• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 29
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
ironlady - модератор
ra4o написа:
Да питам и аз нещо.
Трябва ли да слагам в гофре тръбите (PEX-AL-PEX 16 мм), които ще замазвам в мазилката на стената?
Като се замисля тръбите на бойлера са метални без никаква изолация и не са напукали мазилката.
Хубаво е да ги сложиш в гофра или в изолация, за да се намалят загубите на топлина, а не че ще се напука мазилката.
burningice - специалист
ако котела е на твърдо гориво не слагай термоглави, защото няма смисъл поради непостоянната тепература на котела. По- добре си купи по-качествени кранове. Ако си на газ- термоглавите са добър вариант, защото ще ти икономисват от горивото.
burningice - специалист
относно тръбите, понеже стадия с моето локално парно е на този етап: гледах различни марки (ф16), едните - италянски -1лв/м, други германски - 1,60 , но видимо най-дебел ми се стори алуминиевата вложка на Herz - 2лв. Мисля от тях да сложа.
ironlady - модератор
burningice написа:
относно тръбите, понеже стадия с моето локално парно е на този етап: гледах различни марки (ф16), едните - италянски -1лв/м, други германски - 1,60 , но видимо най-дебел ми се стори алуминиевата вложка на Herz - 2лв. Мисля от тях да сложа.
Много правилно си се ориентирал,Herz наистина със едно от най доброто качество на пазара. Но и италианската тръба ще свърши работа за по малко пари.Няма опастност и при трите вида който си изброил
Борис - специалист
Този вид тръби "PEX-AL-PEX " са с незначително,напрактика никакво разширение и минимално нагряване(при температура на водата или антифриза в системата дори и над 90 градуса могат да се държат с голи ръце),спокойно ги вграждай ,където искаш без никаква изолация.Те реално не отдават температура(затова и не се използват за водно подово отопление).Разликата в цената е единствено заради надписа и марката,и турски да сложиш същата работа( на едни и същи машини и по една и съща технология се правят, без значение къде- Германия , Китай или Турция)
ra4o - специалист
Благодаря за отговорите.
Имам някакво наблюдение върху експлоатацията на тръби с ал вложка, тъй като два сезона се отоплявам с камина с водна риза и такива тръби, които ги бях пуснал по пода на стаята. Наистина при 90 С на водата можеш да ги държиш известно време с ръка, но все пак имат топлинни загуби.
Питах основно заради опасение от напукване на мазилката. Знам, че е хубаво да се сложат в изолация, но ще ми се отвори доста къртене. Ще видим, като започна, какво ще измисля. :roll:
Борис - специалист
Моите са вкопани на два,максимум три см. в стените, нищо не се е напукало."Топлинните загуби ", къде ще ги загубиш, нали те реално ще ти стоплят стените.Щом досега тръбите са били пуснати по пода, значи ремонта ще ти е за естетика , с вкопаване няма да промениш работата на системата.
gogoroska - напреднал
Борис, виждам, че си много на ТИ с ОВто и искам да те попитам дали знаеш нещо за българските тръби с AL вложка на UNITPIPE произведени с материали на DOW CHEMICAL? Производствената база е в кв. Гео Милев.
ra4o - специалист
Борис написа:
Моите са вкопани на два,максимум три см. в стените, нищо не се е напукало."Топлинните загуби ", къде ще ги загубиш, нали те реално ще ти стоплят стените.Щом досега тръбите са били пуснати по пода, значи ремонта ще ти е за естетика , с вкопаване няма да промениш работата на системата.
Ремонта ще е пълен. :-D
Досега бях с камина в хола на втория етах с която топлех и спалнята. Тръбите бяха отвън поради намерението ми да си направя локално парно за цялата къща, а тя е двуетажна. Парното ще го правя, както трябва и не искам да ми се виждат тръби никъде. По-скоро жена ми не иска. :?
Само едно нещо ме притеснява. На първия етаж основите до височина около 50 см от пода са от камък, над тях започват единични тухли и смятам от там да прекарам тръбите, така, че тръбите ще ми се движат хорозонтално по станата от колектора до радиаторите на около 50 см от пода или горе долу по средата зад радиаторите. Топлата тръба ще се извива нагоре и ще се включва в радиатора, студената на долу към долния вентил. . Циркулацията ще е принудителна с помпа. Ще има ли някакъв проблем. :?:
ironlady - модератор
ra4o написа:
Само едно нещо ме притеснява. На първия етаж основите до височина около 50 см от пода са от камък, над тях започват единични тухли и смятам от там да прекарам тръбите, така, че тръбите ще ми се движат хорозонтално по станата от колектора до радиаторите на около 50 см от пода или горе долу по средата зад радиаторите. Топлата тръба ще се извива нагоре и ще се включва в радиатора, студената на долу към долния вентил. . Циркулацията ще е принудителна с помпа. Ще има ли някакъв проблем. :?:
Не, но си сложи автоматични обезвъздушители на радиаторите и ги вържи диагонално.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 29

Тема "ще правя локално парно" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: