• 1
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Имах едно хоби- автомобили, а както е известно, често се случват проблеми с охладителната уредба, понякога и задръствания. Веднъж помирисал българска вода, френският чугун бълва ръжда на поразия. Стига се до липсващо парно, поради запушване.
Киселина- лимонтузу или оцет. Ползвал съм последното. Отпушва гарантирано наслоявания, както размеква и котленият камък.
Всички препаратчета за перални, кафемашини и др., са си чисто лимонтузу.
Купувам си го на кило, че на пакетченца е много скъпо. Освен това и "запечатва" по някакъв начин метала. Имам дългогодишни наблюдения върху ремонтиран от мен автомобил. Имал съм и праблеми с пробити тапи, хахаа.
Намират се и "купешки" варианти.
https://www.google.com/search?q=%D0%B8% ... e&ie=UTF-8
JohnSmith - специалист
Благодаря, ще пробвам.
От една друга тема:
нед окт 11, 2015 7:55 pmlov написа:
Слагай една шепа калиев бихромат и забравяй. Принципно трябва да е 0,025% разтвор но не е фатална колко да бъде.
Ще пробвам да открия и това. :)))


EDIT: Намерих Калиев Бихромат - половин кг - 18лв.
За 20-ина литра, излиза 5гр за разтвор от 0,025%, ако не греша нещо.
Ще има и за парното. :D
kartechar - специалист
Хайде и аз в агитката :shock: ! Долната тръба към връзката с другия панел.
Изображение
Изображение
Изображение
В събота предстои запояване и качване на покрива :? .
l0v - специалист
пет май 28, 2021 1:18 pmJohnSmith написа:
Благодаря, ще пробвам.
От една друга тема:
нед окт 11, 2015 7:55 pmlov написа:
Слагай една шепа калиев бихромат и забравяй. Принципно трябва да е 0,025% разтвор но не е фатална колко да бъде.
Ще пробвам да открия и това. :)))


EDIT: Намерих Калиев Бихромат - половин кг - 18лв.
За 20-ина литра, излиза 5гр за разтвор от 0,025%, ако не греша нещо.
Ще има и за парното. :D
На същото място ще намериш и млечна киселина. 1 литър в системата останалото вода и да си я джурка няколко дена. После точиш и промиваш. Времето да не те притеснява тя не е активна към металите и гумените съединения. Но поне 2-3 дена да превърта. Ако не ти се чака пускаш помпата да върти постоянно едно денонощие.
п.п. Бихромата си го разтвори предварително. Разтвора може и да е по концентриран.
JohnSmith - специалист
Колега @kartechar, колекторът на коя фирма е?
Ламелите са с цвят на мед, не са боядисани, странно е.

Така и така си го отворил, потърси термоустойчива черна боя и го боядисай, след като запоиш,
ще вдигне КПД-то.
Някой от знаещите дано се включи и препоръча такава.
Има и селективни бои, но са доста скъпи, макар че вероятно си струва.

Каква е системата - под налягане, отворена, дрейнбек?
Интересно е да се знае. :)))

@l0v, благодаря за съвета, ще пробвам. :thumbs:
вт юни 01, 2021 10:55 amJohnSmith написа:
...:thumbs:
Това е долната страна.
kartechar - специалист
вт юни 01, 2021 10:55 amJohnSmith написа:
Колега @kartechar, ...
Колекторите са 2 броя и са на Сънсистем (мисля 2,15 кв. м.). Монтирани са 2009 г. Системата е под налягане и подгрява 200-литров бойлер с 2 серпентини. Не съм ги пълнил с нищо против замръзване. Всяка есен ги източвам и в началото на лятото ги пълня. При тазгодишния ми опит за напълване единият панел протече.
Трифон П.Трифонов написа:
Това е долната страна.
Да, точно така е. Панелът го отворих откъм гърба.Фолиото е занитено. Разпробиват се нитовете, маха се фолиото и ватата и се достигат тръбите. Събирането след заварката е в обратния порядък. По-проблемно ще е качването на покрива.
JohnSmith - специалист
Вярно, долната страна е, къде съм гледал. :lol:

Благодаря, за уточненията, колега.
Може би трябваше и аз да го отворя отзад, но нейсе, другия път.
Хем ще сменя и ватата. :)))

EDIT: Намерих млечна киселина 80% - 12лв/л.
Ще я пусна да поциркулира при възможност, след като сменя някои нипели. )))
Последна промяна от JohnSmith на ср юни 02, 2021 4:32 pm, променено общо 1 път.
шоп - майстор
вт юни 01, 2021 3:59 pmkartechar написа:
Не съм ги пълнил с нищо против замръзване. Всяка есен ги източвам и в началото на лятото ги пълня. При тазгодишния ми опит за напълване единият панел протече.
Мислил ли си да сложиш незамръзваща течност?
По този начин когато има слънце ще имаш безплатна вода зимата и ще си решиш проблема при следващо лошо източване и замръзване.
kartechar - специалист
Да, колега, съгласен съм, но в моя случай не е удачно напълването с незамръзваща течност. Както написах, бойлерът е с две серпентини - една за котела и една за колектора. При мен те са свързани заедно - когато гори котелът, върти през двете. Същото е и когато работи колекторът. Така се постига двойно по-голямо топлоотдаване и съответно по-бързо затопляне на водата в бойлера. Смяната на режимите се осъществява чрез затваряне на два крана от ненужния топлоизточник и отваряне на други два към предпочитания. При тази смяна водата в серпентините би се пренасочвала от котела към колектора и обратно. Тъй като отоплителната инсталация не е напълнена с незамръзваща течност, това би довело до понижаване на концентрацията й в колекторния кръг и в един момент ще си мисля, че имам незамръзваща течност, която обаче не е, с всички (даже по-тежки от сегашните) последствия. В същото време пък част от течността ще премине в отоплителната инсталация, което аз не желая. Постът стана доста дълъг, но се надявам да съм успял да обясня съображенията си.
  • 1
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14

Тема "Спукан слънчев панел" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: