• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 335
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
2v6 - майстор
Тани написа:
...Тръбата 16 мм вече е купена - 100 метра е топа . Мисля да я положа през около 10-12 см. и ще иде цялата . Даже мисля да пресметна точно колко трябва да е разстоянието между тръбите за да влезнат всичките 100 метра дори да е на 2 кръга ...
В една от стаите (22 м2) сложих ф16 през 20 см. Отидоха около 80 метра. Сбърках, въпреки че имах информация от една дебела книга, че с тръба ф22 дължината не трябва да е повече от 60 метра!

За тръба ф16 и разстояние 10см ще ти трябва около 9 м за квадрат. За да стане добре трябва да направиш отделен кръг за всеки 4-5 м2:!:
В противен случай се получава голямо съпротивление, слаб дебит и съответно ниска мощност.

Хубаво е разстоянието между тръбите да се определя от размерите на арматурната мрежа - фиксирането става много лесно :idea:
Тани - модератор
2v6 благодаря за съвета! Честно казано това ме възпираше досега да го почна! Въпреки че в моя случай грешките са поправими , но предпочитам всичко да стане от първия път! Понеже аз няма да слагам мрежа , разстоянията ще са каквито си ги избера . Мислиш ли че на 2 кръга ще стане? Или да го направя на 3? Как да стане свързването на различните кръгове? Някаква примерна схема за разположението на тръбите - как е по-добре , да вървят три успоредни реда на цялата площ на помещението? Така ще може да се регулира температурата(мощността , като се изключват отделните кръгове един по един или е по-добре да са си три отделни кръга и да регулирам дебита?
gogoroska - напреднал
Здравей те . От есента се наслаждавам на таз убавиня подово отопление. Изпълнението е както го е описал Cacho, само, че аз наредих тръбите през 5-10 см. на външните стени, а към центъра увеличавах до към 20 см. Армировачната мрежа я поставих над тръбите. Относно изпълнението всичко е перфектно, но леко ме безпокои факта, че водата в системата не може да надвиши 40 С и радиаторите на втория етаж работят на по ниска Т. Ползвам камина Прити 17 kW, като отоплявам около120 кв. На два етажа . При – 9 С и палене след 17.30 достигам Т на първия етаж 21-22С за около 2 часа, а при целодневно горене си е направо рахат. Относно безпокойството, знае ли някои колко вата на кв.м. са необходими за подовото или формула, тъй като имам опасения, че сам преоразмерил системата :?
2v6 - майстор
Тани написа:
... Понеже аз няма да слагам мрежа , разстоянията ще са каквито си ги избера . Мислиш ли че на 2 кръга ще стане? Или да го направя на 3? Как да стане свързването на различните кръгове? Някаква примерна схема за разположението на тръбите - как е по-добре , да вървят три успоредни реда на цялата площ на помещението? Така ще може да се регулира температурата(мощността , като се изключват отделните кръгове един по един или е по-добре да са си три отделни кръга и да регулирам дебита?
Колко квадрата е стаята? Ако стаята е 15 м2 и слагаш тръбата през 10 см е по-добре на 3 кръга.
Най-равномерно разпределение на температурата се получава при двойна спирала - тръгваш с тръбата от единия ъгъл и въртиш през 20 см докато стигнеш центъра. След това връщаш обратно и се получава разстояние 10 см.

Мощността най-добре се регулира с температурата на водата. Дебита е хубаво да е възможно по-голям за да се получава равномерно нагряване навсякъде. При мен е точно обратното - дълъг кръг, слаба циркулация, в началото на тръбата горещо, в края не се усеща.
denuchi - специалист
Тани. защо не драснеш една картинка на разположението на стаите. по нагледно по хубаво. до края на седмицата ще гледам да ти изчисля помпичка, че в момента доста работа ни е налегнала. тези студове доста неща объркаха а липсата на газ. с тези спрели инсталации не питай какво стана с водата в тях. аз да си призная подовото на терасата го спретнах от медна тръба 16-ска. имах малко проблем докато настроя системата колко вода и с каква Т. да влиза но вече всичко е наред. аз съм с 3бр. конвектори. 170м. тръба 16 за подовото 10м. медна тръба. лира в банята медна с мощност около 2,5-3кв. а да не забравя и бойлера. използвам Grundfos 25-80 когато работи на конвектори 2 скорост на подовото минава на 3 ск. разделено е на 5 кръга.
denuchi - специалист
марка. ventilclima.1br. 3kw. i 2br.2,2kw.
Тани - модератор
cacho каталога на aquatherm съм го чел и преди и дори съм си го записал , но доколкото си спомням няма размери и схеми на свързване. Ще го прегледам по-обстойно като ми остане време. Има интересни неща , които не разбирах като го четох първия път , но сега съм по в час и ще са ми от полза. Интересни са ми тези зелените "решетки" , които са за стенно и таванно отопление. Кой ги предлага в България и каква е цената им? Някой има ли информация?

2v6 ,
Мощността най-добре се регулира с температурата на водата. Дебита е хубаво да е възможно по-голям за да се получава равномерно нагряване навсякъде. При мен е точно обратното - дълъг кръг, слаба циркулация, в началото на тръбата горещо, в края не се усеща.
Как става регулирането на температурата на водата?


denuchi , не мога да ти дам схема ,защото купих къщата преди няколко месеца , защото ме изгониха от къщата в която живеех на квартира последните -7 години. Все още те съм решил твърдо какви ремонти и предстоят. В момента искам да направя пробно водно подово само в две от стаите за да видя ефективността , пък и да си правя експериментите в сух под , за да имам възможност за корекции и всички системи да са пробвани преди да ги вградя в замазката. Едната стая е 350х450 другата 350х400.
2v6 - майстор
Тани написа:
...Как става регулирането на температурата на водата?
...
пък и да си правя експериментите в сух под , за да имам възможност за корекции и всички системи да са пробвани преди да ги вградя в замазката.
Виж за схеми тук:
http://www.technopipe.bg/?set=under_heating

Температурата може да се регулира по-много начини. В твоя случай самата термопомпа може да регулира температурата.

Какъв по-точно ще е този сух под?
Принципа на водно подово с тръбна серпентина е нагряване на топлопроводима замазка.
Сухата посипка с каква топлопроводимост ще е?
Тани - модератор
Благодаря за линка. От всички статии , които съм прочел до сега , тази като че ми беше най-полезна. Там е дадена максималната дължина на тръбата обаче 100 метра и максимална площ от 30-40м2 и делта t 10градуса. При моя вариант като заровя тръбата в изолацията няма да ми трябва голяма скорост. Посипката е керамзит и дебелината ще е 3-4 см в която ще е положена тръбата захваната за пода със скоби.

Притеснява ме само регулирането на температурата. Термопомпата ще топли и бойлера , така че няма да може да работи на толкова ниска температура.
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 335

Тема "Водно подово отопление" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: