Най - вълнуващия въпрос зимно време.
stoyanstoyan - специалист
Филип да кажа само че това е разход при под минус 10 отвън ,ако твоят е по малък при подобни условия бих искал да знам как го постигаш. Иначе до днес към три пелета съм изразходвал. По груба сметка с бгв 150л. това са за 120 дена
210 чувалчета тоест по 1.75 чувалчета дневно. Котелът е спирал напълно около седмица тъй като бяхме на ски :) Когато навън е над 10гр. вече го спираме през деня.
filip_n - специалист
stoyanstoyan написа:
Филип да кажа само че това е разход при под минус 10 отвън ,ако твоят е по малък при подобни условия бих искал да знам как го постигаш. Иначе до днес към три пелета съм изразходвал. По груба сметка с бгв 150л. това са за 120 дена
210 чувалчета тоест по 1.75 чувалчета дневно. Котелът е спирал напълно около седмица тъй като бяхме на ски :) Когато навън е над 10гр. вече го спираме през деня.
Разхода при -10 -15 го казах и аз проблема е че при мен и на по топло време работи системата или вече съм на около 4700кг за тоя сезон :) Котела работи от 15ти септември до вчера (надявам се скоро пак да работи :| ) Иначе за системата - термоглави във всички стаи + стаен термостат (при термостата термоглавите са отворени). За мен това е прекалено голям разход и ако сложа 10 см изолация и пак е такъв ще се гръмна :mrgreen:
Вичи - специалист
Здравейте,
Регистрирах се, основно, много да благодаря на всички за съветите и малко да се похваля. Та три години четох тук и една година правих инсталацията. Миналия сезон я ползвах малко, този от началото. Резултата до момента - двуетажна къща, общо 200 кв. м., отоплява се цялата, от 10.10. 2015 до днес - 2430 кг пелети от иглолистна дървесина. Изключително съм доволен и пак благодаря на замесените - те се знаят!
filmatoplo - майстор
Обясни моля те какво е котлето и горелката.
kalin72 - майстор
filmatoplo написа:
Обясни моля те какво е котлето и горелката.
Не само, нека да сподели и за инсталацията :)
шоп - майстор
kalin72 написа:
filmatoplo написа:
Обясни моля те какво е котлето и горелката.
Не само, нека да сподели и за инсталацията :)
Според мен най-важни са топлозагубите, отопляемите м3 и каква температура се подържа в помещенията...

Всички знаем каква е калоричността на пелетите дори от най-високият клас, знаем и ориентировъчно КПД то на системата от котел-горелка.

Напоследък срешнах доста мнения на моржове, които поддържат температура 17-18 градуса и стоят с елеци вкъщи:-(
В този ред намисли да не се окаже, че разходът е прекалено висок?
Вичи - специалист
Пелетерм V2 30 kw. Подово навсякъде, 5 радиатора в основните помещения. Буфер 500 л., бойлер 200 л., обикновени помпи на малкия кръг , бойлера и рециркулацията, с електронно регулиране на двата отоплителни кръга, три трипътни вентила.
Вичи - специалист
шоп написа:
Според мен най-важни са топлозагубите, отопляемите м3 и каква температура се подържа в помещенията...

Всички знаем каква е калоричността на пелетите дори от най-високият клас, знаем и ориентировъчно КПД то на системата от котел-горелка.

Напоследък срешнах доста мнения на моржове, които поддържат температура 17-18 градуса и стоят с елеци вкъщи:-(
В този ред намисли да не се окаже, че разходът е прекалено висок?
8335 квч от началото на сезона, в т ч. БГВ средна калоричност след котела 3.43 квч/кг, при 21 - 22 градуса със подово усещането е като поне 24 с радиатори - обикновено стоим по къси ръкави.
vrangelov - специалист
Вичи написа:
Здравейте,
Регистрирах се, основно, много да благодаря на всички за съветите и малко да се похваля. Та три години четох тук и една година правих инсталацията. Миналия сезон я ползвах малко, този от началото. Резултата до момента - двуетажна къща, общо 200 кв. м., отоплява се цялата, от 10.10. 2015 до днес - 2430 кг пелети от иглолистна дървесина. Изключително съм доволен и пак благодаря на замесените - те се знаят!
Вичи написа:
шоп написа:
Според мен най-важни са топлозагубите, отопляемите м3 и каква температура се подържа в помещенията...

Всички знаем каква е калоричността на пелетите дори от най-високият клас, знаем и ориентировъчно КПД то на системата от котел-горелка.

Напоследък срешнах доста мнения на моржове, които поддържат температура 17-18 градуса и стоят с елеци вкъщи:-(
В този ред намисли да не се окаже, че разходът е прекалено висок?
8335 квч от началото на сезона, в т ч. БГВ средна калоричност след котела 3.43 квч/кг, при 21 - 22 градуса със подово усещането е като поне 24 с радиатори - обикновено стоим по къси ръкави.
Здравей Вичи,
Такава къща заслужава да бъде похвалена! От котела обаче можеш да "изцедиш" още малко.
Зная, че има много колеги, които смятат, че един котел може да изкара от един килограм пелети 5kWh, но по-реални са 4kWh от килограм. При добър котел с добри настройки, в комбинация с подходящ буфер, както е при теб, могат да бъдат добити дори 4,3kWh/kg.
Както казва filmatoplo: -Борбата за 4kWh от килограм изгорени пелети да започне сега.


Поздрави!
Вичи - специалист
Не съм сигурен. Дойде настройчик от фирмата, момчето очевидно си разбираше от работата, закачи сондата, игра си около час и ми показа показанието на дисплея на уреда - показваше 92 %, това е и в спецификацията на котела. Пробвах с два вида пелети, относително добри, дават и 4.8 на едните 5 квч/кг на другите. Средно, за 2-3 тона постигнах 3.36 с едните и 3.43 с другите. Някой лъже или производителя на котела, или тези с пелетите. Вероятно и едните и другите.

Тема "Разход на пелети!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: