Най - вълнуващия въпрос зимно време.
vassques - напреднал
Искам да попитам какъв е принципа на действие на соларния бойлер, понеже имам панел , но немога да измисля как да го вържа.За сега съм го направил като от басейна пускам вода към панела и от там към един черен варел и съм пуснал съвсем малък поток на вода.Това което се получава не ме удволетворява.Моля дайте идея как да го направя.

PS:Панела е с размер 1.95/0.95 м. Ако панела е в покой/без течаща вода /изкарва вряла вода
vassques - напреднал
hkoko написа:
http://www.sunsys.info/
Говорим за вода, а не за електричество
tinalex - специалист
А панела за какво е-да топлиш басейна или за БГВ?Ако е за първото,просто не е достатъчен капацитета на панела за размера на басейна ти.Ако е за второто,трябва си пълната система-панел,бойлер и управление на системата.Е,може и без управление,но със варел не става.Тоя размер панел не даваше ли около 2кв мощност при горещ летен ден?
Petyr - специалист
Според мен е максимум 1,5 кВт...
vassques - напреднал
tinalex написа:
А панела за какво е-да топлиш басейна или за БГВ?Ако е за първото,просто не е достатъчен капацитета на панела за размера на басейна ти.Ако е за второто,трябва си пълната система-панел,бойлер и управление на системата.Е,може и без управление,но със варел не става.Тоя размер панел не даваше ли около 2кв мощност при горещ летен ден?

Целта ми е да тече топла вода в басейна, а не да го стопля от веднъж.Напълно ми е ясно че с един панел не мога да го стопля веднага.
Petyr - специалист
vassques написа:
tinalex написа:
А панела за какво е-да топлиш басейна или за БГВ?Ако е за първото,просто не е достатъчен капацитета на панела за размера на басейна ти.Ако е за второто,трябва си пълната система-панел,бойлер и управление на системата.Е,може и без управление,но със варел не става.Тоя размер панел не даваше ли около 2кв мощност при горещ летен ден?

Целта ми е да тече топла вода в басейна, а не да го стопля от веднъж.Напълно ми е ясно че с един панел не мога да го стопля веднага.
Това ми звучи все едно да наливаш вода в пробита кофа, като дебита на маркуча е 10 л/мин, а дупката изпуска с 15 л/мин и да се надяваш че след време ще се напълни...
tinalex - специалист
vassques написа:
tinalex написа:
А панела за какво е-да топлиш басейна или за БГВ?Ако е за първото,просто не е достатъчен капацитета на панела за размера на басейна ти.Ако е за второто,трябва си пълната система-панел,бойлер и управление на системата.Е,може и без управление,но със варел не става.Тоя размер панел не даваше ли около 2кв мощност при горещ летен ден?

Целта ми е да тече топла вода в басейна, а не да го стопля от веднъж.Напълно ми е ясно че с един панел не мога да го стопля веднага.
Колега,имах същата идея.Помпата на филтъра на басейна да ми прекарва известно количество вода през панела,или панелите,като си регулирам дебита и времето за включване,да речем от 10 до 17 часа.Но после се позамислих.Ако правя затворена система антифриз,става безсмислено скъпо.Ако само пусна помпата да върти водата през панела,той ще си ръждяса и ще ми вкара ръждата в басейна.Та се прехвърлих на друг вариант.Евентуално догодина ще взема полиетилен 20мм и ще го опъна по дължината на оградата-все още не е скъп и ще изкара поне 5 години,преди да се опече.Метъра е доста под левче.А по въпроса за твоя панел с какъвто и дебит да въртиш водата през панела,общото количество поета топлина ще е едно и също.Все едно е дали ще загрееш един литър до 100 градуса или 100 литра с един градус -образно казано,де.Мощността на панела е много малка за басейна.
profesora888 - помощник
Здравейте Колеги !

За да се стопля водата в един басейн са необходими съответните топлинни разчети.Повече от сигурно е че с един панел няма да стане.
Има няколко варианта, за отоплението им, но нито един от тях не предвижда директна циркулация през панелите.
Най-разпространените са със затворена система и топлообменник./Изключваме вариянта с елнагревател/.Системата е проста: поле от панели - помпа-магистрала-топлообменник в абонатното на басейна.Течността обикновенно е антифриз или тефкор.
Другия вариант е чрез водно подово отопление! Да правилно прочетохте -водно подово отопление.
Този тип е новост поне за България и аз за пръв път го видях при фирма www.ibt.bg
Самия строеж и разходите по експлоатация са просто уникални.

Тема "Отопление на басейн" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: