• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
wasko_bg - помощник
От около 2 седмици ми монтираха камината и още не мога да намеря отговор на много въпроси.
За сега всичко си работи нормално, но разходът е доста висок според мен. През студените дни за 24 часа консумацията на пелети е около 45 кг. на денонощие. Последните 2-3 дни се позатопли и паля само от 16.30 до 9.30ч., като отиват около 30 кг. пелети. Жилището ми е на последен етаж, 100-110квм и имам вътешна изолация на тавани и външни стени с 3 см. стиропор на около 85-90 квм. Дограмата е 50- 50, като на половината апартамент е сменена, а другата част е двойна от дърво. Прави ми впечатление, че когато камината загасне при достигане на определена температура, то периода е за около 15-20 минути и след това отново стартира запалване. Друго, което ме притеснява е високата температура на изходящите газове- при работа в икономичен режим те варират около 120-140 градуса. След допълнителна насройка от сервизната фирма ефектът е почти никакъв с изключение на това, че част от горивната камера малко побеля. Като се замисля, то явно ще ми трябват поне 5-6 тона пелети на сезон, което е направо за смях. Ако някой може да даде съвети как да намаля разхода с оптимизиране на системата ще бъда много благодарен.
LazarGanev - "Велик майстор"
Ами явно имаш големи топлозагуби, щом като горелката почива за малко. При мен стайната температура пада не повече от 2-3 градуса на денонощие
naskov - майстор
wasko_bg написа:
Друго, което ме притеснява е високата температура на изходящите газове- при работа в икономичен режим те варират около 120-140 градуса. .
Темепературата на газовете е за отличен :wink:
wasko_bg - помощник
Явно, че наистина температурните загуби при мен са по- големички.Останал ми е един не изолиран коридор, който е около 15квм и си мисля, че оттам се губи, защото през деня вратите на повечето стаи са отворени към него. Ще трябва да сменя и дървената дограма на другите 3 стаи които са хол, дневна и кухня. Особенно на хола и кухнята, които са вратопрозорци вратите им са под всякаква критика. По отношение на температурата на димните газове- гледах едино видео и там същата камина в икономичен режим работеше на 55гр. на водата, вентилаторът беше на около 1800-1810об. а температурата на изходните газове 77-78гр. www.youtube.com/watch?v=Vm1QNSYYyE0
От това заключих, че има какво да се промени и при мен в настройките на камината, особенно след като ще е може би по- удачно да работи в студеното без прекъсвания на икономичен режим. Помолих ако могат да ми дадат настройките на тяхната камина, но за сега отговор нямам. И все пак си мисля, че 50- 60 гр. в повече както е при мен в димните газове си доста загуба. Възможно ли е другата камина да гори по- нискокалорично гориво и от там да е разликата. При мен оборотите на вентилатора на въздуха при същия режим на работа са около 1970- 1990. И от сервизната фирма не дават кодовете за сервизното меню поне да опитам.
wasko_bg - помощник
Някой може ли да помогне поне с кода.
naskov - майстор
Като гледам контролера е като на Бърнит, Да Винчи и Пони. В настройките се влиза без код :wink:
jabata - специалист
naskov написа:
wasko_bg написа:
Друго, което ме притеснява е високата температура на изходящите газове- при работа в икономичен режим те варират около 120-140 градуса. .
Темепературата на газовете е за отличен :wink:
Не мисля че е като за отличен, защото все пак 120-140 градуса температура на газовете при икономичен режим са си много. Тази температура на газовете би могла да е ок, при максимална мощност.
Вярно е, че точно с тези камини нямам никакъв опит, а с други. И при тях нормалната температура на газовете при икономичен режим е под 100 градуса а максималната допустима 160, което за мене автоматично говори за горене на богата смес, и оттам повече сажди и почерняване на горивната камера.
Попринцип би трябвало след 10-15 мин след запалване горенето да е оптимално, и горивната камера да побелее, което е признак за оптимално горене: без много сажди, достатъчно висока температура на горене за да изгори саждите, и не много високи обороти на вентилатора за да има добър топлообмен. От опит знам, че при по-високи обороти на вентилатора, се увеличава температурата на газовете (по-ниско КПД).

Мисля че най-добре е да викнеш техниците които са ти я инсталирали и да ги помолиш да ти я настроят. Но все пак бъди нахален, и настойчив, защото в повечето случай на тях не им се занимава кой знае колко, пускат я да работи, и те оставят да си трошиш главата. Работи ли? - Работи, тогава какво ги вълнува тях, че горенето не е оптимално и харчи колкото да отопляваш цял блок. Ако ли не, пробвай да намериш кодовете и да си я настроиш ръчно, но това трябва да се прави много внимателно, защото не е за хора които нямат опит.
И още нещо, най-икономична ще е когато работи на минимална мощност, вместо да се пали и гаси. Ако загасне, трябва да почива поне един час, даже по-добре час и половина.

Успех!
wasko_bg - помощник
Много благодаря за съветите на жабата и на още един колега, благодарение на който най вече до известна степен намалих разхода/код за настройки/. Понеже не съм имал поглед върху работата на пелетни съоръжения, то това което ми каза жабата е доста ценно за да си направя изводи за работата на моята камина. Явно нещата отиват на непрекъснат процес на горене през много студените дни и запалване след обяд при температури както от последните 7- 10 дни. За уй :lol: кенда изгорих около 3х15. Направо супер и най вече на толо и евтино. Ползвам пелети според мен някакво средно качество/акация и игл. дървесина по данни от производителя 70/30/. Старая се да накарам камината да работи в икономичен режим при определена температура на водата обаче от 2- 3 дни се налага през нощта /24-6/ да изключвам камината защото става горещо. Явно има още за оптимизиране, тъй като съм променял само подаването на 1,2,3 степен на пелети и оборотите на вентилатора, но почти пропорционално на предходните настройки. Температурата на помпата беше настроена от инсталатора на 40 но аз я зададох на 45 и се замислям дали пак да не я върна на заводски 50гр. Убедих се, че пепелното съдържание, дървесината от която са направени пелетите, влажността и размера са от много голямо значение за добрия горивен процес. За сега очаквам още една консултация от колега от форума и след корекциите ще пиша.
Камината си има код за достъп до настойките на горивния процес.
jabata - специалист
Здравей,

радвам се че съм ти бил полезен с моя опит. Мене лично ако ме питаш, върни си помпата на 50 градуса както са си заводските настройки. Напълно погрешно е схващането, че като пуснеме помпата на ниски градуси ще постигнеме някаква икономия. Напротив, при по-ниски градуси, горенето не е оптимално, поради което по стените на горивната камера, и димогарните тръби се натрупва нагар, който пък от своя страна понижава КПД-то. Аз лично съм го тествал при мене, и мога да кажа че при 40 градуса на водата, по стените на горивната камера моментално се образува нагар, докато при 60 може да си работи и няколко дена без грам нагар да се образува. Така че 50, ако искаш може и 55 градуса си е оптимално за помпата. Даже ако не се лъжа при някой производителни на италиански камини неможеш да свалиш градусите на помпата под някаква температура, и това далеч не е 40 :)
Ако имаш някакъв напредък, или проблем, пиши, може пък и да сме от полза.
wasko_bg - помощник
Още преди да видя поста ти си мислех и аз за тази температура на водата и от 45 я възстанових на 50. За по- висока смятам, че няма да е необходимо. Според мен ще трябва и да увелича времето между почистванията на пепелника, както и малко да намаля самото време на обдухване, защото до сега нито шлака ми е правило нито се е запълвало с пепел. Наблюдавах, че при икономичен режим на работа като почиства и температурата на водата спада с градус до два.
  • 1
  • 2

Тема "Пелетна камина с водна риза Bisolid Commo" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: