Смяташ ли че над 30 градуса ще ти е приятно на кои котел е тази разлика.много важен момент е къде е поставен термостата .аз съм виждал в заведение термостата сложен зад хладилника а клиента доволен та доволен от високите градуси
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
димитар кисиов
- специалист
5329 мнения в "Котел на пелети?"
filmatoplo
- майстор
- Мнения: 17842
Почти винаги стайните термостати ги настройвам дневна 21-22 гр , нощна 18-19 .
LazarGanev
- "Велик майстор"
- Мнения: 15061
krasen1 написа:Не знам за кой път ще го повторя - ако един проектант/инсталатор/майстор не може да изчисли, оразмери и настрои една система от 4-5 радиатора да работи така, че да е еднакво топло навсякъде, то той изобщо не трябва да се занимава с тази дейност - по-добре да стане таксиджия или хамалин. Ама то пазарът сам ги изхвърля такива. Да, с термоглави е най-лесно да се регулира идеално температурата в стаите, но не винаги това води до икономии! Пак ще дам пример - имаме жилище от 4 стаи с радиатори по 2кВт с термоглави (общо 8кВт), слагаме котел с минимална мощност 5кВт. След известно време работа в едната стая достига зададената температура и радиаторът изключва, остават да работят 6кВт. След малко изключва и втория и в системата остават 4кВт радиатори и 5 кВт котел и котелът е нормално да прегрее и да изключи, но помпата продължава да работи за останалите 2 радиатора, котелната температура бавно бавно пада, котелът пак включва и работи на минимална мощност, после пак изключва, после пак на минимална мощност и това му е работата - често изключване и включване, работа основно на минимална мощност, ниско КПД, защото радиаторите не са правилно избрани, системата не е балансирана и настроена. Температурата в стаите е еднаква и за незапознатите изглежда, че всичко е наред, но всъщност системата не работи добре, разходът е завишен, появяват се нагари и други проблеми по котела и горелката. Да не говорим, че денем като напече радиатори остават изключени, но помпата си работи - върти през някоя лира ( трябва да има поне един радиатор без термоглава за да не се тормози помпата), водата изстива в тръбите и котелът цъка по цял ден, защото се управлява по температура на водатаidealist написа:Лично аз се обърках. Л. Ганев препоръчва стаен термостат в малки жилища 3-4 радиатора, а под него Сънчо го препоръчва само за големи халета.Колкото повече точки имаш за контрол на температурата в сградата,толкова по добре.
Стаен термостат имаш една точка за контрол на температурата.
Ако аз изграждам тази система няма да сложа темоглави или най-много една - в спалня или детска. Ако оразмеря правилно радиаторите и допълнително ги донастроя от секретните вентили, то във всички стаи едновременно ще се достига желаната температура, така че няма значение коя стая да е управляваща, т.е мога да сложа стайния термоста в едната стая и щом тя се стопли, останалите също ще стигнат желаната температура. Ако има някакви отклонения винаги мога да коригирам от секретните вентили. При това положение котелът ще работи на основно на средна мощност, защото няма изключен радиатор (няма термоглави). Котелът ще работи така на средна мощност до достигане на стайната температура и после стайния термостат ще изключи горелката и ще почива дълго време, защото стайната температура пада бавно. След дълга почивка котелът пак ще включи и ще работи пак на оптимален режим, после пак ще почива дълго. Та за малки жилища това са двата варианта, всеки сам да си прецени.
Ако радиаторите са 10-15 естествено е много по-трудно да се настрои и балансира системмата така, освен това е много по-трудно да се избере референтно помещение, откъдето да се управляват всички други, затова е добре да се комбинират двата начина на управление.
Но това са мои разбирания, на база на моя опит с газови и пелетни котли, като съм ползвал опита и препоръките на фирми-партньори, световни лидери в отоплението (да не ги изброявам)
fox_vt
- майстор
- Мнения: 3640
А кой е казал че комфорт=на икономия
Само с поставянето на пелетен котел везната наклонява към комфорта за сметка на икономията.Стайния термостат пак да се повторя от време оно ти отнема възможноста за индивидуален избор на температурен режим във всяка стая.Ти нагласяш секретните вентили и край системата ще работи завинаги така,а дали човек винаги ще иска да е така майната му нали сме взели парите за инсталацията.Или ако иска промяна ще те вика и срещу леко заплащане ще настроиш пак секретните вентили
А от твоя пример какво ще стане ако котела има минимум 2кв случайно има такъв на пазара.А защо не слагаш в сметките и бойлер или тия хора няма да се къпят няма да мият чинии.Мн плоски сметки правите ама то така си е тръгнало 
LazarGanev
- "Велик майстор"
- Мнения: 15061
Ами не знам - за мен комфорта и икономията вървят ръка за ръка. И избора на газов или пелетен котел не е за сметка на икономията, щото дървата по нашия край си ги купуваме и то не еФтино, както у некои села по търновския Балкан
. Нищо не ти отнема стайния термостат, щото освен секретните вентили, чиято настройка се прави еднократно, за юзера ползвател оставяме един радиаторен вентил, който постоянно може да си врътка и да регулира температурата в стаята както си иска. Па и за секретните вентили не им требе второ више, а само един прос шестограН
. За котела с минимум 2 кВт все те чакам да си го купиш, а да не ми цитираш рекламни брошурки. Нещо май не се арчат
? Битовия бойлер аз не го слагам в сметките като контсуматор, ма ня'а ти обяснявам що.
plastkomfort
- специалист
- Мнения: 470
На стройко можеш да ги видиш.
fox_vt
- майстор
- Мнения: 3640
Последно стайния термостат ще изключва ли горелката или няма
Ако я изключи то ако има термоглави остават без топла вода.Ако не я изключва а само неговия кръг радиатори 1,2,3...n броя то при включването му след паузата котела се вижда в чудо при идването на толкова студена вода,и се започва едно бухане на пелети и вдигане на мощноста.
Комфорта и икономията вървели ръка за ръка
това са две коренно различни неща.Комфорта е да поддържаш еднаква температура спрямо желаната,а не да предполагаш че температурата ще е такава.Не ми отговори какво правим във преходните сезони с тоя стаен термостат.
Готино е как бързо палите само като спомена за котела с наистина модулираща горелка
Ти като си монтирал толкова пелетни и газови котли всичките ли си ги купил
.
пп по вашия край котела не се харчи то като нямате дърва почвате едни икономии да спите на студено да гасите това онова
,котела се продава доста успешно там където хората искат комфорт а не като вашия псевдокомфорт 
Комфорта и икономията вървели ръка за ръка
Готино е как бързо палите само като спомена за котела с наистина модулираща горелка
пп по вашия край котела не се харчи то като нямате дърва почвате едни икономии да спите на студено да гасите това онова
syncho
- майстор
- Мнения: 1417
Лазаре от теб не го бях очаквал това. Ти би трябвало да знаеш много добре, че не става с еднократна настройка на радиаторите и после да забравиш. Ами различните външни температури, които от своя страна рефлектират на топлозагубите как ще ги компенсираш? Или викаш да ги настроим радиаторите на 20С да е вътре, когато навън е 0С, пък като падне на -15 ще се завиваме повече?
Примерът, който си дал е меко казано удобен за теорията ти
но на практика не е често срещан. Оф пак почнахме старата песен на нов глас. Аз отказвам да споря на тая тема. За мен за жилище най-добрия вариант за регулиране са термоглавите и правилно оразмерен котел/камина. При неправилно оразмерен котел и термостатът няма да ти помогне.
Примерът, който си дал е меко казано удобен за теорията ти
Тема "Котел на пелети?" | Включи се в дискусията:
Сподели форума:
Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:
Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook:
Имаш нужда от подходящ професионалист за дома?
- Преустройство, ремонт и реновиране
- ↳ Вашите ремонти
- ↳ Кухня
- ↳ Баня
- ↳ Дневна
- ↳ Спалня
- ↳ Детска
- ↳ Градина
- ↳ Коридор
- ↳ Тераса и балкон
- Направи сам
- ↳ Направи сам
- ↳ Ремонтирай сам
- ↳ Къде е по-евтино?
- ↳ Дърводелство
- ↳ Ел. инструменти
- ↳ Металообработване
- ↳ Конкурс "Направи сам 2012"
- Строителство
- ↳ Всичко за вилата
- ↳ Къщи
- ↳ Саниране
- ↳ Хидроизолация
- ↳ Пасивни и нискоенергийни сгради
- Сухо строителство
- ↳ Окачени тавани
- ↳ Преградни стени и предстенни обшивки
- ↳ Сухи и повдигнати подове
- ↳ Декоративни елементи - колони, трегери, сводове и др.
- ↳ Всичко за гипскартона и гипсфазера
- Въпроси и Отговори
- ↳ Полезни съвети
- ↳ Автомобили
- ↳ Партньори
- ↳ Боядисване и Декориране
- ↳ Вентилация, климатици и термопомпи
- ↳ Водоснабдяване и канализация.
- ↳ Всичко за ремонта
- ↳ Електротехника
- ↳ Отопление
- ↳ Газификация
- ↳ Електроника и Схеми
- ↳ Газобетон
- ↳ От всичко по малко
- ↳ Компютри и периферия
- ↳ Уеб дизайн, PHP, MySQL, JavaScript, HTML..
- ↳ Мобилни устройства, GSM-и
- ↳ Нека се запознаем
- ↳ Recycle Bin
- Статии
- ↳ Практични решения
- ↳ Качване на снимки
- ↳ Какви статии искате?
- ↳ Готварство, туршии и зимнина
- ↳ Отмора и шеги
- ↳ От нищо нещо
- ↳ Не е за вярване
- ↳ Литература
- ↳ Връзки към Интересни сайтове
- Магазин
- ↳ Препоръки и Мнения за он-лайн магазина
- ↳ Крадeни инструменти !!!
