Най - вълнуващия въпрос зимно време.
stoy@n - специалист
stakoz написа:
...като е нагласена да вкл. например на 49 градуса....
И котела като вдигне 49 градуса, и помпата включи, с каква температура постъва водата на входа на котела? :?
stakoz - специалист
stoy@n написа:
stakoz написа:
...като е нагласена да вкл. например на 49 градуса....
И котела като вдигне 49 градуса, и помпата включи, с каква температура постъва водата на входа на котела? :?
Виж: http://stank.dlinkddns.com:8090/guest/
tihomir123 - специалист
Колега това с онази джаджа от Кнежа ли е?
Ако да,може ли снимка на устройството да видим какво представлява?
И колко пари струва?
Благодаря предварително!!!!!!!! :-D :-D :-D
stakoz - специалист
Да това е с джаджата на колегата от Кнежа от темата за мониторинг.
Струва около 80 лв с външна кутийка, взех го оттук:
https://www.olx.bg/ad/raspberry-pi-3-or ... 7f3df4c507
допълнително за СД микро карта 16ГБ около 15 лв и примерно около 10лв за куриер за изпращане на колегата от Кнежа и връщане на картата (колегата обаче е много зает и не знам дали още му се занимава)
СД Картата обаче не е мн сигурна като система и аз хем съм с ЮПС и пак ми се развали, та е хубаво да и се направи имидж (копие) за да може да се презапише на нова...
Червената линия е темп на котела, а синята на буфера ми към подовото. (може да се кликва върху графиката и оставят само някои от параметрите)
Допълнително за мониторинг на връщащата вода и по етажите използвам това, също през интернет: https://secure.sarmalink.com/product/al ... hermometer
исках за колегата stoy@n да постна и графиката на вифи термометъра, но не мога да наглася в момента експорт в същия мащаб
Прикачен файл:
1.png
Прикачен файл:
2.png
2.png (117.01 KиБ) Видяна 1838 пъти
vesonp1 - специалист
Между котела и комина имам 60 см. кюнец ( неръждавейка) ако го изолирам с минерална вата ще има ли някакъв ефект и няма ли да се запали(мисля, че е негоримо а и температурата не е много) ......в началото имах някакъв конденз, който сега не го забелязвам....по принцип съм с трипътен вентил ама що имаше конденз не знам и дали беше защото бях на букови а сега съм на чам
hr.hristov57 - специалист
LazarGanev написа:
andy_forresite написа:
Има ли табела с данните на котлите "expert" - мощност, ефективност, такива любопитни работи? На моя досега не съм видял такава, освен със серийния № :)
Та къде по-точно да гледам за табела на expert-a :?
Табелата с мощността е отпред бе Анди - 20, 30, 50, скоро и 100. Но това е съвсем ориентировъчно, нали знаеш? Мощността се определя от горелката и зависи много от горивото. Ако трябва да сме точни, цифрата на Експерта указва за каква горелка е предназначен, но той може да работи с един номер по-голяма или по-малка. Ефективността се мери на цялото съоръжение Expert + RB и така е записано в сертификата. Който иска може да си вземе един Expert, да му присади своя самоделна горелка и да го даде в оторизирана лаборатория, за да си изкара сертификат. Гарантирам му максимално добър резултат! :)

Свободни съчинения, валидни по-скоро за "гаражно" производство!

Стандарта за котли е БДС EN 303-5:2012
Отоплителни котли. Част 5: Отоплителни котли за твърдо гориво с ръчно и автоматично подаване на горивото с номинална топлинна мощност до 500 kW. Терминология, изисквания, изпитване и маркировка.
Всеки производител на котли, образец от които е преминал през изпитване в акредитирана лаборатория е длъжен да постави на всяко изделие маркировка- етикет с адреса на производителя, сериен номер, мощност- мин/макс, КПД,Т на изг.газове,прахови частици, клас на котела,обем на водата и т.н ,като образец на етикета е част от документацията на котела. За резултатите от изпитването лабораторията издава протокол и го вписва в регистър... и т.н....
Търговския закон не допуска на пазара да се продават стоки без етикет и СЕ маркировка.


ОБЛАСТ НА ДЕЙСТВИЕ
1.1 Общи положения Този европейски стандарт се прилага за отоплителни котли, включително устройствата за безопасност, с номинална топлинна мощност до 500 kW включително, които са проектирани да изгарят само твърди горива и се експлоатират съгласно инструкциите на производителя на котела. Този европейски стандарт разглежда значителните опасности, опасните ситуации и събития, свързани с отоплителните котли, използвани по предназначение и при условията, предвидени от производителя. (виж точка 4). Котлите може да работят с естествена тяга или с принудителна тяга. Зареждането може да бъде ръчно или автоматично. ЗАБЕЛЕЖКА: Този европейски стандарт разглежда котли, които са в обхвата или извън обхвата на Директива "Машини" 2006/41/EC. Този европейски стандарт съдържа изисквания и методи за изпитване за безопасност, качество на горенето, работни характеристики, маркировка и поддържане на отоплителни котли. Той също така се отнася за всякакво външно оборудване, което влияе на безопасността на системата (например предпазно устройство против обратен пламък, вграден бункер за гориво). Този европейски стандарт се отнася само за котли, които са снабдени с горелка като съставна част. Този стандарт се прилага за комбинацията от корпус на котел с горелка за твърдо гориво съгласно EN 15270 като комплект само когато целия комплект е изпитан в съответствие с този европейски стандарт. Отоплителните котли в съответствие с този европейски стандарт са проектирани за инсталации за централно отопление, в които топлоносителят е вода и максимално допустимата температура е 110 °C, и които могат да работят при максимално допустимо работно налягане 6 bar. За отоплителни котли с вграден или прикачен водонагревател (обемен или проточен нагревател), този европейски стандарт се отнася само за тези части от водонагревателя, които задължително са обект/подложени на работните условия на отоплителния котел (отоплителната част). Този европейски стандарт не се отнася за: – отоплителни котли и други отоплителни уреди, които са проектирани също така за пряко отопление на мястото, където са монтирани; – уреди за готвене; – проектирането и конструирането на външни бункери за гориво и подаващи устройства до устройствата за безопасност на котела; – затворени уреди за помещения; – кондензационни котли. Този европейски стандарт определя необходимата терминология за отоплителни котли на твърдо гориво, изискванията, свързани с управлението и безопасността, изискванията към проектирането, топлотехническите изисквания (като се вземат предвиди изискванията на обкръжаващата среда) и изпитването, както и изискванията към маркировката.
andy_forresite - майстор
Заболя ме главата от повторението на "котел" и "този европейски стандарт". Както и да е. Знам че трябва да има табела. Въпреки че няма, експерт 20, 30 и т.н. наистина може да усвои тази мощност. Гарантирано няма да се изложи при подлагане на тест. Скептичен съм спрямо акредитираните лаборатории. Особено в нашата страна и особено в тази размита, пълна с условности, топлотехника. Не знам колко лаборатории има в момента и честно казано, това е последното нещо, което ме интересува. Гледам много хора ги купуват, така че и те мислят като мен.
kmeta1982 - напреднал
andy_forresite написа:
Заболя ме главата от повторението на "котел" и "този европейски стандарт". Както и да е. Знам че трябва да има табела. Въпреки че няма, експерт 20, 30 и т.н. наистина може да усвои тази мощност. Гарантирано няма да се изложи при подлагане на тест. Скептичен съм спрямо акредитираните лаборатории. Особено в нашата страна и особено в тази размита, пълна с условности, топлотехника. Не знам колко лаборатории има в момента и честно казано, това е последното нещо, което ме интересува. Гледам много хора ги купуват, така че и те мислят като мен.
+1 =D>
vrangelov - специалист
hr.hristov57 написа:
Стандарта за котли е БДС EN 303-5:2012...
Здравей,

Много полезна информация. Би ли могъл да ми изпратиш линк на ЛС за този стандарт.
При мен е 303-5:2012 клас 5. Искам да видя какво значи.
Намирал съм стандарта в Интернет, но е бил платен.


andy_forresite написа:
Заболя ме главата от повторението на "котел" и "този европейски стандарт". Както и да е. Знам че трябва да има табела. Въпреки че няма, експерт 20, 30 и т.н. наистина може да усвои тази мощност. Гарантирано няма да се изложи при подлагане на тест. Скептичен съм спрямо акредитираните лаборатории. Особено в нашата страна и особено в тази размита, пълна с условности, топлотехника. Не знам колко лаборатории има в момента и честно казано, това е последното нещо, което ме интересува. Гледам много хора ги купуват, така че и те мислят като мен.
Здравей и на теб,

За мое успокоение не всички мислят като теб. Има хора, които предпочитат да направят информиран избор, а с "Greyko" това е невъзможно. Ако искаш прочети темата от начало и виж от какво съм се интересувал и кажи има ли информация за него. Информация, която трябва да стои на табелата, а не да се пита във форум за нея. Така и не я получих. Във форума никой не е длъжен да ти я даде, защото всичко тук е безплатно и никой не ти е длъжен с нищо, но производителят е задължен със закон.


Поздрави и на двамата

Тема "Пелетни горелки GREYKO BMG и RB" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: