с алуминиева вложка и затова ще използвам такива и за новата - от камината към бойлера и колекторите 26-ца, а към радиаторите 16-ка.
Прикачен файл:
IMAG1086.jpg

Прикачен файл

IMAG1089.jpg

Тема "Котел на пелети?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: