Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Duke_BG - специалист
а стига бе 180 цирея да им излязат там дето не ги огрява на овергаз :)
миналата зима две семейства изкарахме с 2.7 тона дърва или около 180 лв , като включвам и въглищата които си купувам.

с въглищата тактиката ми е следната : пакетират се в найлонови торбички и се слагат направо с торбичката в печката след като дървата са се разгорели

ще мисля за конверсия на моето прити на водна риза - май няма да е толкова трудно да му направя риза, а по-нататък може да се мисли за нещо по-луксозно и красиво.

а защо да са по-дебели тръбите ? така по правилото на вентури се намалява скоростта на флуида в тях за сметка на наягането - за сега смятам да използвам 16 мм
Palawnik - специалист
DUKE,
Като гледам печките с водна риза и без такава си мисля, че може да си купиш само видна риза и с малки корекции ще стане. Аз също си направих инсталацията с 16мм. С когото споделих че съм го направил така всеки казва че съм сгрешил. Било по добре че е с по-дебели тръби. Не ми се мисли защо. :? Вероятно при инсталациите без помпа има голямо значение. При мен върши работа 16 мм.
За циреите:) по добре 180 цирея вместо 180 лв. на месец :wink: :wink: :wink: :) :) :)
vlado0549 - специалист
И аз съм на дърва ,усещането за топлина е друго.Направил съм въздухоотводи и навсякъде ми е топло.Сега почвам ремонт из къщи.Заслужава ли си да правя водна риза,само заради бойлера?
Palawnik - специалист
През лятото плащам около 50-60 лв. за ток, а през зимата 30-40. Разликата е около 20-30 лв. Смятай :) Серпентината я взех готова струва около 50-60 лв. тръби и арматура около 20-30. Нямам идея колко ще струва преустройството на печката, но предполагам около 50-60 лв. Ако и бойлера е за подмяна направо си купи такъв с вградена серпентина. Аз лично нямам опит с такива бойлери, но ги хвалят хората. От груби сметки излиза че за около един сезон ще се изплати. Ако решаваш цялата инстанция и печката да преправяш ще ти излезе около 1000 лв. От тригодишния ми опит почти няма разлика между загряването с електрика и със серпентината (като сложиш дърва разбира се) :) Ако вече имаш готова инсталация за въздушно отопление вероятно някой ще ти даде практична идея как да вкараш и бойлера.
Duke_BG - специалист
въздушното отопление има един недостатък - вкарва дима от печката и каквито и да е други миризми и пушеци в другите стаи
Duke_BG - специалист
Palawnik написа:
DUKE,
Като гледам печките с водна риза и без такава си мисля, че може да си купиш само видна риза и с малки корекции ще стане. Аз също си направих инсталацията с 16мм. С когото споделих че съм го направил така всеки казва че съм сгрешил. Било по добре че е с по-дебели тръби. Не ми се мисли защо. :? Вероятно при инсталациите без помпа има голямо значение. При мен върши работа 16 мм.
За циреите:) по добре 180 цирея вместо 180 лв. на месец :wink: :wink: :wink: :) :) :)
при инсталация без помпа трябва да е 20 мм + 16 - но става само когато радиаторите са по-нависоко от печката (мезонет) видях такова изпълнение и бачка без проблем
разликата е следната : при по-тънка тръба водата се движи с по-голяма скорост и по-ниско налягане , при по-дебелата е обратно - т.е. произведението на скорост и налягане е константа

та според мен е по-добре да имаш по-голяма скорост на циркулация ако се заблуждавам моля поправете ме
eurogas - специалист
Газификацията е хубаво нещо, живея в Горна баня и трета зима цялата къща е на газ. Малко скъпичко ми излезе включването, платих 5.600 лв. за документи, газов котел 28 киловата Вайлант, проточен бойлер 24 киловата Де Дитрих, електроника за точен контрол на температурата...много важен елемент, парната инсталация си я имах но с котел на въглища.

Параметрите са горе долу като на въглища, всяка зима изгарах около 6 до 8 тона въглища плюс дърва за разпалване.

Сега сметката за газ е около 100-140 лв. за топъл зимен месец ...като миналия например, и стига до 500лв. в най-студения при -10 градуса.

Отопляваната площ е 170 кв. плюс 80 кв.м. автосервиз но той се топли само през деня, навсякъде има външна изолация и дървена дограма.

Температурата е много равномерна и удоволствието е несравнимо, задаваш на програматора какво искаш по дни часове и температури и всичко е ОК, но не очаквайте ЧУДЕСА!!! :cool: :cool: :cool:
eurogas - специалист
Газификацията е хубаво нещо, живея в Горна баня и трета зима цялата къща е на газ. Малко скъпичко ми излезе включването, платих 5.600 лв. за документи, газов котел 28 киловата Вайлант, проточен бойлер 24 киловата Де Дитрих, електроника за точен контрол на температурата...много важен елемент, парната инсталация си я имах но с котел на въглища.

Параметрите са горе долу като на въглища, всяка зима изгарах около 6 до 8 тона въглища плюс дърва за разпалване.

Сега сметката за газ е около 100-140 лв. за топъл зимен месец ...като миналия например, и стига до 500лв. в най-студения при -10 градуса.

Отопляваната площ е 170 кв. плюс 80 кв.м. автосервиз но той се топли само през деня, навсякъде има външна изолация и дървена дограма.

Температурата е много равномерна и удоволствието е несравнимо, задаваш на програматора какво искаш по дни часове и температури и всичко е ОК, но не очаквайте ЧУДЕСА!!! :cool: :cool: :cool:
Duke_BG - специалист
ха - само един въпрос към eurogas : нямаше ли двуконтурни котли че трябваше да се изръсиш и за проточен бойлер ?
eurogas - специалист
Мислех си че по-скъпия вариант вероятно е по- добър???

Има само едно предимство, проточния боилер има собствено захранване с батерии, което позволява когато спре тока и котела се изключи.....да продължиш да си се къпеш!!!

Тази "екстра" излиза към 500 лв., но дали си струва...не мисля???

Тема "Газификация - дайте съвет" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: