• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 104
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
emil_v r - майстор
Някои може ли да ми обясни от къде идва икономията при отопл. с климатика? В сравнение с конвекторите например. Знам какво е термопомпа , и инверторен ? Вероятно два обърнати насрещно? и тая мощност 1,5квт -топлинна ли е, колко е на компресора тогава ? При -5 ,-10 градуса може ли и ефективно ли е да охлажда още външния въздух ,много ми е мътна тая работа ,но виждам че има хора които много ги разбират .
jordanvass - майстор
Абе аз не съм от тия, дето разбират, ама докато чакаме по-компетентен отговор - ето ти малко инфо на първо време.
Значи при климатика няма нагреватели както в печка Елва или маслен радиатор, където електрическата енергия се преобразува директно в топлинна при к.п.д около единица. При климатика ел.енергията отива за въртене на компресора. Той консумира от мрежата до 1.5 кВт и толкова заплащаш на енергото. Но: при климатика отдаваната в стаята топлина е много повече - обикновено 3-4 пъти повече от консумираната, да вземем средно 3 пъти. Значи в стаята ти влизат към 5кВт топло. Откъде идва разликата? Ами както е известно - перпетуум мобиле няма. Все от някъде трябва да се вземе! И се взема от топлината на околната среда вън. Звучи нереално, но е така! Топлината се движи от по-топлата среда към по-студената. И климатикът създава точно това условие - макар, че вън е студ - компресора на климатика като нагнетява/изпарява фреон подобно на хладилника ти охлажда външното тяло до температура, по-ниска от въздуха. И макар и студен, въздухът се оказва по-топъл от радиатора на външното тяло и го загрява. Ей от тука се взема тая топлина, която климатика "вкарва" вътре в стаята. Съответно щом на единия край (външното тяло) се охлажда - в същия момент пък вътрешното тяло се загрява. И на практика климатикът премества топлината от една среда (вънка) в друга среда (вътре). Та няма никакъв перпетуум мобиле. Процесът си има най-обикновено обяснение, но много хора не го разбират или не вярват и си мислят, че става някаква шашма с рекламата на климатиците и тяхната икономичност!
Процесите през лятото (охлаждане) са аналогични, но обратни. Тогава пък външната жега колкото и парадоксално да звучи, охлажда по-топлото от нея външно тяло, а вътре ти става хлад.
Дано нещо да си разбрал, а пък и дано някой по-разбиращ ти го обясни по-добре.
velsi - Почетен майстор
Перфектно написано! Сега остава да изясним и разликата между инверторите и обикновените. При обикновените климатици подобно на домашния хладилник при достигане на зададената температура компресора спира. При нужда от поддържане на температурата се включва отново. При инверторите компресора работи винаги, но според това доколко е достигната зададената температура той променя мощността си. Не ми е известно как точно става това, но преполагам че се променя наклона на лопатките на компресора (при климатиците за разлика от хладилниците компресорите не са бутални, а ротационни със специални пластинки, принципа е подобен на този при зъбните помпи, но много по-усъвършенстван). По този начин се реализира допълнителна икономия на консумирана мощност, спестява се износването при първоначално пускане, особено при по-тежки работни условия.
jordanvass - майстор
За съжаление много са малко климатиците, които не са с бутални компресори! Правят ги и така - без бутала, а с винт - scrool компресори. Изключително безшумни са и са с малко изхабяване. Ако прочетеш рекламните брошурки от Техномаркет за климатиците Панасоник - пише, че и новите Панасоници били със scrool компресори, ама таратанци. Не са. Бръмчат си, макар и по-тихичко от другите марки. Добре, че вземат мерки буталата да работят в такъв синхрон, че да създават минимални вибрации.
А мощността на компресора при инверторите се регулира чрез намаляване или увеличаване на оборотите на мотора. Прави се по доста сложен начин - с промяна и на честотата, и на напрежението на електричеството, с което захранват мотора, но подробностите не са ми много ясни.
Osiris - специалист
Аз отдавна съм се замислил за приноса на Слънчевата енергия в дома това лято планирам да монтирам соларни тръби за проба :oops:
Osiris - специалист
jordanvass

Това беше в кръга на шегата :lol: не съм искал да засягам никой
http://imadrugpat.org/free_energy.html ето нещо интересно понеже съм фен на природните енергии дано някой ден повечето примери от този сайт да станат реалност в бита :roll:
emil_v r - майстор
Ти до кога ще повтаряш за тия ябалки? шегичкаа . Доста ми се поизясни , наи - съм впечатлен от тия -винтовите компресори . за да си въстановя темата за камини . Още едно качество на камините ,останало в сянка -Владо ще каже . Вие помните ли какъв вкус има препечена филия в камината и с шарена сол или дори без нищо? Ами пържолки върху жартта ,и върха - сирене по ловджииски . Искам да ви изпитам за сиренето Вас . Няма да кажа метода. И лас,ноо лис ! Малее, колко руино вино пии тва! Идете моля ви вижте кви гигантски мушмули съм произвел ! и ква врата на кучето съм измислил ,гениална.
Duke_BG - специалист
jordanvass написа:
Абе аз не съм от тия, дето разбират, ама докато чакаме по-компетентен отговор - ето ти малко инфо на първо време.
Значи при климатика няма нагреватели както в печка Елва или маслен радиатор, където електрическата енергия се преобразува директно в топлинна при к.п.д около единица. При климатика ел.енергията отива за въртене на компресора. Той консумира от мрежата до 1.5 кВт и толкова заплащаш на енергото. Но: при климатика отдаваната в стаята топлина е много повече - обикновено 3-4 пъти повече от консумираната, да вземем средно 3 пъти. Значи в стаята ти влизат към 5кВт топло. Откъде идва разликата? Ами както е известно - перпетуум мобиле няма. Все от някъде трябва да се вземе! И се взема от топлината на околната среда вън. Звучи нереално, но е така! Топлината се движи от по-топлата среда към по-студената. И климатикът създава точно това условие - макар, че вън е студ - компресора на климатика като нагнетява/изпарява фреон подобно на хладилника ти охлажда външното тяло до температура, по-ниска от въздуха. .....
Аз също не съм специалист , но ще си позволя да те поправя :
- ако на нагревателната печката КПД-то е единица (или 100%) то тогава нямаше да се замисляме за климатици и тем подобни
- топлината не се взема от околната среда и фреона не се изпарява (ако беше така климатиците щяхме да ги зареждаме като колите ) - идеята е следната при свиване (повишаване на налягането му ) на топлопреносния газ той отдава температура а при понижаване на налягането му той поглъща температура / пове4ето от вас са виждали как при преминаване от течно състояние (което е вследствие на налвгането в което се съхранява) в газообразно (следствие на намляване на налягането му ) пропан-бутана замръзва/.
при нагнетяване на газа във вътрешното тяло той отдава топлина която се издухва в помещението под формата на топъл въздух, но тъй като този процез не може да протича безкрайно е необходимо в същото време нагнетеният газ да му се понижава налягането някъде и това е външното тяло при което там се поглъща топлина (т.е. външното тяло замръзва) и обратното при режим на охлаждане.
ако има някаква грешка моля поправете ме :)
Duke_BG - специалист
извинявам се за offtopic-а, а сега по темата :
вътрешен апартамент с обща площ към 89 кв. с дървена дограма с вътрешна изолация от 5мм стириопор ,мрежа и шпакловка на външната стена на детската и стената към стълбищната клетка.
хол : около 28 кв, коридор 8 кв , спалня 10 кв, детска 15 кв.
отоплявам се с камина "Прити" без водна риза - топли се предимно хола като вечер се отварят вратите към другите стаи. температура в хола 20-25 в спалня и детска (децата зимата си играят в хола) 16-20.
разходи за сезона : Дърва ~ 180 лв, въглища ~ 70 лв.
въглищата ги пакетирам в найлонови торбички здраво завързани отгоре и след като се разгори хубаво печката пускам по една на около 3-4 часа. Нямам оплаквания от миризми и пушек (нормално е понякога да запуши но не е перманентно състояние)
donchoddd - помощник
аз отоплявам 64кв.м. панелен апартамент имам вътрешна шумо и топло изолация и външна топлоизолация.
отоплявам се с печка с водна риза като към нея съм вързал бойлера банята е с алуминиев радиатор и след него подово отопление .
И остават още 2 радиаотра за хола и спалнята.
температурата през зимата е средно около 22-24 а максимума е около 29-30 но това е само тестване при външна температура -5-6 градуса.
ами сметката ми за ток през зимата е 15 - 20 лева.
лятото е малко по висока но не повече от 20-22лева заради климатика може би и заради готваската печка която отпада почти зимата .
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 104

Тема "С какво се отоплявате" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: