Най - вълнуващия въпрос зимно време.
LazarGanev - "Велик майстор"
Направи си системата затворена под налягане и няма да имаш проблеми с ръждата, няма да се налага да сменяш бойлера с неръждаем и ще си гледаш живота, без да се интересуваш от системата. Ще забравиш че я има. :cool:
LazarGanev - "Велик майстор"
Да, няма по-проста, евтина и надеждна система от стандартната система под налягане. Ненапразно във всички фирмени инструкции ръководства е залегнала основно тази система и професионално се ползват основно бойлери със стъклоокерамично покритие, никъде няма препоръки за неръждаем бойлер и никой не се оплаква от ръжда. Ами нормално е да има ръжда в системата - във всяка отоплителна система има ръжда, но като е затворена няма достъп до кислород и развитието и се ограничава, пропиленгликола отделно си има инхибитори, които също я ограничават. Ами то по тая логика и неръждаеми пелетни котли и камини ли да се препоръчват? Буферите и те да са неръждаеми? :cool:
шоп - майстор
чет окт 31, 2019 7:37 pmLazarGanev написа:
Буферите и те да са неръждаеми? :cool:
Разбира се, всеки, който си цени парите знае какво да си купи.

За колебаещите се могат да погледнат обявите в Базар и Олх. Има много обяви от типа: продавам бойлер, буфер 200-500-1000 л, почти не е ползван. Едната ( двете серпентини) текът, но това не е проблем. Тече при фланеца, обаче това се отстранява лесно. Купен е нов за 1500л, но го продавам супер изгодно за 300лв:-))) Умирам си от смях как се ловят балъци.

Много се набълбукаха и продължават да се загробват с буфери емайлирани, поцинковани, със стъклокерамично покриитие, с анодна защита и след 2-3 год, като изтече гаранцията-рев.
Разбира се за дистрибутори и търговци това е жътва:-)
Andri01 - майстор
Емайлираните бойлери са с серпентина,огъвана с нагряване и НЯМА начин да се изчисти окалината вътре!!! "Евтина и надеждна..."!! :) UPS,изхвърляне на течноста при прегряване. Имам наблюдения над една такава-4 пъти ходих да я оправям на един приятел-протича,губи налягане,изхвърля течноста. Че даже и СК е монтиран ...на Запад ! Е,фирми разни,разбирачи също. Всеки си хвали стоката.. Но има един лаф:" Питай патило,не старило"!! А колкото до DB системата има начин да не се вкарва въздух в течността. Че даже и по малко от такава под налягане
LazarGanev - "Велик майстор"
Ами не знам колко пъти да го повтарям - няма такова нещо ЮПС в соларна система! Няма! За стотици изградени соларни системи нямам монтиран нито един монтиран ЮПС, нямам една система с изхвърлена течност. Над 15-годишни системи без никакви грижи.
Миналата седмица пуснахме последната - 5 панела, 1000л бойлер, 66*С в бойлера на 29.10. - какво повече? Още не сме я пълнили с гликол.
Andri01 написа:
Имам наблюдения над една такава-4 пъти ходих да я оправям на един приятел-протича,губи налягане,изхвърля течноста.
Това ми прилича на оная реклама с чичото, дето цял живот пиел хлебна сода против киселини :) . А щом успява да прегрява системата, значи западното изложение и е най-малкия проблем :wink:
dilait19 - специалист
чет окт 31, 2019 6:32 pmLazarGanev написа:
Направи си системата затворена под налягане и няма да имаш проблеми с ръждата, няма да се налага да сменяш бойлера с неръждаем и ще си гледаш живота, без да се интересуваш от системата. Ще забравиш че я има. :cool:
Мерси за компетентното мнение, L. G. Но проблемът е, че с-та беше затворена, :drinkers:, но за мен не е одачна. Писна ми да сменям температурни датчици и термостати на Интел, и само да доливам течности, а м/у другото ръждата пак си я имаше. На предишния боилер също от200л, му гръмна самият съд, след 12г.експлатация, а серпентините са ръждиви но доста зьрави,тях и в момента ги ползвам за топлообменник
Andri01 - майстор
За да няма ръжда материала трябва да е : мед,месинг,алуминий,неръждавейка. Серпентините направени от безшевни железни тръби,няма начин да не правят ръжда. Просто вътре не могат да се обработят след навиването ,а и остава окалина. Аз лично съм пълнил с преобразовател на ръжда ,но издържа около месец и пак тръгват ръждите.
dilait19 - специалист
:? "Начин да не се вкарва въздух в D. B. С-ма. Как, ако разбира се не е някаква държавна тайна :axe:
чет окт 31, 2019 7:58 pmAndri01 написа:
Емайлираните бойлери са с серпентина,огъвана с нагряване и НЯМА начин да се изчисти окалината вътре!!! "Евтина и надеждна..."!! :) UPS,изхвърляне на течноста при прегряване. Имам наблюдения над една такава-4 пъти ходих да я оправям на един приятел-протича,губи налягане,изхвърля течноста. Че даже и СК е монтиран ...на Запад ! Е,фирми разни,разбирачи също. Всеки си хвали стоката.. Но има един лаф:" Питай патило,не старило"!! А колкото до DB системата има начин да не се вкарва въздух в течността. Че даже и по малко от такава под налягане
Andri01 - майстор
Най-общо казано: правиш два входа в ДС : долния-винаги под нивото на течноста и горния -винаги да е на нивото. Въздуха влиза/излза от горния отвор. А течноста-през долния. Това става с един 3-ник преди ДС .Аз съм направил клапан към горния отвор/ на принципа на автоматичните обезвъздушители/,така,че от там да не влиза течност-при тръгване и ако помпата даде по високо налягане /. Не съм проверявал,но мисля,че може и без него. Една идея: ДС да се направи от тръба 110 или 200мм,пластмасова / не помня стандарта/ и така няма да има ръжда. Е,поне от към ДС

Тема "Масло, вместо антифриз, в соларна с-ма?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: