Най - вълнуващия въпрос зимно време.
andy_forresite - майстор
За колко часа, колко паления на ден?
filmatoplo - майстор
На коя степен работи ,ако е на степен 1 тя трябва да се намали малко ,поне по 1 кило на час да докара .Колко и дават да гори на минимум .Междувременно колко градуса поддържаш и камината спира ли да почива .Абе колко часа ти работи в денонощието .
Здравейте отново!
Наистина съм некомпетентен, но въпросите ви ме накараха да направя някои прости сметки и малко се поуспокоих.
За сега работи по 5 часа на ден, понеже по обяд е топло. Включва се в 6:00 и изключва в 11:00. Работи на автоматичен режим. Иначе казано в началото е на висока степен (6), а като достигне зададената температура, автоматично се намалява до 1 степен. Поддържам 23 градуса в помещенията, а водната риза е на 60 заради серпентината на бойлера най-вече. Печката никога не гасне. Ако падне температурата, просто засилва огъня
Според броячите на печката е работила 20 часа, има 9 запалвания и съм изхарчил точно 41кг пелети.
На запалване печката харчи по около 3кг/час и до достигане на температурата работи около час.
Тоест 9 запалвания по 3кг = 27кг
От общия разход 41кг изваждам 27кг и получавам 14кг
От общата работа 20ч изваждам 9ч (запалванията) и получавам 11h нормална работа
14кг/11h = 1,27кг/h, което никак не е зле.
Поправете ме, ако греша, но май проблемът ми е, че печката работи само по няколко часа на ден.
Имам и въпрос. Какво означава Шнек (s) - 3.00
Каква е мерната единица (s) ? Това секунди ли са и какво означават те? или е 3кг/ч?
Изображение

Прикачен файл

шнек.png
Svezar - специалист
Даже и да махнем съвсем тези запалвания по 3кг :shock: остават два чувала на денонощие,което за тази изолирана квадратура ,и все още нормалните температури навън е убийствено много :!:
andy_forresite - майстор
Изглежда че са секунди. Не виждам какво друго може да е. На първа шнекът зарежда 3 секунди. През колко време и по колко - не пише.
По-обезпокоителни са 165-те градуса към комина.
Вчера засякох моя змей за два старта 4+7 часа=11 часа. За 11 часа 20 кг. В пари 3,20 лв, което мен ме устройва. В къщата ползвам два радиатора, които са доста топли през цялото време. Като изгасне котел сестра ми, без да пипа радиаторите, усеща спадането на температурите и пуска климатика. Това става за половин час от спиране на котела. Зимата като тръгне и петия радиатора 4000 вата колкото да поддържа 6 гр вътре в стаята, ще пада голямото досипване на пелети и въобще прогнозата се очертава доста мрачна. То няма да иска и да гори безпроблемно. За изолации пари нямам. Дограмата ѝ е на 8 години, но нищо не уплътнява, трябва да се сменят врати ... и така. Просто не виждам кога ще се оправя.
Rumen89 - специалист
mita4i написа:
Здравейте отново!
Наистина съм некомпетентен, но въпросите ви ме накараха да направя някои прости сметки и малко се поуспокоих.
За сега работи по 5 часа на ден, понеже по обяд е топло. Включва се в 6:00 и изключва в 11:00. Работи на автоматичен режим. Иначе казано в началото е на висока степен (6), а като достигне зададената температура, автоматично се намалява до 1 степен. Поддържам 23 градуса в помещенията, а водната риза е на 60 заради серпентината на бойлера най-вече. Печката никога не гасне. Ако падне температурата, просто засилва огъня
Според броячите на печката е работила 20 часа, има 9 запалвания и съм изхарчил точно 41кг пелети.
На запалване печката харчи по около 3кг/час и до достигане на температурата работи около час.
Тоест 9 запалвания по 3кг = 27кг
От общия разход 41кг изваждам 27кг и получавам 14кг
От общата работа 20ч изваждам 9ч (запалванията) и получавам 11h нормална работа
14кг/11h = 1,27кг/h, което никак не е зле.
Поправете ме, ако греша, но май проблемът ми е, че печката работи само по няколко часа на ден.
Имам и въпрос. Какво означава Шнек (s) - 3.00
Каква е мерната единица (s) ? Това секунди ли са и какво означават те? или е 3кг/ч?
Изображение
Пробвай да не се гаси а да си работи по температура на водата ако имаш термо глави ще си кюта на 1
joroY - напреднал
mita4i , разхода си е разход.... ти си давал пари за пелети, колкото и да смяташ и да вадиш ... разхода ти е 41 кг , а когато се застуди и разхода ти удари 60-70 кг пак със сметки ли ще се успокоиш
Порови се в настройките , опознай си котела и го настрои спрямо твоите изисквания и смятам че ще постигнеш чудеса
raicho_m - помощник
Здравейте,

Да споделя и аз рахода. На родетилете ми скоро им монтираха котел Термонова 30kW отопляват къща 2x80 кв.м. плюс бойлер 80л., с алуминиева дограма в повечето стаи само в кухнята е PVC. Има някаква изолация но не е довършена на южната стена. Радиаторите са с термо глави. В кухнята държат малко по-топло там е около 23-24 градуса в другите стаи е по-студено между 20 и 22 градуса зависи от стаята. Сега в това топло време котела го пускат по средно не повече от 12 часа на денонощие и разхода е около 25 кг. На мен лично това ми се струва малко множко предвид температурите навън. За съжаление не мога да открия почти никаква информация за този котел а ръководството му е много странно написано и дори има някакви липсващи неща вътре. Случайно някой, който чете тази тема да има същият котел и да може да сподели своят разход?
Staio1 - специалист
Ми зависи и вън какви са температурите. За тези 160кв.м. ми се вижда голям 30киловата котел, спецовете да кажат. Иначе ной как се управлява? По температура на водата ли. Колко пъти се пали и гаси за тези 12 часа?
andy_forresite - майстор
Все по-често го оставям от 07:30 до 23:30 ч. Това са 16 часа. На 10-ти го пусках два пъти и днес го запалих преди 1 час, иначе 16 часа изместо всеки ден, при които разходът идва на 3,60 лева на ден, включително топлата вОдъ.

Това котле Термонова е с диапазон 15-30 kw. Минималният му разход 1,8 кг/час. Не знам какво прави като си загрее водата. Изчаква с поддържане на жар или мижаво огънче, или направо си гасне и пали пак. Вторият вариант не е добър нито за разхода, нито за запалката. Със сигурност с тези 15 киловата идва момента на достигане на температурата, която му е зададена и то няколко пъти на ден. Не е добре и това че е само 40 литра пък е 30 kw. Водната му риза е малка за тази мощност. С 80-100 литра щеше да е по-инертен. Задавай поне 65° на водата че с по-малко ще пада още по-голямо гасене и палене. А може би може да се намали малко минималната. Че и максималната също. Ако може да се направи 8-18 kw ще е най-добре.

Тема "Разход на пелети!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: