Най - вълнуващия въпрос зимно време.
2v6 - майстор
null написа:
Да ама аз все още нямам схема на свързване.
Колектор на покрива. Три бойлера на етажите. Котел в мазето. Инсталацията на парното е изградена. Как трябва да ги свържа?
Диференциалния термостат дето спира помпата от кой бойлер ще "диференцира"?
Как точно ще става подпомагането на отоплението? Четох за топлообменници и други работи, но това как се отразява на съществуващата инсталация?
Не намерих схема за да мога да си го представя, а от там и да сметна поне приблизително колко би струвало. Докато термосифонната система с директното загряване си я представям без проблеми защото е безумно проста. Само трябва да подсиля покрива за да издържи и на бойлера.
Виж тази схема. Няма диференциален термостат и помпа дето да трябва да се спира.

1 - слънчев колектор
2 - хоризонтален бойлер с водна риза
3 - бойлер с една серпентина
4 - радиатор
5 - котел
6 - циркулационна помпа на отоплителната инсталация

Прикачен файл

3floor_solar.gif
3floor_solar.gif (9.2 KиБ) Видяна 6467 пъти
null - специалист
Точно същото си представям и аз. Само дето големия бойлер горе не е с водна риза, а с директно затопляне на водата от колектора. Естествено наесен се източва и бойлерите по етажите се захранват с чешмяна вода.
Искам ако е възможно да бъде максимално опростено. Ако е с водна риза ще ми трябва разширителен съд и кой знае какво още. Ще се съблазня да сваля бойлера под нивото на колектора и тогава и помпа и ...
2v6 - майстор
null написа:
Точно същото си представям и аз. Само дето големия бойлер горе не е с водна риза, а с директно затопляне на водата от колектора. Естествено наесен се източва и бойлерите по етажите се захранват с чешмяна вода.
Искам ако е възможно да бъде максимално опростено. Ако е с водна риза ще ми трябва разширителен съд и кой знае какво още. Ще се съблазня да сваля бойлера под нивото на колектора и тогава и помпа и ...
Тогава трябва да вземеш колектори, които да издържат налягането от водопровода. Или да сложиш редуцирвентил.

Ако сложиш бойлер с водна риза и отворен разширителен съд нищо друго не ти трябва.
mirix - специалист
ето го 44 кинта ама няма адре фирмата дали няма нещо гнило :)

http://www.electronicsdesign-bg.com/?t=7&rID=21
2v6 - майстор
mirix написа:
ето го 44 кинта ама няма адре фирмата дали няма нещо гнило :)

http://www.electronicsdesign-bg.com/?t=7&rID=21
Купувал съм и работи.

Тема "и аз да попитам за слънчеви колектори" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: